Арифметикалық және геометриялық прогрессияға байланысты есептер шығару. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тізбектер | Мектеп: Ақтау қ. ХББ НЗМ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Куттыхожаева Ж.К. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 А | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Арифметикалық және геометриялық прогрессияға байланысты есептер шығару | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ түрі | Бекіту сабағы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.3.5 арифметикалық прогрессиямен байланысты есептер шығарады; 9.2.3.8 геометриялық прогрессиямен байланысты есептер шығарады; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Арифметикалық және геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшесінің қосыдысының және сипаттамалық қасиетінің формулаларын біледі және қолданады; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәндік лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Тізбектер математикадан басқа да білім салаларында кеңінен қолданылады: биологияда бактериялардың көбею моделін құруда, экономикада банктің пайыздық есептеулерінде, физикалық есептеулерде және т.с.с. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары | Оқуға қажет АКТ-ның мүмкіндіктерін тиімді қолдану дағдыларды қалыптастыру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Сандық тізбектер, дәрежесі бар тізбектер түсініктері. Бүтін көрсеткішті дәрежесі бар тізбектің заңдылығын анықтау және жетіспейтін мүшесін таба білу. Пайыз, санның пайызын табу, пайызы бойынша санды табу, пайыздық қатынас түсініктері. Сандардың бөлінгіштігі, бөлінгіштік белгілері. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин 5 мин | Сабақтың басында оқушылардың зейіндерін шоғырландыруына назар аудару: – оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын тұжырымдау; – бағалау критерийлерін тұжырымдау үшін оқушыларды талпындыру; – оқушылардың «жақын даму аймағын» және сабақтың күтілетін нәтижелерін анықтау. Стартер. Теориялық материалды қайталау. Аталмыш тапсырманы learningapps.org сайтында орындайды. Тапсырманың мақсаты: оқушылардың білімдерін қайта жаңғырту, оқу материалды меңгеруге дайындалу; келесі құндылықтарды дарыту: өзара құрметтеу, жағдайға талдау жүргізе білу, жаңа жағдайға бейімделу, өз ісінің сапасына жауапкершілікпен қарау, академиялық адалдық. | Презентация 1-2 слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин 3 минут 2 мин 10 мин | Топтық жұмыс Физика кафедрасының есептері
Жауабы: 64, (
Жауабы: 125 м
Жауабы: 8 сағат
Биология кафедрасының есептері
Жауабы: 81,
Жауабы: 11 күні, 12,8 сағат
Жауабы: 2413 га
Қаржы кафедрасының есептері
Жауабы: 25%
Жауабы: 1350000
Жауабы: 760437,5 тг
Кері байланыс сұрақтары:
Мұғалім орындаған жұмысқа кері байланыс береді. Жеке жұмыс 1. Геометриялық прогрессияның алғашқы сегіз мүшесінің қосындысын табыңыз, оның b1 = 512; q = белгілі болса. A) 976 B) 1438 C) 1020 D) 1012 E) 1110 2. Арифметикалық прогрессияның а5 = 8,7 және а8 =12,3 белгілі. d және а1 табыңыз. A) d = 3,6; а1 = -5,7 B) d = 1,2; а1 = 3,9 C) d = 1,6; а1 = 2,3 D) d = 1,2; а1 = 3,1 E) d = 1,4; а1 = 3,1 3. a1 = 10, d = 4, n = 11 болатын арифметикалық прогрессияның соңғы мүшесін есептеңіз. A) 47 B) 104 C) 43 D) 50 E) 40 4. Егер а7 = 21; а9 = 29 болса, онда арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесін және айырмасын табыңыз. A) а1=13; d = 2 B) а1= -3; d = 4 C) а1=4; d = 3 D) а1=5; d = 3 E) а1=3; d = 4 5. Геометриялық прогрессияда ; . Мүшелерінің саны мен еселігін табыңыз. A) B) C) D) E) 6. Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі , ал оның еселігі . Осы прогрессияның алғашқы бес мүшелерінің қосындысын табыңыз. А) 324 В) 184 С) 160 D) 122 Е) 132 Жауаптары: 1С 2В 3D 4B 5E 6D | 5 слайд 6 слайд 7 слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cабақтың соңы 3 мин | Қорытынды ( бірнеше оқушы өз еркімен сабақтың қорытындысын айтады және сабақта қойған мақсатқа жетуін анықтайды) Рефлексия: 1.Сабақ ұнады ма? Қалай өтілді? 2.Осы тарауды оқу барысында нені білдім? 3.Прогрессияға арналған есептер оңай болды ма? Қызықты болды ма? 4.Сен не қосар едің? Үй тапсырмасы:
| 9-слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жеке жұмысты орындаудың алдында оқушыларға деңгейді таңдауға мүмкіндік беріледі | Оқушылар өзін-өзі тапсырмаға әзірлеген бағалау критерийлер мен дескрипторлар бойынша бағалайды және дайын шешімдері мен дескрипторлар арқылы мұғалім бағалауды жұргізеді. Сабақтың соңында қорытындылар жасау барысында бір оқушы өзінің сабақта мақсатқа жетуі туралы ойын айтады, басқалары оны тыңдай отыра, өзіне баға бере алады. | Презентация 10 мин | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру