Квадрат функция және оның графигі. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Қайталау

Мектеп:

Күні:

Мұғалім аты-жөні:

Сынып: 8

Келген оқушылар саны:

Келген оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы

Квадрат функция және оның графигі

Оқу мақсаттары

8.5.1.2 түріндегі квадраттық функциялардың қасиеттерін біледі және графиктерін салады

8.5.1.3 түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін біледі және графигін салады

 Сабақ мақсаты

Оқушы квадрат функцияның графигін сала алады;

Оқушы квадрат функцияның қасиеттін түсіндіре алады;

Оқушы квадрат функцияның графигін салу алгоритмін біледі;

Оқушы алгоритмді қолданып квадрат функцияның графигін сала алды.

 Бағалау критерийлері

Оқушы мақсатына жетті, егер:

  • Оқушы квадрат функцияның графигін салады;
  • Оқушы квадрат функцияның қасиеттін түсіндіреді;
  • Оқушы квадрат функцияның графигін салу алгоритмін біледі;
  • Оқушы алгоритмді қолданып квадрат функцияның графигін салады.

Тілдік мақсаттар

 

Лексика / терминдер:

Квадрат функция, аргумент, функцияның мәні, парабола, параболаның төбесі, осьтік симметрия, парабола тармақтары.

 Құндылықтарды тәрбиелеу

  • Оқушылардың сабақтағы мәдениетін тәрбиелеу: мұқият тыңдау және тапсырмаларды орындау
  • Ұқыптылық, еңбекқорлық, жауапкершілік, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
  • Математикалық сауаттылықты дамыту

Азаматтық жаһандық құндылықтары:

  • Патриоттық сезімдерді тәрбиелеу: Математика және қазақ тілі пәндерінің интеграциясы арқылы Отанға деген құрметті
  • Өзге халықтарға деген құрметтеушілік қарым-қатынасты тәрбиелеу: математика және ағылшын тілі пәндерінің интеграциясы арқылы
  • Сабақ үстінде коллоборативті орта құру арқылы өзін ұстау мәдениетін, жақсы қарым-қатынас, қалыптастыру

 Пәнаралық байланыс

  • Информатика: интерактивті тақтаның мүмкіндіктерін қолдана алу

 АКТ қолдану дағдылары

  • интербелсенді тақта, презентация

 Алдын-ала білімдері

Сызықтық функция

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.

3 мин.

Сабақтың ортасы

20 мин.

Теорияны қайталау

Тапсырма

(топтық жұмыс 5 топ)

Жауаптары

Топтық жұмыс

Топтардың презентациялары

  • Дене шынықтыру
  • Сабақтың тақырыбын мен мақсатын анықтау
  • Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын анықтау;

Дәптерге күнді және сабақтың тақырыбын жазу.

Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау;

  • оқушылармен бағалау критерийлерін анықтау.
  • Парабола төбесінің координаталарын атаңыз у=2(х+2)2-3;
  • Параболаның осьтік симметриясын атаңыз у=(х-5)2+4;
  • у=0,5х2 функцияның графигінен у=0,5(х-1)2-2 функцияның графигін қалай алуға болады?
  • у=3(х-1)2-1 функцияның ең кіші мәнін табыңыз.
  • Графикте қандай функцияның графигі берілген
  • (-2;-3)
  • х=5;
  • 2 параллель жылжыту: х осі бойынша 1 бірлікке оңға қарай ; у осі бойынша 2 бірлікке төмен;
  • -1
  • Бірінші

1 топ: у=(х-1)2+2 функциясының графигін салыңыз және оның қасиеттерін сипаттаңыз.

2 топ: у=2(х-2)2+3 функциясының графигін салыңыз және оның қасиеттерін сипаттаңыз.

3 топ: у=0,5(х-1)2+2 функциясының графигін салыңыз және оның қасиеттерін сипаттаңыз.

4 топ: у=-3(х-2)2+1 функциясының графигін салыңыз және оның қасиеттерін сипаттаңыз.

5 топ: у=-0,5(х-2)2+2 функциясының графигін салыңыз және оның қасиеттерін сипаттаңыз.

Топ ____________________________________Функция___________

Функцияның қасиеттері

1. функцияның анықталу облысы

2. функцияның мәндер облысы

3. парабола төбесі

4.Осьтік симметрия

5.функция нөлдері

6. функцияның өсу аралығы

7. функцияның кемі аралығы

8.таңбатұрақтылық аралығы у>0

9.таңбатұрақтылық аралығы у<0

№ топ

Балдар

1

2

3

4

5

Барлығы

«Галерея» тәсілі: Әрбір топ өз тапсырмаларын ұсынады. Басқа топтар 5 балдық жүйемен бағалайды. Постерде баллдарын қояды. Соңында қорытынды жасалады.

Презентация

Рефлексия

2 мин.

Мен бәрін түсіндім

Мен істей аламын

 

 

 

Мен келесіні түсінбедім

Маған орындауға қиынға соғады

 

 

 

Үй жұмысы

у=2х2+3х-5 квадрат функцияның графигін салыңыз. Квадрат функция графигін қолданып.

Қосымша ақпарат

Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Сабақта дифференциация проблемалық оқыту қағидаттарына және жаңа материалды меңгеру кезінде білімнің өздігінен ашылуына, сондай-ақ білім бекіту сатысында күрделіліктің жоғары деңгейінің міндеттеріне негізделеді.

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Жаңа материалдарды, оқушының дайын жауаптары мен мұғалімнің ауызша бағалауы негізінде өзін-өзі бағалауды, материалдарды бастапқы бекітуді, парақтағы өзіндік бағалауды дайын шешіммен түсіндіру.

Бекіту кезеңінде өзін-өзі бағалау компьютерде салынған суретке негізделген.

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ні қолдану

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)

Сабақтың басында денешынықтыру. Ноутбуктармен жұмыс істеу кезінде ҚТ ережесін қайталау.

Рефлексия

Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың мақсаттары шындыққа ие болды, өйткені оқушылар формулаларды дербес шығарып, квадрациялық функцияның графигін құру алгоритмін құрастыра алды.

Әрине, материалдарды толық түсінбейтін студенттер болды, бірақ тақырып келесі сабақта жалғасады.

 Жаңа материалдарды оқып-үйренуге оқушыларға саралану күрделіліктің жоғары деңгейінің міндеті түрінде қарастырылды, онда бұрынғы тақырыптардың білімін жаңа материалмен синтездеу және мәселені шешуде талдау жүргізу қажет болатын.

Уақыт ұтымды пайдаланды

Сабақ жоспарынан ауытқу болмады.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты).

1: Шақырту сабақтың басында табысты болды.

2: Студенттердің тапсырмаларды өз бетінше оқуы және квадрат функцияны құрастырудың алгоритмін дербес жасау.

3. Тапсырманы тексеру үшін АКТ пайдалану

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1: Рефлексия үшін қосымша уақыт көрсетуге арналған. Әрбір студент оған сабақтың маңыздылығын түсініп, оны жазады

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

Сыныпта жоғары деңгейдегі күрделі міндеттер қызығушылық тудыратын және оқытуға ынталандыратын студенттер бар, сонымен қатар қолдау қажет студенттер бар.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу