Квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу. Биквадрат теңдеулер. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 6 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.2A: Квадрат теңдеулер

Теңдеулерді шешу

Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы

Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты- жөні: Мүсірова Н.К.

Сынып: 8

Сабақ 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешу.Биквадрат теңдеулер

Сабақтың түрі

Білімді бекіту сабағы

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.7 квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешу

Сабақтың мақсаты

Оқушылар биквадрат теңдеулерді шеше алады.

Бағалау критерийлері

Дағды

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

Биквадрат теңдеулерді шешу алгоритмін біледі

Қолдану

Биквадрат теңдеулерді квадрат теңдеулерге келтіреді

Биквадрат теңдеулерді шешеді

 Тілдік мақсат

 

Оқушылар:

  • алмастыру әдісі арқылы теңдеуді шешуді түсіндіреді;
  • квадрат теңдеудің түбірлерінің санын дәлелдейді;
  • осы бөлімнің пәндік лесикасы мен терминологиясына сүйенеді.

Пәндік лексика мен терминология

  • квадрат теңдеу;
  • екінші дәрежелі теңдеу;
  • толымды және толымсыз квадрат теңдеу;
  • келтірілген квадрат теңдеу;
  • бірінші немесе бас коэффициент, екінші коэффициент немесе х –тің коэффициенті, бос мүше;
  • дискриминант;
  • квадрат екімүшені шығарып алу;
  • рационал теңдеу;
  • биквадрат теңдеу;
  • бөлшек-рационал теңдеудің мүмкін мәндер облысы;

- бөгде түбір.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • квадрат теңдеудің дискриминанты оң сан;
  • бұл квадрат теңдеудің … түбірі бар (түбірлер саны), өйткені…;
  • … өрнегін у арқылы өрнектейік;
  • бұл квадрат теңдеудің түбірлерінің таңбасы бірдей, өйткені…;
  • бұл квадрат теңдеудің түбірлерінің таңбасы әртүрлі, өйткені …;

- бұл түбір бөгде түбір, өйткені….

Құндылықтарды дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау

Пәнаралық байланыс

Қолданбалы математика, физика

АКТ қолдану дағдылары

Power Point

Бастапқы білім

Оқушылар квадрат теңдеулерді, бөлшек-рационал және биквадрат теңдеулерді шеше алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурс

Сабақтың басы

1 минут

5 минут

18 минут

10 минут

8 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру және ынталарын сабаққа аудару.

«Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясын қолданып, бір-бірінің үй жұмыстарын тексереді.

Жеке жұмыс

Мұғалім оқушыларға алдымен А деңгейінің есептерін таратады, олар берілген есептерді шығарып, қабырғадағы шешу жолымен салыстырады. Дұрыс болған жағдайда В деңгейіндегі есептерге көшеді. Осылайша әрбір оқушы 7 есептен шығарып шығады.

А деңгейі

1) Теңдеуді шешіңіз:

2) Теңдеуді шешіңіз:

3) Теңдеуді шешіңіз:

В деңгейі

4) Теңдеуді шешіңіз:

5) Теңдеуді шешіңіз:

6) Теңдеуді шешіңіз:

7) Теңдеуді шешіңіз:

Топпен жұмыс

Оқушылар 4 түрлі топқа бөлінеді, әрбір топқа тапсырма беріледі. Олар топта талқылай отырып, бір-біріне түсіндіріп осы есепті шығарады, кейін әрбір топтан 1 оқушыдан алынып жаңа топ құралады. Осы топта әрбір оқушы өз топтарының шығарған есептерін түсіндіреді.

№1. Теңдеуді шешіңіз:

№2. Теңдеуді шешіңіз:

№3. Теңдеуді шешіңіз:

№4. Теңдеуді шешіңіз:

Жалпы сыныпқа ұсынылатын есеп

1-есепті тақтаға бір оқушы шығарады. 2-есепті оқушылар өздіктерінен шығарады.

  • Теңдеуді шешіңіз:
  • Теңдеуді шешіңіз:

1-2 слайдтар

Қосымша 1

Қосымша 2

Галицкий М.Л., Гольдман А.М., Звавич Л.И. «Сборник задач по Алгебре» 8-9 кл. с углуб. изучением математики- М.: Просвещение, 2004.

3-4 слайдтар

Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасы

Жаңа айнымалы енгізу арқылы теңдеулерді шешіңіз:

Теңдеуді шешіңіз:

Рефлексия

Оқушылар мына сұрақтар төңірегінде ойланып, жауап берулері керек:

  • Не білемін?
  • Нені орындай аламын?
  • Нені білуім керек?
  • Ол үшін қандай тақырыпты қайталауым керек?
  • Ол үшін қандай тапсырмаларды орындауым керек?

Қосымша 3

5 слайд

Қосымша ақпарат

Саралауоқушыларға қалай көбірек

қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай

міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай

тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы

Деңгейі жоғары оқушылар В деңгейінен бастап шығара алады, оларға қосымша тапсырмалар беріледі. Жалпы сыныппен шығаратын есепті олар бірінші түсінеді, тақтаға шығарады.

Үй тапсырмасын тексергенде өзара бағалау, жеке жұмыс орындағанда өзін-өзі бағалау жүргізіледі.

Сабақтың алданда сынып бөлмесі желдетіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары

дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол

жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды

ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін

пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу