Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің анықтамасы. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2A: Квадрат теңдеулер | Мектебі: Атырау қаласындағы ХББ НЗМ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Адилгалиева Ж.С. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 Сабақ 1 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Квадрат теңдеу Квадрат теңдеудің анықтамасы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа тақырыпты меңгеру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар квадрат теңдеудің анықтамасын біледі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат
| Оқушылар квадрат теңдеудің анықтамасын құрастырады. Пәндік лексика және терминология: Квадрат теңдеу коэффициент дәреже көрсеткіш Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Квадрат теңдеу дегеніміз – бұл ... теңдеу. айнымалының ең үлкен дәрежесі квадрат болып табылады теңдеудің құрамында үшінші дәрежелі айнымалы бар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өздіктерінен оқу, ақпаратты жинау, жағдайды талдау, жаңа жағдайға бейімделу, мәселе қойып, оны шешу, топта жұмыс жасау, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыру. Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланған іс-әрекеттер арқылы жүзеге асырылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Квадрат теңдеулер шын өмірде бірнеше процесстердің математикалық моделі болып табылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта таныстырылым ретінде пайдаланады . | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар теңдеу түсінігін біледі, сызықтық теңдеулерді шешеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1 мин 2 мин | Ұйымдастыру бөлімі Сабақтың тақырыбын және оқу мақсатын хабарлау. Қайталау Ауызша тапсырмалар Көбейткіштерге жіктеңіз. | Презентация 1-2 слайдтар 3 слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин 8 мин 2 мин 5 мин 10 мин | Жаңа материалды меңгеру Квадрат теңдеулердің анықтамасы 7 және 8 сыныптарды біз квадрат теңдеулерді қарастырдық (тіпті шештік те).Мысалы: х2 – 4 = 0; 4х2 + 7х = 0; х2 – 6х + 9 = 0. Осы теңдеулерде не ортақ? (Айнымалысы квадрат болатын мүшелер). 7-сыныпта біз сызықтық теңдеулерді шештік. Мысалы, х – 5 = 0; 6х = 0; 7х + 9 = 0. Бұл теңдеулердің квадрат теңдеуден қандай айырмашылығы бар? (Олардың айнымалысының дәрежесі бірге тең) Сызықтық теңдеудің жалпы түрін еске түсірейік. (kx+ b = 0, k ≠ 0) Осыған қарап отырып квадрат теңдеудің жалпы түрін жазыңыз. (ax2+ bx+ c = 0, а ≠ 0)Квадрат теңдеудің анықтамасына тоқталайық: ах2 + bх + с = 0, а ≠ 0 түріндегі теңдеу квадрат теңдеу деп аталады, мұндағы а, b, с – квадрат теңдеудің коэффициенттер,.а саны бірінші немесе үлкен коэффициент, b – екінші коэффициент, ал c – бос мүше.Сол жағы екінші дәрежелі көпмүше болғандықтан квадрат теңдеуді кейде екінші дәрежелі теңдеу деп те атайды. Материалды бекіту 1) Квадрат теңдеу бола ма? а) 3,7х2 –5х + 1 = 0 б) 48х2 – х3 – 9 = 0в) 2,1х2 + 2х – 0,11 = 0г) 1 – 12х = 0д) 7х2 – 13 = 0е) – х2 = 0 Тапсырманы талдап болған соң толымсыз квадрат теңдеу ұғымы енгізіледі. 2) (а – 1) х2 + 4ах + 5а + 2 = 0 теңдеуін қарастырайық. Егер үлкен коэффициент а – 1 ≠ 0 болса, онда теңдеу квадрат теңдеу болады. Егер а – 1 = 0 болса, онда 4х + 7 = 0 сызықтық теңдеуін аламыз. Келтірілген квадрат теңдеу ұғымына тоқталайық: Бірінші коэффициенті 1-ге тең квадрат теңдеу, келтірілген квадрат теңдеу деп аталады. Мысалы, х2 – 12х+30 = 0, х2– 5х = 0, х 2 – √50 = 0.Бірінші коэффициенті 1-ге тең емес квадрат теңдеудің екі жағын да х2-тың коэффициентіне бөлу арқылы келтірілген квадрат теңдеуге жасауға болады 3) Берілген теңдеулердің коэффициенттері жазып шығыңыз:
Слайдтағы жауаптар арқылы өзін-өзі тексеру. Сергіту сәті (көзге арналған жаттығу орындау) 4) Теңдеулерді түріне келтіріңіз: а) ; б) ; в) ; г) . Қосымша сұрақтар: Шыққан теңдеудің қайсысы толымсыз, келтірілген квадрат теңдеулер? 5) 1 саны теңдеуінің түбірі бола ма? 6) Түбірлері: а) 1; б) -2 болатын квадрат теңдеулерге мысалдар келтір. Өздіктерінен жұмыстану 1 кеспе қағаз 1. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады: а) 15х2 – 8х + 7 = 0 б) х2 + 8 = 0 в) -28х2 - 18х + 6 = 0 г) 31х + 40 = 0 д) -16х4 + 23 = 0 е) х2 – 2х = 0 2. Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңыз: а) 3х2 - 8х + 4 = 0 б) -5х2 - 9,4х = 0 в) 13х2 - х = 5 г) -1,3х2 – 8 = 0 д) 2х - 13х2 + 9 = 0 е) х2 – х + 5 = 0 3. Төменде берілген коэффициенттер арқылы ах2 + bх + с =0 түріндегі квадрат теңдеулерді жазыңыз: а) а = 3 b = 5 с = - 8 б) а = 1 b = 0 с = 10 в) а = 1 b = - 7 с = 0 г) а = 1 b = 0 с = 0
2 кеспе қағаз 1. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады: а) – х3 – х = 0 б) 2х - 3х2 + 8 = 0 в) 18х2 - х = 0 г) -36х4 – 18х2 = 0 д) 28х2 – 31х + 8 = 0 е) х2 - 1= 0 2. Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңыз: а) 1,5х2 - 7х - 4=0 б) 5,1х2 - 3х = 0 в) - 3х2 + 8,3 = 0 г) 30 – 20х – 18х2 = 0 д) 2х2 - х = - 8 е) - х2 + х – 8 = 0 3. Төменде берілген коэффициенттер арқылы ах2 + bх + с =0 түріндегі квадрат теңдеулерді жазыңыз: а) а = - 5 b = 7 с = 12 б) а = - 1 b = 0 с = 3 в) а = 1 b = - 8 с = 0 г) а = -1 b = 0 с = 0 3 кеспе қағаз 1. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады: а) – х2 – х – 1 = 0 б) - х3 - х = 0 в) 3х2 – 16х = - 20 г) х2 – х = 0 д) 9х2 – 1 = 0 е) - 13х5 – х3 = 0 2. Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңыз: а) 18х2 - 23х – 4 = 0 б) - х2 - 8 = 0 в) - 3х2 - 8,1х = 0 г) – х2 – х – 3 = 0 д) 5х2 - 8х = - 3 е) 1,7 х – 8х2 – 4 = 0 3. Төменде берілген коэффициенттер арқылы ах2 + bх + с =0 түріндегі квадрат теңдеулерді жазыңыз: а) а = - 7 b = - 3 с = 6 б) а = - 1 b = 4 с = 0 в) а = 1 b = 0 с = 13 г) а = - 2 b = 0 с = 0 4 кеспе қағаз 1. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады: а) –3 х2 – 8,37х – 1 = 0 б) 25х2 - 4 = 0 в) 6х2 –23х = 0 г) – х3 – х +1 = 0 д) х4 + х2 + 3 = 0 е) –4 х2 = 0 2. Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңыз: а) 3,6х2 – 5,6х + 3 = 0 б) - х2 - 2 = 0 в) - 4х2 - 8х = 0 г) – х2 – х = 0 д) 10х2 - 3х = 2 е) 20 – 3х2 + 5х = 0 3. Төменде берілген коэффициенттер арқылы ах2 + bх + с =0 түріндегі квадрат теңдеулерді жазыңыз: а) а = 13 b = - 5 с = 1 б) а = - 2 b = 1 с = 0 в) а = - 1 b = 0 с = 3 г) а = 1 b = 0 с = 0 Мұғалім оқушылардың жұмысын келесі дескрипторлар арқылы тексереді:
| 4-8 слайдтар 9-14 слайдтар Қосымша 1 15 слайд 16 слайд 17 слайд Қосымша 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Рефлексия. Математика сабағынан кейін өзіңіздің көңіл-күйіңізге байланысты смайликті таңдаңыз. (Презентацияда) Қорытынды:
Үй тапсырмасы Оқушылар өздік жұмыста орындаған кеспе қағаздарын ауыстырып алады. | 14 слайд 18-19 слайдтар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау оқушылардың қабілеттеріне байланысты күтілетін нәтижеге негізделеді. | Мұғалім оқушы жұмысын қадағалайды. Сабақ соңында өздігінен орындауға арналған жазбаша орындау тапсырмасы беріледі | Сабақта сергіту сәті жүргізіледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?