Үшбұрыш  бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.3С: Түзулердің өзара орналасуы

Мектеп: Атырау қаласы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Байдешева Г.М.

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы

Үшбұрыштың сыртқы бұрышы.

Сабақтың түрі

Жаңа білімді меңгерту сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.16

үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу;

7.3.1.17

үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану;

7.3.1.18

үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу;

7.3.1.19

үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану;

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың зерттеушілік қабілеттерін қалыптастыру, өз ойларын теореманы дәлелдеуде жеткізе білу

Бағалау критерийлері

үшбұрыш бұрыштарының қосындысы туралы теореманы және одан шығатын салдарларды дәлелдей алады;

үшбұрыш бұрыштарының қосындысы туралы теореманы және одан шығатын салдарларды қолданып, есептеуге және дәлелдеуге берілген есептерді шығара алады;

үшбұрыш бұрыштарының қосындысы туралы теорема негізінде тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгісін қорытып шығара алады;

үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолданып есептер шығара алады;

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- теоремаларды дәлелдеу мен есеп шығаруды түсіндіреді;

- бөлімнің терминдері мен ұғымдарына сүйенеді;

- сызбадағы берілгендерді суреттейді.

Бөлім бойынша лексика және терминология

- параллель, қиылысатын, перпендикуляр түзулер;

- қиюшы;

- ішкі айқыш бұрыштар, ішкі тұстас бұрыштар, сәйкес бұрыштар;

- үшбұрыштың сыртқы бұрышы;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- берілген бұрыш үшбұрыштың ... төбесіндегі сыртқы бұрышы болып табылады, өйткені ... ;

- үшбұрыштың берілген бұрышы ... қарсы жатқандықтан, үшбұрыштың ең үлкен бұрышы болады;

- үшбұрыштың сыртқы бұрышы өзімен сыбайлас емес ... қосындысына тең болады;

- үшбұрыштың сүйір бұрыштарының қосындысы ...;

- 300 - тық бұрышқа қарсы жатқан катетті табу үшін ... ;

 Құндылықтарды дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау

 Пәнаралық байланыстар

 АКТ қолдану дағдылары

ActivInspire бағдарласымен жұмыс жасау

Бастапқы білім

Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, оқушылар құралдарын реттеу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Ершов А.П. 7 сынып Алгебра и геометрия

3 минут

12 минут

10 минут

2 минут

10 минут

IІІ. Ой қозғау:

Үшбұрыштарды бір бірінен қалай айыруға болады?

- қабырғаларының ұзындығы бойынша. Бұрыштары өлшемдерімен.

Үшбұрыштың бұрыштары қандай болуы мүмкін?

  • Үшбұрыштың бір бұрышы доғал бұрышты.
  • Үшбұрыштың бір бұрышы тік бұрышты
  • Үшбұрыштың барлық бұрыштары сүйір

ІV. Жаңа тақырып

Геометрияның негізгі теоремаларының бірі – үшбұрыш бұрыштарының қосындысы туралы теорема. Осы теореманы дәлелдейік:

Теорема: Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы 1800 – қа тең болады.

Дәлелдеуі: Кез келген АВС үшбұрышын қарастырайық және

екенін дәлелдейік.

В төбесі арқылы АВ қабырғасына параллель а түзуін жүргізейік ( 1-сурет). 1 және 4 бұрыштары а мен АВ параллель түзулерін АС қиюшысы қиып өткенде жасалған айқыш бұрыштар, ал 3 пен 5 бұрыштары сол параллель түзулерді ВС қиюшысы қиғандағы жасалған айқыш бұрыштар. Сондықтан:

4,2 және 5 бұрыштарының қосындысы төбесі С болатын жазыңқы бұрышқа тең, яғни аламыз. Теорема дәлелденді.

Үшбұрыштың сыртқы бұрышы деп осы үшбұрыштың кез келген бұрышымен сыбайлас бұрышты айтады.

№1. Егер үшбұрыштың екі бұрышы белгілі болса үшінші төбесіндегі сыртқы бұрышын тап:

1)540және 360 Ж: үшінші бұрышы 90 сыртқы бұрышы ;90

2)42 Ж: 60; 120;

3)65 Ж:80; 100

4)330және 1200 Ж:27 ;153

Не байқадыңыздар?Сыртқы бұрыш неге тең?

Оқушылар үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы тұжырым жасайды.Одан кейін мұғалім дәлелденуін көрсетеді.

Үшбұрыштың сыртқы бұрышы үшбұрыштың онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең болатынын дәлелдейміз.

2-суретті қарастырайық, мұндағы 4 бұрышы берілген үшбұрыштың 3 бұрышымен сыбайлас сыртқы бұрышы. Ал әрі үшбұрыш бұрыштарының қосындысы туралы теорема бойынша болғандықтан, дәлелдейтінім осы.

V. Жаңа тақырыпты бекіту:

(есепті тақтада шығарып талдайды, саусақ арқылы бағалау)

№2. Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы сыртқы бұрыштың шамасы 1120. Үшбұрыштың барлық бұрыштарын анықтаңыз. Жауабы:

№3. Үшбұрыштың бұрыштары 3:7:8 сандарына пропорционал. Үшбұрыштың ең үлкен бұрышын анықтаңыз. Жауабы: 800

№4. болса, онда үшбұрыш бұрыштарының шамасын табыңыз. Жауабы: 450, 250, 1100.

VІ.Логикалық есеп:

Бірінші қабатта тұрған адам екінші қабатта тұрған адаммен сөйлесіп тұр. Екеуі бір мезгілде сөйледі. Қайсысы екіншісінің дауысын бірінші болып естиді? (Жауабы: төмендегісі, себебі h1 < h2)

VIІ. Жұппен жұмыс

Оқушыларға смайликтер арқылы жұптасып жұмыс істеуді ұсынамын. жұмыстарды орындап болған соң, оқушылар тапсырмаларын алмасып, тексереді.

№5. Үшбұрыштың сыртқы бұрыштарының бірі 950. онымен сыбайлас емес екі ішкі бұрышының қосындысын табыңдар. Жауабы: 950

№6. АВС үшбұрышында . В төбесіндегі сыртқы бұрышы 720. Үшбұрыштың барлық ішкі бұрыштарын табыңдар.

Жауабы:

№7. АВС үшбұрышының А және В төбелеріндегі сыртқы бұрыштардың қосындысы (әрбір төбеден бір-бірден алынған) қосындысы 2400-қа тең. Үшбұрыштың С бұрышын табыңдар. Жауабы: 600

Геометрия – 7-9 класс

Л.С. Атанасян, И.Ф.

Бутузов С.Б.

Кадомцев

Э.Г.

Позняк, И.И.

Юдина

www.testent.ru

www.testent.ru

Сабақтың соңы

3 минут

Үйге тапсырма:

Кері байланыс: 3-2-1стратегиясы

3

Сабақтан не алдың (үш пікір)

2

Нені түсінбедің

(екі сұрақ)

1

Ұсыныс

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жұптық жұмыс арқылы оқушылардың бір-біріне түсіндіруі, топтық жұмыс арқылы оқушылардың қабілеттерін анықтау

Шапалақтау, басбармақ, сабақ барысында қолдау,мадақтау

Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 мин асырмау;

Көз жаттығуларын жасау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу