Сызықтық функция және оның графигі. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2А: Функция. Функция графигі | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Сызықтық функция және оның графигі | Сабақтың типі: өткен тақырыпты бекіту | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.5.1.5 y=kx+b сызықтық функцияның анықтамасын біледі, оның графигін салады және оның k мен b-ға қатысты орналасуын болжайды; 7.5.1.4 y=kx функцияның анықтамасын біледі, оның графигін салады және оның k-ға қатысты орналасуын болжайды; 7.5.1.6 сызықтық функцияның графигінін осьтермен қиылысу нүктелерін табады (графиксіз); 7.5.1.7 график бойынша y = kx + b функцияның k мен b -ның таңбаларын анықтау; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар сызықтық функцияның графигін салады, орналасуын анықтайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы оқу мақсатына жетті, егер: сызықтық функцияның графигін салу жолын біледі; сызықтық функцияның графиктерін сала алады; k мен b-ға байланысты графиктін орналасуын біледі; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: – функционалдық және функционалдық емес тәуелділіктердің арасындағы айырмашылықты түсінеді; – функцияның анықталу облысын, мәндер жиынын табуды түсіндіре алады; – функция (аргумент) мәні белгілі болғанда аргумент (функция) мәнін табу алгоритмін жазады; – сызықтық функцияның бұрыштық коэффициентінің таңбасы мен түзудің абсцисса осінің оң бағытына көлбеулік бұрышы арасындағы тәуелділікті түсіндіреді; Лексика мен терминология: – тәуелділік; – функция, тәуелді айнымалы; – аргумент, тәуелсіз айнымалы; – функцияның мәні; – функцияның анықталу облысы; – функцияның мәндер жиыны; - функцияның берілу тәсілдері, – функция графигі; – сызықтық функция; – сызықтық функцияның бұрыштық коэффициенті; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: – қандай да бір Х жиынының әрбір х элементіне У жиынынан алынған тек бір ғана у элементі сәйкес қойылады; – аргументтің әрбір мәніне функцияның (тәуелді айнымалының) бір ғана мәні сәйкес келеді; – тәуелділік функционалдықболады (болмайды), егер ... ; – график бойынша аргументтің (функцияның) сәйкес мәнінде функцияның (аргументтің) мәнін табу; – аргументтің (функцияның) сәйкес мәнінде функцияның (аргументтің) мәнін табу; – берілген функция (формуламен, кестемен, графикпен, сипаттаумен)... берілген; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтард ы дарыту
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Бұл тақырып кейбір тәуелділіктердің, мысалы физика пәнінде, арасындағы байланыстарды модельдеуге керектігін көрсетеді және сол тәуелділіктердің графиктерін салуға көмектеседі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Geogebra бағдарламасында графиктерді салу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Тура және кері пропорционалдықты түсіну, тура пропорционалдықтың графигін сала білу. Формулаларды қолдануын білу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут | Сабақтың басында мұғаліммен оқушылар амандасады. Мұғалім оқушылардың зейінін шоғырландыруға арналған тапсырма береді. Содан кейін мұғалім оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтап, күтілу нәтижелерді талқылайды. Осылай оқушылардың арасында және оқушылар мен мұғалімнін арасында қарым-қатынас, ынтымақтастық, сыйластық туады. | http://expertmemory.ru | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5минут 5 минут 15 минут 12 минут 3 минут |
Құндылықтарды дарыту: бірі-бірін құрметтеу, басқа пікірді түсіну
а) ; б) ; в) ;
г) ; д) ; е) .
2.Қай суретте сызықтық функцияның графигі кескінделген? Жауабыңызды түсіндіріңіз.
Мақсаты: өткен материалды бекіту Құндылықтарды дарыту: : келесі іс-әрекет құрмет көрсету және өзін де құрметтеуді, өз жауапкершілігін дамытуға арналған. Графиктерді салу дағдыларын дамыту үшін, жұптық жүмыс ұйымдастыру керек. Әр жұп өз дәптеріне графиктерді салып, басқа топқа тексеруге береді. Дайын шешімі арқылы тексереді. (презентацияда) Тапсырма: сызықтық тәуелділік аналитикалық түрде берілген. Кестені толтырып, графикті сал. Осьтермен қиылысу нүктелердің координаталарын тап.(презентацияда бар) а) б) в) ;
г) д) е)
Бағалау критерийлері
Тақтаның алдында ауызша талдап, есептер шығару. Графикті салмай, осьтермен қиылысу нүктелерді анықтаныз. а) ; б) ; в) ; г) ; д) ; е) .
Тапсырманың мақсаты:білімді терендету, сыни ойлау Құндылықтарды дарыту: өзінше мәліметтерді табу, оны зерттеу; топта тындай білу, бір-бірінін пікірін құрметтей білу, Топтық жұмыста оқушылар кестені толтырады. Коэффициенттері әртүрлі болатын функциялардың графиктерін салып, басқа топтармен салыстырып, анализ жасасын. Топтардың жұмысын бағалап, мұғалім сыни сұрақтар қойып, оқушының зерттеу қабілетін оятады. Сонында оқушылар ұстаздарымен бірге қорытынды жасайды.
Оқытуға және дамытуға арналған тапсырма. Қосымша №1 Мақсаты: өткен мәліметтерді бекіту Құндылықтарды дарыту: азаматтық жауапкершілік, үздіксіз білім беру, академиялық адалдық Тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар өздерін дайын жауап бойынша тексереді. V. Үй жұмысы 1) функцияның графигін салмай, осьтермен қиылысу нүктелерін табыңыздар: а) ; б) ; в) . 2) b-ның қандай мәнінде функцияның графигі А нүктесінен өтеді? а) А (1; 4); б) А (-1; -5); в) А (2; 12). 3*) функцияның графигін салыңыз және у-тың мәні қалай өзгеретінін қараныз, егер : а) х 2-ден 5-ке дейінөседі; в) х 3-тен -2 -гедейінкемиді; б) х 1-ден -1-ге дейінкемиді; г) х -3-тен 4дейін өседі | Поурочные разработки по алгебре. 7кл._Рурукин, Лупенко, Масленникова_2009 -416с Петерсон Л.Г., Абраров Д.Л., Чуткова Е.В. Математика. Алгебра. Функции. Анализ данных. Учебник для 7 класса Часть 3/ Л.Г. Петерсон, Д.Л. Абраров, Е.В.Чуткова – М.: Издательство «Ювента», 2011. -216 с: ил. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелге нтапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолда укөрсету, оқ уматериалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануд есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме ? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?