Мерген қыз Сағи Жиенбаев «Әлия» (3 сынып, III тоқсан)
Пән: Әдебиеттік оқу
Бөлім: Атақты тұлғалар
Сабақ тақырыбы:Мерген қыз Сағи Жиенбаев «Әлия»
Оқу мақсаттары: 3.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді/ нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану;
3.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше орфографиялық, пунктуациялық қателерді табу және түзету.
Сабақ мақсаттары: Барлық: шығарманы түсініп оқиды, өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;
Көптеген оқушылар: кейіпкерді сипаттауда мақал-мәтелдерді , вербальды емес тілдік құралдарды қолданады;
Кейбір оқушылар: сөйлеу барысында нақыл сөздерді қолданады, шығарманың құрылымын жетілдіреді, орфографиялық, пунктуациялық қателерін түзетеді.
Сабақтың басы
Ширату тапсырмасы.
Оқушыларды «Атомдар және молекулалар» ойыны арқылы 3 топқа біріктіреміз.
І, ІҮ топ: Батыр
ІІ, Ү топ: Ержүрек
ІІІ,ҮІ топ: Қайсар
«Тізімін жаса» әдісімен «Отанды қорғау» дегенді қалай түсінесің? сұрағына ой жазады.
1. Оқушылар 6 адамнан топтарға бірігеді.
2. Әр топта өз топ мүшелерінен сұраққа жауап беретін жүргізушіні таңдайды.
3. Топ оқушылары өздерінің тізімдерін құрастырып, оны жүргізушіге береді. Ол жауаптарды біріктіріп, сол топ бойынша тізімді оқиды.
4. Топтардың жұмыстары тыңдалып, жетістіктері бағаланады.
Б: Жарайсыңдар!
Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру
Оқушылармен бағалау критерийін құрастыру немесе таныстыру
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(МК, Ө) Ойлан, жұптас, бөліс әдісі арқылы «Мерген, батыр қыз, ерлік» туралы ойларын ортаға салады.
1.Ойлан. Оқушылар сөз тіркестері бойынша жеке ойланады.
2. Жұптас. Жұбына өз ойын айтады.
3.Бөліс. Жұптар ақылдасып өз ойларын ортаға салады.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.
(Б) «Мадақтау» Жарайсыңдар! Тамаша! Сен тамаша ой айттың! т.б.
2-тапсырма
(МК, ЖЖ) автор Сағи Жиенбаев туралы түрлі дереккөздерге сүйеніп кестені толтырады.
Үлгі:
Қосымша ақпарат: Сағи Жиенбаев (1934–1994) - 15 мамырда Ақтөбе облысының Байғанин ауданындағы Оймауыт ауылында дүниеге келген 1955 жылы Қызылорда қаласындағы педагогикалық институтты бітіргеннен кейін, Жезқазған кенішінде мұғалім болып қызмет істеді. Сол кездері өлеңдері республикалық баспасөзде жариялана бастады.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтижелер күтіледі. Оқушылар бірге жұмыс жасап, ақпаратты іздеуге немесе өз идеяларын айтуға үйренеді. Мәтін құрастыруда кейбір топтарға мұғалім қолдау көрсетеді.
(Б) «Табыс ағашы» әдісі
Әрбір жапырақтың өзіне тән түсі бар: жасыл – «барлығын дұрыс істедіңдер», сары – «қиындықтар болды», қызыл – «қателер көп болды».
3 - тапсырма
(Ө, Т, МК) «Поэзия минуты» әдісі арқылы «Әлия» өлеңін мұғалімнің мәнерлеп оқуы және оқушыларға оқыту. Сөйлеу барысында батырлық туралы мақал-мәтелдерді қолдану.
Үлгі:
Батыр - елдің сәулеті,
Балқұрақ - көлдің сәулеті.
Батыр мың қол бастайды,
Шешен тар жерде сөз бастайды.
Батырға оқ дарымайды,
Батылға жау жоламайды
(МК, Ұ) «Жалғастыр...» әдісі арқылы қажетті сөздерді тауып, нақыл сөздерді толықтырып жазады, дұрыс жауап нұсқасымен өзін –өзі тексереді.
• Еліңді сүйсең ерлік істейсің
• Ер есімі- ел есінде
• Батыл болмай, батыр болмайсың..
• Батыр адам өлімді жеңеді.
• Тәуекелге бел буған адамды қорқыныш билемейді.
• Қорқақ қол бастамайды.
Сөздікпен жұмыс.
Мәрмәр – құрылыста пайдаланатын сәнді жылтыр -тас
«Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.
(ҚБ) дескриптор бойынша бағалау.
мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді;
сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді қолданады;
жазба жұмысының стильдік қателерін түзетеді;
сауатты, қатесіз жазады.
4 - тапсырма
(ОТ, Ө)
Оқушы тәжірибесімен «Өзім үшін жазу» стратегиясы арқылы сөйлемді дәптерге жазады. Алдымен сөздерді құрастырады.
Әлия Молдағұлова – Ұлы Отан соғысына қатысқан мерген, батыр қыз.
Саралау. Тапсырма бойынша жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілеті төмен оқушы мен қабілеті жоғары оқушылар жұптасады.Оқушылар бір – бірімен ой бөліседі, идеяларын ортаға салады.
(Б) «Екі жұлдыз,бір тілек»
Екі жұлдыз жұмыстарындағы ұнағаны
Бір тілек-жақсартуға болады.......
Бөлім: Атақты тұлғалар
Сабақ тақырыбы:Мерген қыз Сағи Жиенбаев «Әлия»
Оқу мақсаттары: 3.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді/ нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану;
3.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше орфографиялық, пунктуациялық қателерді табу және түзету.
Сабақ мақсаттары: Барлық: шығарманы түсініп оқиды, өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;
Көптеген оқушылар: кейіпкерді сипаттауда мақал-мәтелдерді , вербальды емес тілдік құралдарды қолданады;
Кейбір оқушылар: сөйлеу барысында нақыл сөздерді қолданады, шығарманың құрылымын жетілдіреді, орфографиялық, пунктуациялық қателерін түзетеді.
Сабақтың басы
Ширату тапсырмасы.
Оқушыларды «Атомдар және молекулалар» ойыны арқылы 3 топқа біріктіреміз.
І, ІҮ топ: Батыр
ІІ, Ү топ: Ержүрек
ІІІ,ҮІ топ: Қайсар
«Тізімін жаса» әдісімен «Отанды қорғау» дегенді қалай түсінесің? сұрағына ой жазады.
1. Оқушылар 6 адамнан топтарға бірігеді.
2. Әр топта өз топ мүшелерінен сұраққа жауап беретін жүргізушіні таңдайды.
3. Топ оқушылары өздерінің тізімдерін құрастырып, оны жүргізушіге береді. Ол жауаптарды біріктіріп, сол топ бойынша тізімді оқиды.
4. Топтардың жұмыстары тыңдалып, жетістіктері бағаланады.
Б: Жарайсыңдар!
Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру
Оқушылармен бағалау критерийін құрастыру немесе таныстыру
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(МК, Ө) Ойлан, жұптас, бөліс әдісі арқылы «Мерген, батыр қыз, ерлік» туралы ойларын ортаға салады.
1.Ойлан. Оқушылар сөз тіркестері бойынша жеке ойланады.
2. Жұптас. Жұбына өз ойын айтады.
3.Бөліс. Жұптар ақылдасып өз ойларын ортаға салады.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.
(Б) «Мадақтау» Жарайсыңдар! Тамаша! Сен тамаша ой айттың! т.б.
2-тапсырма
(МК, ЖЖ) автор Сағи Жиенбаев туралы түрлі дереккөздерге сүйеніп кестені толтырады.
Үлгі:
Қосымша ақпарат: Сағи Жиенбаев (1934–1994) - 15 мамырда Ақтөбе облысының Байғанин ауданындағы Оймауыт ауылында дүниеге келген 1955 жылы Қызылорда қаласындағы педагогикалық институтты бітіргеннен кейін, Жезқазған кенішінде мұғалім болып қызмет істеді. Сол кездері өлеңдері республикалық баспасөзде жариялана бастады.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтижелер күтіледі. Оқушылар бірге жұмыс жасап, ақпаратты іздеуге немесе өз идеяларын айтуға үйренеді. Мәтін құрастыруда кейбір топтарға мұғалім қолдау көрсетеді.
(Б) «Табыс ағашы» әдісі
Әрбір жапырақтың өзіне тән түсі бар: жасыл – «барлығын дұрыс істедіңдер», сары – «қиындықтар болды», қызыл – «қателер көп болды».
3 - тапсырма
(Ө, Т, МК) «Поэзия минуты» әдісі арқылы «Әлия» өлеңін мұғалімнің мәнерлеп оқуы және оқушыларға оқыту. Сөйлеу барысында батырлық туралы мақал-мәтелдерді қолдану.
Үлгі:
Батыр - елдің сәулеті,
Балқұрақ - көлдің сәулеті.
Батыр мың қол бастайды,
Шешен тар жерде сөз бастайды.
Батырға оқ дарымайды,
Батылға жау жоламайды
(МК, Ұ) «Жалғастыр...» әдісі арқылы қажетті сөздерді тауып, нақыл сөздерді толықтырып жазады, дұрыс жауап нұсқасымен өзін –өзі тексереді.
• Еліңді сүйсең ерлік істейсің
• Ер есімі- ел есінде
• Батыл болмай, батыр болмайсың..
• Батыр адам өлімді жеңеді.
• Тәуекелге бел буған адамды қорқыныш билемейді.
• Қорқақ қол бастамайды.
Сөздікпен жұмыс.
Мәрмәр – құрылыста пайдаланатын сәнді жылтыр -тас
«Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.
(ҚБ) дескриптор бойынша бағалау.
мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді;
сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді қолданады;
жазба жұмысының стильдік қателерін түзетеді;
сауатты, қатесіз жазады.
4 - тапсырма
(ОТ, Ө)
Оқушы тәжірибесімен «Өзім үшін жазу» стратегиясы арқылы сөйлемді дәптерге жазады. Алдымен сөздерді құрастырады.
Әлия Молдағұлова – Ұлы Отан соғысына қатысқан мерген, батыр қыз.
Саралау. Тапсырма бойынша жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілеті төмен оқушы мен қабілеті жоғары оқушылар жұптасады.Оқушылар бір – бірімен ой бөліседі, идеяларын ортаға салады.
(Б) «Екі жұлдыз,бір тілек»
Екі жұлдыз жұмыстарындағы ұнағаны
Бір тілек-жақсартуға болады.......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?