Координаталармен берілген есептер. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

8.4В бөлім: Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі

Күні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: №25

Координаталармен берілген есептер

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.5.2.4

екі нүктенің арақашықтығын табу, кесіндінің ортасының координаталарын табу формулаларын, центрі (a,b) нүктесі және радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін, түзудің теңдеуін қолданып есептер шығарады;

 Сабақ

 мақсаттары

Оқушылар:

-жазықтықтағы екі нүктенің арақашықтығын олардың координаталары арқылы есептейді;

-кесінді ортасының координаталарын анықтайды;

- шеңбердің теңдеуін анықтайды;

- шеңбердің центрін, радиусын табады.

 Бағалау

  критерийі

Оқушылар:

  • жазықтықтағы екі нүктенің арақашықтығын олардың координаталары арқылы есептей алады;
  • кесінді ортасының координаталарын анықтай алады;

шеңбердің теңдеуін анықтай алады;

  • шеңбердің центрін, радиусын таба алады.

 Тілдік

 мақсаттар

Оқушылар:

-кесінді ортасының координаталарының және екі нүктенің арақашықтығының формулаларын қорытуды түсіндіреді;

-кесінді ортасының координаталарын және екі нүктенің арақашықтығын анықтауды түсіндіреді;

-түзудің және шебердің теңдеулерін құру қадамдарын сипаттайды;

-кесіндіні берілген қатнасқа бөлетін нүктенің координатасын табу туралы талқылауды дәйектейді;

-түзудің координата жазықтығында орналасуы бұрыштық --коэффициентке тәуелділігі туралы талқылайды.

Пәндік лексика мен терминология

-жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі;

-фигураның теңдеуі;

-кесінді ортасының координаталары;

-екі нүктенің арақашықтығының формуласы;

-шеңбердің теңдеуі; түзудің теңдеуі;шеңбер центрі;

-түзудің бұрыштық коэффициенті.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

-осыдан ...дейінгі қашықтықтарын теңестіргенде ... аламыз;

-центрі....нүктесі және радиусы ...шеңбердің теңдеуін құрамыз;

-... нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін құрамыз;

-нүкте түзуде жатыр, яғни оның координаталары ... теңдеуін қанағаттандырады.

 Құндылықтарды

 дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау.Оқушылардың өз бетімен білім алуына қажетті дағдыларды қалыптастыру.

Пәнаралық

 байланыстар

Қолданбалы математика

АКТ қолдану дағдылары

Презентация, www.nismath.org сайты

Бастапқы білім

Тікбұрышты координаталар жүйесін білу. Координаталары бойынша нүктені сала алу және берілген нүктенің координаталарын жаза алу. Пифагор теоремасын қолдана алу. Шеңбер мен оның элементтерінің анықтамаларын білу. Сызықтық теңдеулер мен оның графигі туралы білу. Сызықтық теңдеу графигін сала алу.

Сабақ барысы

Сабақтың

Жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

2 мин

І. Ұйымдастыру.

Амандасу. Көңіл күйлерін смайликтер арқылы білу.

10 мину

Жұптық жұмыс

www.nismath.org сайты программасы бойынша оқушылар жұпқа бөлінеді.

1-3 жұпқа

№1. түрдегі теңдеу шеңбердің теңдеуі болатыны көрсетіңіз. Берілген шеңбер мен

шеңберлері қалай орналасады?

№2.

АВС үшбұрышының төбелері

A(2;-6) B(4;2) C(0;-4)нүктелерімен берілген. Үшбұрыштың орта сызығы арқылы өтетін және АС қабырғасына параллель түзудің теңдеуін жазыңыз

2-4 жұпқа

№1. түрдегі теңдеу шеңбердің теңдеуі болатыны көрсетіңіз. Берілген шеңбер мен

шеңберлері қалай орналасады?

№2. АВС үшбұрышының РК орта сызығы АВ қабырғасына параллель және P(2;3) K(-1;2) C(0;0). АВ қабырғасы арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңыз.

Дескриптор:

№1.

Толық квадрат бөліп алу әдісін қолданады

Шеңбердің теңдеуін жазады

Екі шеңбердің өзара орналасуын анықтайды.

№2

Кесінді ортасы координаталарын табу формуласын қолданады

Үшбұрыштың орта сызығының координаталарын табады/ А және В төбелерінің координаталарын табады

Түзудің теңдеуін жазады

Бағалау: жұптар карусель әдісі бойынша бір-бірін бағалайды

www.nismath.org

15 минут

Топтық жұмыс

Оқушылар кесінді ортасы координаталары формуласын қолдана отыра 2- топқа бөлінеді.

1-топқа

1) A(3;2) B(5;4) 2) A(3;1) B(5;5) 3) A(2;3) B(6;3)

4) A(-1;3) B(9;3)

2-топқа

1) A(-3;5) B(7;3) 2) A(5;8) B(-1;0) 3) A(4;4) B(0;4) 4) A(3;5) B(3;3) 5) A(-2;2) B(6;6)

1-ТОПҚА

Дескриптор

бұрыштарын анықтайды

Тікбұрышты үшбұрыштың қасиетін біледі.

мәндерін анықтайды

алады

2-ТОПҚА

Дескриптор

Тең бүйірлі үшбұрыштың қасиетін қолданады

Тікбұрышты үшбұрыштың қасиетін қолданады

мәндерін анықтайды

алады

10 минут

Жеке жұмыс

№1.

i) А(0;-6) В(2;0) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңыз:

ii) (i) шыққан түзу мен у=3, x=0 сызықтарымен шектелген фигураның ауданын табыңыз

Дескриптор

Түзудің теңдеуін жазады

Түзумен және у=3, x=0 сызықтарымен шектелген фигураны салады

Шыққан фигураны анықтап, қажетті өлшемдерді табады

Фигураның ауданын есептейді.

Сабақтың соңы

3- мин

Үйге тапсырма:

Рефлексия

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу