Өсімдік өсуі үшін не қажет? Жаратылыстану, 1 сынып, сабақ жоспары.


Қысқамерзімді жоспар

Пән: Ғылымға кіріспе

Мектеп: Талдықорған қаласының физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Кудабаева А.К

Сабақтың тақырыбы: Өсімдік өсуі үшін не қажет?

Мұғалімнің аты-жөні: Кудабаева А.К

Сынып: 1А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Өсімдіктер. Өсімдіктердің көп түрлілігі

Сабақтың мақсаттары

1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу.

1.2.1.6 өз аймағында өсетін өсімдік түрлерінен гербарий жасау

Тілдік мақсаттар

  • ағаш, бұта, шөп;
  • тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс;
  • дің, тамыр, бұтақ, жапырақтың түсуі;

Құндылықтарды дарыту

Өзара сыйластыққа тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Математика, музыка, бейнелеу өнері.

Бастапқы білім

Оқушылар алдыңғы сабақта алған білімдеріне сүйенеді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

  • минут
  • Жергілікті 10 өсімдікті атаңыз.
  • Өсімдікке не қажет? Олар оны қайдан алады?

Сіздер неге деп ойлайсыңдар?

  • …бұл өсімдік жабайы/мәдени
  • …өсімдіктердің тамыры/сабағы/гүлі бар
  • …өсімдіктер біз үшін маңызды.

Суреттер

www.thefruitpages.com/alphabet.shtm

https://www.google.kz/search?q=части+растений

Сабақтың ортасы

30 минут

(МК) Әр түрлі табиғи және климаттық жағдайларда өсетін өсімдіктердің суреттерін оқушыларға қарап шығуға ұсыныс жасау. Мәселен, шөлдегі кактус, орман етегіндегі інжугүл, аптап ыстықтағы күнбағыс, таудағы еңлікгүл, көлдегі тұңғиық.

(Т) Сыныпты екі топқа бөлу. Бірінші топқа өсімдіктердің өмір сүруіне қажетті жағдайларының өзгешеліктерін сараптауды ұсыну. Екінші топқа өсімдіктердің өмір сүруіне қажетті жағдайларының сәйкестіктерін синтездеуді ұсыну. Алынған нәтижелерді талқылау.

(Т) Оқушыларды 4 топқа бөлу:

  • Жарық;
  • Су;
  • Жылу;
  • Ауа;

Әрбір топқа өздеріне түскен қажетті жағдайдың өсімдіктер тіршілігі үшін ең маңызды екендігі туралы сөз дайындауды ұсыну.

(ОТ) Оқушыларға бөлме өсімдігінің (мысалы, қазтамақ, колеус, бегония) сабағының әр түрлі жағдайда өсуін бақылауды ұсыну. Ол үшін бір өсімдіктің 8 сабағы қажет болады. Барлық сабақтың ұзындығын өлшеп, кесте түрінде жасалған постерге жазып алып, сосын су құйылған стаканға салу керек. Төрт сабақты бөлме жағдайында қалдырып, қалған төртеуін 2-3 тәулікке әр түрлі жағдайға қою:

1 сабақ – қараңғы жерге қою (жарық әсері);

2 сабақ – құрғақ стаканға салу (су әсері);

3 сабақ – салқын жерге қою (температура әсері);

4 сабақ – қалпақ астына немесе мойны кең құтыға салу (ауа әсері).

Тәжірибе аяқталысымен, оқушылармен нәтижелерді талдап шығу. Қарапайым қорытынды жасау.

www.thefruitpages.com/alphabet.shtml.

(МК) Оқушыларға «Екі минутта өсу және гүлдену» атты бейне ролик көруді ұсыну. Оқушылардан бейне ролик көргеннен пайда болған эмоцияларымен бөлісуін өтіну.

(Т) Оқушыларға жеміс ағашының мысалында, өсімдік өмірінің әр кезеңін бейнелейтін суреттер көрсету. Суреттерді ретімен қойып шығуын сұрау (тұқым, бүршік, көшет, гүлденген ағаш, жеміс беретін ағаш).

(Ұ) Оқушылардан өсімдік тіршілігі кезінде болатын өзгерістерді тізіп шығуын сұрау. Назар аударту: Барлық өсімдіктер біркелкі өсе ме және барлығында ұқсас өзгерістер орын ала ма?

(ОТ, Ұ) Оқушыларға сынып жағдайында бидай не үрмебұршақ тұқымдарын өндіру тәжірибесін ұсыну. Жас өсімдіктермен күн сайын болатын өзгерістерді белгілеп отыру.

www.thefruitpages.com/alphabet.shtml.

«Екі минуттің ішінде өсу және гүлдену» бейне ролигі https://www.youtube.com/watch?v=3gYUkILkb0w

«Гүл қалай өседі?» таныстырылымыhttps://www.youtube.com/watch?v=x1exzwhlzBA

Сабақтың соңы

2 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- Нені білдім? Нені үйрендім?

- Нені толық түсінбедім ?

Қосымша ақпарат

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлар туралы айтуда қиналатын оқушыларға көмекші сұрақтар беру.

Оқушылардың өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайларды білуі бағаланады.

Өсімдік тұқымдарын өндіру кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу