Кейіпкерлер әлемі. «Той – халықтың қазынасы». Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мезімді жоспар бөлімі: Заман, дәуір тұлғасы

Мектеп: Шымкент қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бекайдар Г.Б.

Сынып 10 T1

Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар

Сабақ тақырыбы

Кейіпкерлер әлемі. «Той – халықтың қазынасы»

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

1.3.1 Көркем шығармадағы образ;

2.4.1 Шығармашылық жұмыс

Сабақтың мақсаттары

Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;

Көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау

жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу

 Бағалау критерийлері

Кейіпкерлер жүйесін жинақтайды және даралайды;

Той тақырыбында өзіндік пікірмен сипаттау мәтінін жазады

 Тілдік дағдылар

Образ, сатира мен юмор, лирика мен реализм

Осыған дейін меңгерілген білім

Әңгімеде көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу

Құндылықтарды дарыту

Құрмет, ынтымақтастық

Пәнаралық байланыс

Ұлттық педагогика, тарих

АКТ-ны қолдану

Осы сабақ барысында оқушылар интербелсенді тақтаны пайдаланады

Жоспар

Жоспарлана

тын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

Дереккөз-дер

Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды бірнеше топқа бөлу.

Қызығушылықты ояту.

Сәйкестендіру кестесімен жұмыс

Образ түрі

Анықтама

Юморлық образ –

ұнамсыз тип. Сатирамен суреттелер құбылыс – керексіз, кесір құбылыс. Сатира өмірдегі кеселді, келеңсіздікті, кері кеткендікті қаза қопарып, көптің көз алдына – көрініске шығарады, қағып-сілкілейді, мысқылмен түйрейді, сықақ етеді, көпті одан түңілтеді.

Лирикалық образ –

әдебиеттегі адам бейнесінің ең сымбатты, шынайы түрі. Мұның сымбаттылығы да, шынайылығы да шыншылдығында ; бұл – кәдімгі өмірде болған, бар және бола беретін, бірақ қайталанбайтын, әрқашан бұрын-соңды белгісіз тың қырынан көрініп, ылғи жаңарып отыратын тип.

Сатиралық образ –

сыршыл, өлең-жырлардағы ақынның өз бейнесі; оның ішкі бітімі; ақынның мың иірім көңіл күйінен, нәзік сыры мен сылқым сезімінен өріліп жасалған өзгеше кейіпкер. 

Реалистік образ –

күлкілі кейіпкер ; юмор – өмірдегі кісі күлерлік құбылыстардың өнердегі сәулесі. Күлкі жоқ жерде юмор да жоқ. Ал күлкіні әншейін жеңіл-желпі нәрсе деуге болмайды. Күлкіде зор қоғамдық сипат, әлеуметтік сыр жатады.

Сабақтың тақырыбына болжам жасау, оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру, талдау.

https://baribar.kz/student/14123/koerkem-obrazdynh-turleri/

Сабақтың ортасы

10 минут

20 минут

5 минут

Мағынаны тану

Т. 1-тапсырма: топтарға бір кейіпкерден (Керімқұл, Төрегелді, Жеңіскүл, тойға келушілер т.б.) ұсынылады.

Оқушылар «Пирамидалық талқылау» әдісі арқылы A3 қағазға кейіпкердің қай образға жататындығына өз пікірін жеке жазып, әңгімеден дәлел келтіреді. Қағазды бұру арқылы бір-бірінің жауабымен танысады. Жауаптарымен танысып кейіпкердің қандай образға жататындығына ортақ қорытынды жасайды. Сынып алдында ойларын қорғайды.

Дескриптор:

Білім алушы

  • пікір жазады;
  • дәлел келтіреді;
  • образды анықтайды.

Топаралық бағалау жасалады.

Ж. 2-тапсырма: Сіз қазіргі қазақи дәстүрмен өткен үйлену тойының куәсі болдыңыз. Тойдың өтілу барысы мен өзіңіздің алған әсеріңізді сипаттап, көркемдегіш құралдарды қолданып, «Той – халықтың қазынасы» тақырыбында 130-150 сөзден тұратын жазба жұмысын жазыңыз.

Дескриптор:

Білім алушы

  • тақырыпты ашады;
  • ой жүйелігін сақтайды;
  • көркемдегіш құралдарды қолданады;
  • сипаттау мәтінін жазады;
  • сөз санын сақтайды.

Оқушылар жазба жұмысын «Автор орындығында» отырып, оқиды.

Бағалау: Дескриптор бойынша өзара бағалайды.

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия. «Не қиын болды? Не оңай болды?»

Үйге тапсырма: Қазіргі қазақ тойының артықшылықтары мен кемшіліктері туралы іздену.

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Оқушыларға көбірек қолдау көрсету мақтау сөздерін айтамын, қабілеттері одан әрі шыңдау үшін көшбасшылық қасиеттерін дамытамын, күрделі тапсырма беремін.

Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін кері байланыс арқылы анықтаймын.

Ұлттық педагогика, тарих пәндерімен байланысы бар.

Қауіпсіздік ережелері сақталады (сергіту жаттығулары, ойындар).

Құрмет, ынтымақтастық құндылықтары қалыптасады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу