Ж.Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 8-сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: Қиял мен шындық | Мектеп: | |||||||||||||||||||
Мерзім: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ж.Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі | |||||||||||||||||||
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме) | А/И1. Әдеби шығарманың композициясы | |||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау. | |||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Шығармадағы оқиғаларды тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды | |||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Сөздер мен сөз тіркестер: Ғарыш айлағы, күл шаңы, шыны шар, бөлек дүние Пән лексикасы және терминология: сюжет, композиция Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша...., мен оны былай түсіндіремін....., себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын...., мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,...., қорыта келе,....... | |||||||||||||||||||
Құндылықтар | зеректік, алғырлық | |||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | астрономия | |||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Ж.Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі. Шығармаға құрылымдық талдау жасау бойынша алған білімді жетілдіру. | |||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||
Жоспарлан ған сабақ кезеңдері | Жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-6 7-8 | Қызығушылықты ояту Сұрақтар планетарийі Оқушылар өткен сабақтағы алған білімдері бойынша сұрақтар құрастырады. Өзге топқа ұсынады. Ол топ сұрақтарды талқылап, ой қорытады. Сұрақ үлгілері: 1. Пролог шығарманың қандай бөлігі? 2. Планетолог деген кім? 3. Мергеннің әкесі немен айналысады, мамандығы кім? 4. Мерген деген кім? 5. Мұғалімнің есімі кім? 6. Ол оқушылардын не туралы сұрады? 7. Сартай деген кім? 8. Сартай мен Мерген қандай оқиғаға тап болды? 9. Шығармада қандай проблема көтерілген? 10. Неге әңгіме «Айдағы жасырынбақ» деп аталған? 11. Эпилог дегеніміз не? 12. «Айдағы жасырынбақ» әңгімесінің эпилогында не айтылады? Сабақ тақырыбы мен мақсаты талқыланып, таныстырылады. Топқа бөлу | |||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 9- 15 16-26 27-31 32-35 | 1-тапсырма. «Сұрыптап талдау» әдісіОқушыларға «Айдағы жасырынбақ» әңгімесінің эпизодтары таратылады.Сынып төрт топқа бөлінеді де тапсырмаларын алады. А тобы – Шығармадан үзінді келтіре отырып планетаның ластануына өз көзқарасыңды білдір. Ә тобы – Шығарманың көбірек әсер еткен эпизоды. Осы эпизодтың шығармаға арқау болуына түрткі болған ой. Б тобы – Шығарманың кез келген эпизодын алып тастасақ, шығарманың идеясы өзгере ме? Неге? Эпизодтардың бір-бірінен айырмашылығы туралы не айтасың?В тобы – Эпизодтарда адамдар бейнесі қалай көрсетілген? Кейіпкерлер іс-әрекетін қандай мақал-мәтелмен түйіндеуге болады? Неге? 2-тапсырма. Блум таксономиясы БІЛІМ. «Басқа ғаламшар иелері» кімдер? ТҮСІНУ. Адамзаттың басқа ғаламшарға сапарын шығарма идеясына сүйене отырып түсіндіріңіз. ҚОЛДАНУ. Адамдар Айға ғарыш кемесімен күнделікті сапар шегуі мүмкін бе? АНАЛИЗ. Шығармадағы Мерген мен Сартай бейнелеріне талдау жасаңыз. СИНТЕЗ. «Басқа ғаламшарға сапар шегу - адамзат арманы» деген ойды тұжырымдаңыз. БАҒАЛАУ. Басқа ғаламшар адамдарымен күнделікті қалай байланысуға болады? 3-тапсырма. «Рефлексиялық эссе» әдісі Ж.Сахиевтің «Астрономия» энциклопедиясында ата-бабаларымыздың жұлдызды әлемге қай кезден назар аударып, жұлдыздар мен аспан денелері жайлы ғылыми негізді аңыздар тудырып, оларды күнделікті тіршілік пен ауа райын алдын ала болжауға қалай пайдаланғаны, осы жолдағы халық ырымдары берілген. Одан әрі қарай астрономия ғылымының ел-елде қалыптасу тарихы, астрономиялық құралдардың жасала бастауы мен олардың жетілдірілуі баяндалған. Өтеш Өтеуліұлы Оқушылар пікірді оқып, пікір бойынша туындаған ойларын «Айдағы жасырынбақ» әңгімесімен байланыстырып кері байланыс эссесін жазады:
Топтық бағалау.
| презентация | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 |
| |||||||||||||||||||
Дифференциацияны, берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер қоясыз? | Сіз оқушылардың сабақ барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланасыз? | Техника қауіпсіздігі мен денсаулықты сақтау | ||||||||||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан ыңыз. | Денсаулықты сақтау технологиялары. Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?