Электромагниттік индукция заңына есептер шығару. Ленц ережесі. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: Көкшетау қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Электромагниттік индукция заңына есептер шығару. Ленц ережесі | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек. Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер: Магниттік және электрлік құбылыстың байланысы қалай дәлелденеді? Магнит өрісінің күш сызықтары деп нені түсінесіңдер? Ампер күші дегеніміз қандай күш? Лоренц күші қандай күш? Оның бағыты қалай анықталады? Сөздік
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, техника | ||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқу процесін АКТ көмегімен көрнекілендіру | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин | Өткен тақырыпты пысықтау Физикалық диктант:
Оқушылар берілген сұрақтар бойынша сұрақ –жауап арқылы жауаптарын ауызша түсіндіреді. Мұғалім оқушылардың жауаптарын толықтығын бағалай алуы тиіс. | Қиықша | |||||||||||||||||||||||||||||||
15 мин 20 мин | Тақырыпты пысықтау: Тест тапсырмасы Қосымшада Деңгейлік тапсырмалар 1-7 (В деңгей) 8-15(С)3.309, 3.320
9. Индукциясы 8 мТл біртекті магнит өрісінде, магнит индукциясы векторына 300 бұрыш жасай 5 м/с жылдамдықпен орын ауыстырған, актив бөлігінің ұзындығы 0,25 м өткізіштің индукция ЭҚК-і неге тең? 10. Ток күшінің I 1 -ден _____I 2 -ге дейін өзгеруі кезінде магнит өрісінің энергиясы W-ге өзгерді. Электромагниттің индуктивтілігі неге тең?
Қосымша есептер 1. Индукциясы 0,1 Тл біртекті магнит өрісінде 100 орам сымнан тұратын катушка бірқалыпты айналады. Катушканың көлденең қимасының ауданы 100 см2 . Катушка айналғандағы бұрыштық жылдамдығы 10 рад/с тең. Катушкада пайда болған максимал ЭҚК-і неге тең? 2. Ұзындықы 25 см өткізгіш, 5 м/с жылдамдықымен магнит өрісінде, магнит индукция векторына перпендикуляр бақытта қозқалады. Өткізгіштегі магнит индукциясының ЭҚК-і 1,5 В болса, өріс индукциясының мəні (sin900 =1) қандай? 3. Ток күші 3 А,индуктивтілігі 4 Гн контур арқылы өтетін магнит индукциясының ағыны неге тең? 4. Индукциясы 0,01Тл магнит өрісінде радиусы 10см щеңбер сызған протонның жылдамдығы (q = 1,6·10-19Кл; m =1,6·10-27кг) неге тең? | Тест парақтары Жұмыс парақтары 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 3 мин Үйге тапсырма 2мин | Рефлексия Рефлексия – «кері байланыс»;оқушылар өз іс- әрекеттерін бағалайды. (өзін – өзі бақылау, толқыныс). Activity «Серіктестіктеріңізбен сөйлесіңіз»
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Магнит өрісін сипаттай алады Оқушылардың көпшілігі: Сол қол ережесін біледі және оны қолдана алады. Кейбір оқушылар: Ампер заңының практикалық қолданылуын талдап сипаттай алады. | Мадақтау сөздері Шапалақтау Бағалау парақтары Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету жетістік критерийлері арқылы Қысқа мерзімді қалыптастырушы бағалау | Кабинетті желдету Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау Жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау қатаң ескертіледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру