Механикалық энергияныӊ сақталу заӊы. Физика, 7 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары 7-4-3

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 7.4A Энергия

Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы

Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып:

Күні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

7 A

7 B

Сабақ тақырыбы

Механикалық энергияныӊ сақталу заӊы.

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7. 2.3.7 энергияның бір түрден екінші түрге өзгеруіне мысалдар келтіру және түсіндіру, механикалық энергияның сақталу заңын қолдану

 Сабақ мақсаттары

  • энергияның бір түрден екіншісіне алмасуына мысалдар келтіреді;
  • механикалық энергияның сақталу заңын есеп шығаруда қолданады;
  • жұмыс, энергияның өзгеруіне тең екенін есептерді шығарғанда ескереді

Жетістік критерийлері

Оқушылар:

- энергия түрлерін бір түрден екіншісіне түсіндіреді және береді;

- механикалық энергияны сақтау заңын біледі және қолданады;

- жұмыс энергияның өзгеруіне тең екенін біледі

 Тілдік мақсаттар

Пән үшін арнайы лексика мен терминдер:

Толық механикалық энергия

Total mechanical energy

Полная механическая энергия

Механикалық энергияныӊ сақталу заӊы

Law of conservation of mechanical energy

Закон сохранения механической энергии

Механикалық энергияның екі түрі болады… және ….

Кинетикалық энергия…

Потенциалдық энергия…

Құндылықтарды дарыту

  • Академиялық әділдікке тәрбиелеу;
  • Жауапкершілікті дамыту;

ЖА білужәнетүсіну:

  • Жаһандылық және тәуелсіздік

ЖА құндылықтары:

-Қоршаған ортаға қамқорлық жәнеорнықтыдамуғаынта

ЖА дағдылары:

Өз-өзіне сенімділік жіне рефлексия дағдылары

Пәнаралық байланыстар

Математика, химия

Қолдану дағдылары

ГЖ бойынша: өмір бойы білім алу, сыйластық, қарым-қатынаста болу

Бастапқы білім

Механикалық энергия, потенциалдық энергия, кинетикалық энергия

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10 мин

 Мұғалім:

 Оқушылармен амандасады және Kahoot ойыны арқылы өткен тақырыптардың білімін тексеруге ұсынады.

 Kahoot.it Механикалық энергия

 Кіру: makha12@mail.ru

 пароль: cfif1985

 

 Ойыннан кейін мұғалім оқушылардың нəтижелерін талқылайды жəне оқушыларға тағы нені қайталау керек екенін айтады.

Ноутбуктар/планшеттер

Kahoot.it – оқушыларға

Kahoot.get – мұғалімге

1 слайд

Сабақтың ортасы

11-17 мин

18-20 мин

21-28 мин

29-38 мин

 Мұғалім:

- Оқушыларға бейнежазбаны көрсетеді:

https://www.youtube.com/watch?v=-lLLDHsuhRE

(3:20мин әрі қарай көрсетуге болады)

http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/1f4416d5-9906-49dd-9e65-330818d82f63/7_117.swf

- Содан кейін сұрақ қояды «Бұл бейнежазба бойынша қандай қорытынды жасауға болады?» (потенциалдық энергия кинетикалық энергияға ауысады, энергия жоғалып кетпейді, ол бір қалпынан екіншісіне ауысады).

- «Яғни балалар, біз бүгін не туралы сөйлесеміз? (энергия туралы). Ия, біз бүгін энергия туралы, сондай-ақ оның сақталуы туралы сөйлесетін боламыз ».

- Сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттарын, жетістік критерийлерін ұсынады

Мұғалім:

«Енді, біздің допқа оралайық. Суретке қарап, келесі сұрақтарға жауап берейік:

  • Доптың h биіктігінде кинетикалық энергиясы неге тең? (0)
  • Потенциалдық энергия неге тең? (mgh).
  • Дене құлағанда оның потенциалдық энергиясымен не болады? (кемиді) Кинетикалық энергия ше? (артады)
  • Кинетикалық энергия потенциалдық энергияға қашан тең болады? (жолдың ортасында)
  • Толық механикалық энергия осы жағдайда неге тең? (олардың қосындысына)
  • Қашан кинетикалық энергия максималды? (доптың құлаған жерінде)

 

 Мұғалім:

 «Осылай біз сендермен энергияның сақталу заңына келдік»

 

 Толық механикалық энергия

 

Энергияныӊ бір түрден екінші түрге ауысуына мысалдар:

Толық механикалық энергияның сақталу заңы

 Бір-бірімен тартылыс және серпімділік күштері арқылы әсерлесетін денелердің тұйықталған жүйедегі толық механикалық энергиясы өзгермейді.

 Үйкеліс күштерінің қатысуымен механикалық энергия сақталмайды.

  , немесе

 Тұйықталған жүйенің толық механикалық энергиясы сақталады.

Мысалы: немесе

 

Мұғалім:

«Ал енді осы тақырыпты бекіту үшін есептерді шығырамыз». Есеп шығару барысында, мұғалім оқушыларға қолдау көрсетеді.

  • Массасы 400 г дене 2 м биіктіктен еркін құлайды. Жерге соғылған кездегі кинетикалық энергиясын табыңдар. (8 Дж)
  • Массасы 100 г денені вертикаль жоғары 10 м/с лақтырылған дененің ең жоғарғы нүктедегі потенциалдық энергиясын табыңдар. (5 Дж)
  • Дене вертикаль жоғары 20 м/с жылдамдықпен лақтырылған. Қандай биіктікте оның кинетикалық және потенциалдық энергиялары тең болады? (20м)
  • Массасы 200 г дене вертикаль жоғары 5 м/с жылдамдықпен лақтырылған. Оның жылдамдығы нөлге тең болатын биіктікті анықта. (1,25 м)
  • Винтовкадан 1000 м/с жылдамдықпен шыққан оқ жерге 500 м/с жылдамдықпен құлады. Ауаның кедергі күшімен қандай жұмыс жасалды? Оқтың массасы 10 г. (-3750 дж)

Оқушылар бір-бірін жұпта тексереді, содан кейін барлық сыныппен есептерді талдайды

2-5 слайд

http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/1f4416d5-9906-49dd-9e65-330818d82f63/7_117.swf

Бағыттауыш карта

6-7 слайд

Бағыттауыш карта

8 слайд

Сабақтың соңы

39-40 мин

Рефлексия

Сөйлемді аяқта:

Сабақтың мақсаты_________________________

Осы сабақта мен білдім__________________

Түсініксіз болды______________________________

Маған қиын болды ________________________________

9 слайд

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың барлығы

Оқушылардың жартысы

  • энергияның бір түрден екінші түрге өзгеруіне мысалдар келтіреді және түсіндіреді,
  • механикалық энергияның сақталу заңын қолдананды;

Партаны тазалық пен тәртіпте ұстап, керек емес заттарды алып тастау.

Шыныдан жасалған құралдармен жұмыс істегенде, оларды абайлап қолға ұстап, партаның үстіне қою

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?
Пікір жазу