Қос теңсіздік (бекіту сабағы). Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
5.1А Натурал сандар және нөл | Мектеп: Павлодар қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Арғынбай Ш.С. | |||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы: | Қос теңсіздік (бекіту сабағы). | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: 5.5.3.6 натурал сандарды салыстырудың нәтижесін белгілері арқылы жазу; 5.5.3.7 натурал сандарды салыстыру мен реттеуді талап ететін жағдайды зерттеу; | |||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: -теңсіздік түсінігін біледі және жазылу формасын біледі. - қос теңсіздікті оқи алады және жаза алады. | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: - натурал сандар, жұп сандар, тақ сандар; - координаталық сәуле, координаталық сәуленің басы , нүктенің координатасы, бірлік кесінді; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - координатасы үлкен нүкте координаталық сәуледе ... оң жағына қарай орналасады; - координатасы кіші нүкте координаталық сәуледе ... сол жағына қарай орналасады; - есептеуді тиімді тәсілмен орындау; | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | -Өмір бойы білім алуға бейімделеді; -Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру; | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | География | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны қолдану, twig-bilim.kz | |||||||||
Бастапқы білім | «цифр», «сан», «жұп сан» және «тақ сан» туралы түсініктері бар; Натурал сандарға амалдар қолдана алады. Сандық және әріпті өрнектермен жұмыс жасау дағдылары; Сандарға амалдар қолдану қасиеттерін білу. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақ басы 4 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу. Дамыған заманда сандарсыз өмір сүру мүмкін емес сияқты. Бірақ, кейбір байырғы тайпалар математиканың дамуынан алшақтап, қарапайым санау жүйесін қолданып өмір сүріп келеді. Кері байланыс:
| https://twig-bilim.kz/film/numbers-life-without-numbers-6813/ | ||||||||
Сабақ тағырыбы және мақсатты анықтау 2 мин | Ребусты шешу арқылы, сабақтың тақырыбын анықтау ұсынылады. Ребусты шешіп сабақта сандарды салыстыру жұмыстары жүргізілетіні анықталады. Бүгінгі сабақта сандарды меңгеруді және салыстыруды жалғастырамыз
| |||||||||
Топтарға біріктіру 2 мин | «Пазл» стратегиясы. Мұғалім 5 ашық хаттарды (топтар санына қарай) бөліктерге бөледі. Оқушылар осы ашық хат бөліктерін алады. Топтар дұрыс құрылған ашық хаттар бойынша біріктіріледі. | |||||||||
Теориялық білімін жаңғырту 2 мин | Диалогтік оқыту. Оқушыларға сұрақтар таратылады. 2 минут ішінде топта талқыланады. 2 минут жалпы талқыланады. Басқа топтың жауаптарымен толықтырылады. - Натурал сандар ішінен қайсысы ең кішісі? - Қай сан 1-ден кіші? - Қай сан үлкен: екі орынды сан ба, әлде бес орынды сан ба? Рефлексия:
| |||||||||
Тақтамен жұмыс 10 мин | 152. Қос теңсіздік ретінде жазыңыз:
153. Координаталық сәуледе белгіле:
156. Тепе-теңдік дұрыс па?
Бір-бірін тексеру | Виленкин Н.Я. Математика 5 класс Мнемозина –Москва 2008год стр. 29 | ||||||||
Бекіту ФБ 20 мин | Топтық не жұптық жұмыс (мұғалімнің қалауы бойынша) Деңгейлік тапсрыма. Қос теңсіздік Базалық деңгей. Тапсрыма 1. Қос теңсіздік терінде жазыңыз. Шешімін сандар жиынында белгілеп, жауабын фигуралы жақша арқылы жазыңыз: а)2 < у және у < 6 б) у > 2 және у < 6 в) 2 < у және z < 6 г) у < 2 және у < 6 Тапсрыма 2. Қос теңсіздікті екі теңсіздікпен алмастырыңыз: 9х < 18 ------------ және ------------------- 3 < у 11 ------------ және -------------------- Тапсрыма 3. Қос теңсіздік ретінде жазыңыз: а) t саны 4 үлкен және 9 кіші —--------------------- б) k саны 5 үлкен не тең және 18 кіші----------------------- в) m саны 10 үлкен және 25 кіші не тең ------------------ г) n саны 6 үлкен не тең және 15 кіші не тең --------------- Орташа деңгей. Тапсрыма 4. Салыстырыңыз
Тапсрыма 5. Анам 500г құлпынай сатып алды, ал әкем 1 кг 200г құлпынай әкелді. Кім көп кұлпынай алып келді, қаншаға үлкен? Жоғары деңгей. Тапрсыма 6. Сандардың орнына *-лар жазылып берілген сандарды салыстыруға болады ма?
А) 8** және 1**; Б) ** және ****; С) **57 және 677; Д) 999* және 1*1*1. Тапсрыма 7. When Steve woke up. His temperature was 102º C. Two hours later it was 3º lower. What was his temperature then? Compare the temperatures. Бағалау критерийлері: -теңсіздік түсінігін біледі және жазылу формасын біледі. - қос теңсіздікті оқи алады және жаза алады. - қос теңсіздікті екі теңсіздіктерге дұрыс аударады және керісінше. - жиындар сәулесінде қос теңсіздік жауабын дұрыс көрсетеді. | Карточка | ||||||||
Reflection 3 мин |
Сабақты меңгеру барысында қиындық туғызған және түсініксіз болған жерлерді стикерде жазып, қалдырады. | |||||||||
Homework 2 мин | Тапсырма1. 161. Координаталық сәуле салып, онда А(3), О(0), В(7), Е(1), С(10) нүктелерін көрсетіңіз. Осы сәуледе В нүктесінін:
Тапсырма 2. 145. Координаталық сәуледе А және В нүктелерінің қайсысы солырақ орналасқан:
146. Координаталық сәуледе C және D нүктелерінің қайсысы оңға қарай орналасқан:
| Виленкин Н.Я. Математика 5 класс Мнемозина –Москва 2008год стр. 30 | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Дифференциалдау- бекіту тапсырмасында алынған, арнайы оқушылардан нәтиже күту және олардың қабілеттеріне сәйкес жеке көмек көрсету. | Оқушыларды өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. | Оқу процесінің барлық күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын. Ол қызықты математикалық сұрақтардан, мадақтаудан тұрады. | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қос теңсіздік
Базалық деңгей.
Тапсрыма 1. Қос теңсіздік терінде жазыңыз. Шешімін сандар жиынында белгілеп, жауабын фигуралы жақша арқылы жазыңыз:
а)2 < у және у < 6
б) у > 2 және у < 6
в) 2 < у және z < 6
г) у < 2 және у < 6
Тапсрыма 2. Қос теңсіздікті екі теңсіздікпен алмастыр:
9 .х < 18 ------------ және -------------------
3 < у 11 ------------ және --------------------
Тапсрыма 3. Қос теңсіздік ретінде жазыңыз:
а) t саны 4 үлкен және 9 кіші —---------------------
б) k саны 5 үлкен не тең және 18 кіші ------------------------------
в) m саны 10 үлкен және 25 кіші не тең -----------------------------
г) n саны 6 үлкен не тең және 15 кіші не тең ----------------------------
Орташа деңгей.
Тапсрыма 4. Салыстырыңыз
Тапсрыма 5. Анам 500г құлпынай сатып алды, ал әкем 1 кг 200г құлпынай әкелді. Кім көп кұлпынай алып келді, қаншаға үлкен?
Жоғары деңгей.
Тапрсыма 6. Сандардың орнына *-лар жазылып берілген сандарды салыстыруға болады ма?
А) 8** және 1**;
Б) ** және ****;
С) **57 және 677;
Д) 999* және 1*1*1.
Тапсрыма 7. When Steve woke up. His temperature was 102º C. Two hours later it was 3º lower. What was his temperature then? Compare the temperatures.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?