Электрондық кестедегі процестерді модельдеу. Информатика, 7 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.2A бөлімі: Есептерді электронды кестелер арқылы шығару

Күні:

Сынып: 7

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысушылар саны:

Келмегендердің саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электрондық кестедегі процестерді модельдеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты

  • Шартты форматтауды электрондық кестеде қолдану
  • Диаграммаларды электрондық кестеде жасау

Сабақтың мақсаты

  • Электронды кестелердің көмегімен процестерді моделдеу
  • Шартты форматтауды электрондық кестеде қолдану
  • Диаграммаларды электрондық кестеде жасау
  • Орындалған жұмыстарға анализ жасай білу

Бағалау критерийлері

  • Шартты пішімдеуді пайдалана алады
  • Диаграмма немесе графика түрін таңдауды негіздейді
  • Кесте үлгісін жасай алады
  • Шартты пішімдеуді пайдалана алады
  • Диаграмманы құрастыра алады

Дифференциация

Барлық оқушылар:

Электрондық кесте анықтамысына сипаттама береді, мысалдар келтіреді.

Оқушылардың басым көпшілігі:

Электрондық кесте құрастыра алады, есептеулер жасайды

Кейбір оқушылар:

Электрондық кестелердің нәтижелерін талдай алады және есептерді шеше алады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Үлгіні құрастыру кезінде электрондық кестеде қолдануға болатын мәліметтер түрлерін түсіндіріп, мысалдар келтіреді;

Нақты терминдер мен терминдер сөздігі:

English

Russian

Қазақ

Cell

Ячейка

Ұяшық

Spreadsheet

Электронной таблице

Электронды кесте

Data type

Типы данных

Мәліметтер типі

Line

Строка

Жол

Format

Формат

Формат

Alignment

Выравнивание

Туралау

Пайдалы фразалар:

Электрондық кестелерді жасау үшін қажет

Электрондық кестедегі тұрмыстық есептерді моделдеу үшін – …

Электронды кестелердің көмегімен тапсырмаларды шешу бізге қажет...

Құндылықтарды дарыту

Жұптық жұмыста тапсырмаларды орындау кезінде өзара қолдау және өзара құрмет, академиялық адалдық.

Пәнаралық байланыс

Информатика және математика

АКТ пайдалану дағдылары

MS Excel

Алдын ала білім

Оқушылар электрондық кесте, ұяшық форматы, кесте элементтерін қалай пішімдеу керектігін түсінуі тиіс және электрондық кесте қалай модельденетінін білуі тиіс.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған қызмет сабақта

Ресурстар

Басы

0-5 мин

5-15

мин

15-23

мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын аудару. Қатысушыларды және сабаққа келмегендерді белгілеу. Оқушылардың үй тапсырмаларын тексеру.

Мұғалім оқытудың мақсаты мен сабақтың мақсатын слайдта көрсетеді. Оқушылармен бірге сабақтың мақсаты бойынша бағалау критерийлерін құрады.

Жаңа білімді меңгеру (өзектендіру))

1 тапсырма. Оқушылар сөздік сәйкестендіру

English

Russian

Қазақ

Cell

Spreadsheet

Data type

Line

Format

Alignment

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді:

  • Электрондық кестенің элементтерін атаңыз.
  • Ұяшықты, ұяшықтар ауқымын қалай таңдауға болады (шектес, бірнеше ұяшықтан кейін)?
  • Кестені пішімдеу дегеніміз не?
  • Электрондық кестелерде қандай деректер түрлері қолданылуы мүмкін?

Мұғалімнің сұрақтарына жауап бере отырып, оқушылар сабақ тақырыбын құрастырады.

Ағылшын тіліндегі кілт сөздерді шолу.

Мұғалім электрондық кестедегі үдерістерді моделдеу туралы жалпы түсінік береді

Оқушылар сұрақтарға жауап береді: бізге электронды кестелер не үшін қажет және тапсырмаларды қалай шешуге болады ?

Электронды кестені тұрмыстық есептерді моделдеуде қалай қолдануға болады?

Электрондық кесте (таблица; table) — мәліметтерді жолдар мен бағаналар қиылысында орналастыру арқылы ұсыну тәсілі. Әдетте, кестенің бірінші жолы бағаналардың тақырыптарымен толтырылады. Бағаналардағы мәлімет типтері әр түрлі болуы мүмкін, бірақ бір бағанада орналасатын мәліметтер бір типті болуы қажет. Кесте мәлімдемелік мәліметтер базасының негізі болып саналады.

) 2 тапсырма. Оқушылар кесте үлгісін әзірлейді және әрбір талапкер үшін балл сомасын және әрбір пән бойынша орташа баллды кестелік процессорды қолдану арқылы есептейді.

Бағалау критерийлері:

  • Кесте үлгісін жасай алады

Дескрипторлар:

  • Бағандар үшін қосынды функциясын дұрыс қолданады
  • Орташа мәнін есептеу үшін қосынды функциясын дұрыс қолданады
  • Сәйкес мәліметтер форматын анықтайды

Слайд

4-8

Практикалық жұмыс..xlsx

Слайд 9

23-28

мин

(Ж) 2 тапсырма. Оқушылар шартты модельдеу арқылы тапсырмаларды шешеді

Бағалау критерийлері:

  • Шартты пішімдеуді пайдалана алады

Дескрипторлар:

  • ЕСЛИ функциясын дұрыс қолданады
  • Параметрлерді бір-бірімен дұрыс салыстыра алады
  • Нәтижені түрлі түспен бояй алады

Практикалық жұмыс.xlsx

Слайд 11

Ортасы

28-31

Мин

33-35

Мин

) 3 тапсырма. Оқушылар алдыңғы тапсырмаға диаграмма жасайды.

Бағалау критерийлері:

  • Диаграмма құрастыра алады

Дескрипторлар:

  • Диаграмманы дұрыс жасай алады
  • Диаграмманы талдай алады

(Т) 4 тапсырма*. Нәтижелері бойынша оқушылар алдыңғы тапсырманың диаграммасына анализ жасайды.

Бағалау критерийлері:

  • Есепке анализ жасай алады

Дескрипторлар:

  • оқушылар терминдердің анықтамасын біледі
  • Деректер бойынша диаграмма жасай алады

Практикалық жұмыс xlsx

Слайд 12

Практикалық жұмыс..xlsx

Слайд 13

35-38

мин

) Сабақта алған білімдерін қорытындылау. Тесттерге https://www.plickers.com/ арқылы жауап беріңіз! Білім беру мақсатына жету үшін кері байланыс.

Слайд 14

Соңы

38-40

мин

Рефлексия «Ресторан». Оқушылар келесі кестені толтырады:

Маған ең көп ұнады

Мен қорыта алдым

Бұл ресторан…

Мен көп жеп қойдым

Өтінемін, тағы қосыңыз

Слайд 15

Дифференциация-сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз?

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Топтық топтық жұмыстарға оқушыларды қосымша қолдау көрсету.

Сұрақтарға жауаптар және жауаптар сеансы.

Оқушылардың жұптық / топтық жұмыс тапсырмалары бойынша жұмысының нәтижелерін/жетістіктерін түсіну үшін шолу сұрақтарын қолдану. КБ және дескрипторлар бойынша нәтижелерді формативті бағалауды қолдану.

Эргономика және еңбекті қорғау талаптарын сақтау.

Сабақ бойынша Рефлексия

Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма?

Барлық оқушылар КБ-ға жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ма?

Сабақтың уақытша кезеңдері сақталады ма?

Сабақтың жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Жалпы баға

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)?1:

2:

Сабақтың жақсаруына не ықпал етуі мүмкін (оқыту және оқу туралы ойлан)?

1:

2:

Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарға назар аудару қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу