Қималар. Тілік пен қиманың арасындағы айырмашылығы. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалім аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Қималар. Тілік пен қиманың арасындағы айырмашылығы

Оқу мақсаты:

  • 10.2.4.1
  • Сызбаларда қима мен тіліктерді қолданудың маңыздылығын білу және түсіну
  • 10.2.4.2
  • Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелерін білу және қолдану

Сабақ мақсаты:

 

Шарттар мен жеңілдетулерді қолданып, проекциялау

жұмысын орындайды.

Бағалау критериі

  • Сызбада қималар мен тіліктердің қолдану маңыздылығын біледі.
  • Сызбада қималар мен тіліктердің кескінделу ережелерін қолданады.
  • Қималар мен тіліктерді орындау шарттары мен жеңілдетулерді анықтайды.

Тілдік мақсат:

Оқушылар:

Кескіндерді визуалдау мен ақпараттарды беру әр түрлі қызмет (ғылым, өнер және техника) салаларында және адам өміріндегі алатын орны туралы пікірлерін айта алады.

Сызба аспаптары, рейсшина, жабдықтар жиынтығы, лекала, транспортир.

Графика, проекциялау, түйіндесу, визуалдау.

Сызу, өлшеу, белгі қою.

 Құндылықтарды

арттыру:

Жұмыс және шығармашылық, оқу барысында сызу, дизайн бойынша дағдыларын дамытып, өз идеяларын басқаларға ұсынады. Құрмет және ашықтықты топтық, жұптық жұмыс және оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер арқылы дамыту.

Жалпы ғаламдық тәрбиелеу

Оқушылар биология пәндегі микросуреттерді пайдаланып, бинелеу өнердің түрлі техникаларын зерттеп, тәжірибе жасап, шығармашылық жұмысты орындау алдында материалдың ж/е батик техниканың ерекшелігін тестілейді

Нақты оқу

Бинелеу өнердегі түрлі техникалардың тәсілдерін зерттеп, жасалу жолындағы тәжірибелік жұмыс орындап білімін игереді де, нәтижесін сыныпта талдауды үйренетін болады.

Пән аралық байланыс:

Геометрия, сызу, бейнелеу пәндері кіріктірілген

АКТ қолдану дағдылар

Интерактивті тақта қолдану,ноутбуктер арқылы ғаламтор желісінен ақпарат іздеу.

Алдыңғы білім

Бейнелеу өнердегі түрлі техникалардың тәсілдерін зерттеп, жасалу жолындағы тәжірибелік жұмыс орындап білімін игереді де, нәтижесін сыныпта талдауды үйренетін болады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақтық басталуы- шақыру

5 минут

(Д), (К) «Миға шабуыл» сабақтың тақырыбын ашу (оқушылардың назарын аудару).

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау

- (Д) оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу Жетістік критерий анықтау

Сабақтың ортасы - ойлану

30 минут

Қима мен тіліктің түрлері.

(Т) Топта елестету арқылы әртүрлі заттардың горизонталь және вертикаль орындалған қима нобайларын орындау ұсынылады.

Мысал ретінде тұрмыста кездесетін таныс денелердің кесілген түрлері ұсынылады, талдайды.

(МК) Сызбадағы қималардың ережесімен таныстырылады. Слайдттағы мәлімметтер бойынша

(Ұ,Т) Оқушылармен бірге материалдардың әртүрлі графикалық белгілері бар қима кескінің қарастырып, сол кескіндегі заттың/ тетіктің материалын анықтауды ұсынылады.

Оқушыларды тілік сөзінің мағынасымен таныстырыңыз.

(МК) Сызбадағы тілік орындау ережесімен таныстырыңыз.

(Ұ) Оқушыларға әртүрлі терең ойығы, тесігі бар заттар/тетіктер сызбаларын ұсыныңыз. Тілік пен қиманың орындау мақсаттылығын талдап, геометриялық форма тетіктерін талқылаңыз.

(Ұ) Оқушылармен бірге көрініс пен тілікті салыстырып, «тілік көрінісі» түсінігін қалыптастырыңыз. Көрініс пен тіліктерді біріктіру ережелерімен таныстырыңыз. Оқушыларға тіліктерді көрініс арқылы біріктіріп қолдануды үйреткен жөн.

Тәжірбиелік жұмыс.

Мысалы:

Оқушыларға шартты белгілерді қолдана отырып, қима мен тіліктердің салуларына арналған графикалық жұмыстар орындау ұсынылады.

Сабақ соңы –рефлексия

5 минут

Тапсырма: Бірін-бірі бағалайды

Тапсырма: кері байланыс

Кері байланыс - Сабақта мен ... білдім

- Сабақта мен... жұмыс істедім. - Жұмысты жалғастыру қажет ...

Қосымша ақпарат

Дифференциация - Сіз неғұрлым қолдау көрсетуді қалай іске асырасыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау - оқушылардыңң материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруге болады?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға:

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:Сабаққа барлығы толығымен ынталы қатысты.

2:Оқушылардың спорт ойын түрлеріне қызығушылығы.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете аладықыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Сабақтың барысында қызықты ойындар өткізу.

2: Тоқсанның соңында жарыс өткізу.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1: Кей оқушылардың жаттығу орындау кезінде дене қимылына байланысты жаттығуды орындауда қиындықтары туындайды. Олармен жеңіл жаттығуларын жиынтығын орындау



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу