Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8 сынып геометриясын қайталау | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 9 сынып | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | 8 сынып геометриясын қайталау | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | - Тарауларды қайталау: «Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатынасы» , «Жазықтықтағы тікбұрышты декарттық координаталар жүйесі»
|
Сабақ мақсаттары | - Пифагор теоремасын дәлелдейді және қолданады;
- тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін дәлелдейді және қолданады;
- Жазықтықтағы ТДКЖ нүктенің координаталарын анықтай алады
- түзудің жалпы теңдеуін жазады, берілген екі нүктеден өтетін
|
Бағалау критерийлері | - Пифагор теоремасының дәлелденуінің кем дегенде екі тәсілін біледі ;
- берілген тапсырмаларда Пифагор теоремасын пайдаланып белгісіз қабырғаны дұрыс есептейді;
- Екі нүктеден өтетін түзудің теңдеуін жазады;
- ТДКЖ нүктенің координаталарын анықтайды;
|
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусын, косинусын, тангенсін және котангенсін табуды түсіндіреді;
- есептерді шешуде қандай да бір формуланың (теореманың) қолданысын негіздейді;
- берілген бөлімнің пәндік лексикасын, символикасын және терминологиясын сауатты қолданады
- кесінді ортасының координаталарын және екі нүктенің арақашықтығын анықтауды түсіндіреді;
- кесіндіні берілген қатнасқа бөлетін нүктенің координатасын табу туралы талқылауды дәйектейді;
- түзудің координата жазықтығында орналасуы бұрыштық коэффициентке тәуелділігі туралы талқылайды.
Бөлім бойынша лексика және терминология: - тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі;
- берілген бұрышқа іргелес жатқан катет;
- берілген бұрышқа қарсы жатқан катет;
- катеттердің квадраттарының қосындысы;
- Египет үшбұрышы
- жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі;
- фигураның теңдеуі;
- кесінді ортасының координаталары;
- екі нүктенің арақашықтығының формуласы;
- шеңбердің теңдеуі;
- түзудің теңдеуі;
- шеңбер центрі;
- түзудің бұрыштық коэффициенті.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы анықтамасынан α бұрышына қарсы жатқан катет ... тең;
- тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы анықтамасынан α бұрышына іргелес жатқан катет ... тең;
- тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі анықтамасынан α бұрышына қарсы жатқан катет ... тең;
- Пифагор теоремасын қолданып, ... табамыз;
- негізгі тригонометриялық тепе-теңдік негізінде ...;
- катеттің квадраты ... тең.
- А(х;у) нүктесінің координаталарын табамыз …;
- ... нүктесі .... кесіндісінің ортасы болып табылады, сондықтан ....;
- ... нүктесінің координаталарын біле отырып, ... координаталарын табамыз;
- осыдан ...дейінгі қашықтықтарын теңестіргенде ... аламыз;
- ... нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін құрамыз;
- нүкте түзуде жатыр, яғни оның координаталары ... теңдеуін қанағаттандырады.
|
Құндылықтарды дарыту | Өздігінен жұмыс істеуіне ықпал ету, шапшаңдылыққа, жылдамдыққа баулу, көпшіл, ұйымшыл болуға баулу |
Пәнаралық байланыстар | Халықаралық әртүрлі дереккөздерінен алынған тапсырмаларды салыстыру және жан-жақтылығын түсіну. |
АКТ қолдану дағдылары | GeoGebra бағдарламасында жұмыс істеу |
Бастапқы білім | Өмірде әртүрлі бағыттардағы қашықтыққа байланысты есептеулерде практикалық қолданылуы. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 3 мин 5 мин | - Оқушылармен амандасу.
- Сабақтың тақырыбын, мақсатын, жетістік критерийлерің анықтау.
- Көпбұрыштардың қасиеттерін формулаларын қайталау
| |
Сабақтың ортасы 30 мин | - Алғашқы білімдерін жалпылау және жүйелеу
Жұптық жұмыс Іскерлік кездесу (оқушы әр сағатта өзіне жұп құрады және белгілі уақытта сағатпен есеп шығару) 3 cағатта кездесетін тапсырмалар - Параллелограммның бір диагоналі биіктік болады. Осы диагоналды табыңыз, егер параллелограммның периметрі 50 см, ал іргелес жатқан қабырғаларының айырымы 1 см болса.
Жауабы: 5см - Ромбтың ауданы 540 , және бір диагоналі 4,5 дм тең. Диагоналдарының қиылысу нүктесінен ромбтың қабырғасына дейінгі арақашықты табыңыз.
Жауабы: 180/17см 6 сағатта кездесетін тапсырмалар - АВСD теңбүйрлі трапецияның табандары АD=17 см, ВС= 5 см және бүйір қабырғасы АВ =10 см. В төбесі арқылы АС диагоналін қаққа бөлетін және АD табанын М нүктесінде қиятын түзу жүргізілген. ВDМ үшбұрышының ауданын табыңыз.
Жауабы: 48 см2 9 сағатта кездесетін тапсырмалар - АВС үшбұрышының координаталары берілген А(4;6), B (-4;0), C(-1;-4). СМ медианасын құрайтын түзудің теңдеуін жазыңыз.
Жауабы: 7х-у+3=0 - АВ түзуінде жататын М нүктесінің ординатасын табыңыз, егер А(-8;-6), B (-3;-1) және М нүктесінің ординатасы 5 тең екені белгілі болса.
Жауабы: 7 12 сағатта кездесетін тапсырмалар а кесіндісі берілген. Ұзындығы тең кесінділер салыңыз. Жауабы: Геогебрада тексеру (мысалы ) | https://ege-ok.ru/wp-content/uploads/2014/01/59_2-Geometriya.-7-9-kl.-Uchebnik_Atanasyan-L.S.-i-dr_2010-384s.pdf https://www.geogebra.org/ |
Сабақтың соңы 3 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады Ұй жұмысы - 4x+3y-6=0 және 2x+y-4=0 түзулердің қиылысу нүктелерінің координаталарын табыңыз.
Жауабы: (3,-2) - АВСD трапецияның төбелерінің координаталары берілген A(-2;-2), B(-3;1),C(7;7), D(3;1).АС, ВD диагоналдарын және трапецияның орта сызығын құрайтын түзулердің теңдеуін табыңыз:
Жауабы: х-у=0, у-1=0, 3х-5у+5=0 | |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі. | Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды. | Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
| |