Іштей және сырттай сызылған шеңберлер. Геометрия, 7 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.4В: Шеңбер. Геометриялық салулар

Мектеп: Павлодар қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

сабақ

Мұғалімнің аты-жөні: Сугралинова Б.А

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Іштей және сырттай сызылған шеңберлер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

7.3.1.11 үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің анықтамаларын біледі;

7.3.2.26 үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлер центрі туралы теоремаларды дәлелдейді

Сабақ мақсаттары:

- үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің анықтамаларын біледі;

- үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлер центрі туралы теоремаларды дәлелдейді

Бағалау критерийлері:

- іштей сызылған / сырттай сызылғаншеңбердісызуалгоритмінқолданады;

- центрін анықтайды

- іштей сызылған / сырттай сызылған шеңберді салуды орындайды

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар:

- шеңберлердің орналасуын олардың центрлерінің ара қашықтығы мен радиустарына тәуелділігін сипаттайды;

- түзу мен шеңбердің өзара орналасуы шеңбер центрі мен берілген түзуге дейінгі қашықтыққа тәуелді екенін түсіндіреді;

- қарапайым салулардың орындалу техникасын түсіндіреді.

- нүкте шеңбердің ... (бойында, ішінде, сыртында ) жатыр;

- шеңбер доғасының бұрыштық шамасы ... тең;

- түзу және шеңбердің ортақ нүктелері ... (бар, жоқ);

- үшбұрыштың биссектрисаларының қиылысу нүктесі ... шеңбердің центрі;

- үшбұрыштың орта перпендикулярларының қиылысу нүктесі ... шеңбердің центрі;

- центрлік бұрыштың шамасы ... анықталады;

- егер шеңберің екі центрлік бұрыштары тең болса, онда ...;

- егер шеңбердің диаметрі хорданы тең екі бөлікке бөлсе, онда ...;

- егер шеңбердің диаметрі хордаға перпендикуляр болса, онда ...;

- егер шеңбердің центрінен түзуге дейінгі арақашықтық шеңбердің радиусынан ... (үлкен, кіші) болса, онда ...;

- центрлік бұрыш ... доғасына тіреледі;

- центрлік бұрыш ... доғасын кереді.

Саралау түрі

Күрделендіру

Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың бойына жауапкершілік, мақсаттылықты дамыту. Өзінің біліміне сыни көзбен қарап, ашықтыққа тәрбиелеу. Ынтымақтаса жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Сызу

АКТ қолдану дағдылары

Презентация көмегімен оқушылар негізгі ұғымдарды нақтылайды және бекіту жаттығуларын орындайды.

Бастапқы білім

Нүктеден түзуге дейін ара-қашықтықты таба білу. Биссектриса мен орта перпендикуляр түсініктерін нүктелердің геометриялық орны ретінде білу, оларды транспортир мен бұрыштық көмегімен сала білу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар назарын аудару.

Brain gym

3мин

Brain gym:

Диаграммада үш тік сызықпен жеті аймаққа бөлінген үлкен теңқабырғалы үшбұрыш көрсетілген. Үш сұр аймақ - 5 см қалыңдығы бар екі жақты үшбұрыштар, ал орталық қара аймақ - 2 см қалыңдығы бар үшбұрыш, түпнұсқа үлкен үшбұрыштың ұзындығы қандай?

The diagram shows a large equilateral triangle divided by three straight lines into seven regions. The three grey regions are equilateral triangles with sides of length 5 cm and the central black region is an equilateral triangle with sides of length 2 cm. What is the side length of the original large triangle?

Диаграмма показывает большой равносторонний треугольник, разделенный тремя прямыми линиями на семь областей. Три серые области представляют собой равносторонние треугольники со сторонами длиной 5 см, а центральная черная область представляет собой равносторонний треугольник со сторонами длиной 2 см. Какова длина стороны исходного большого треугольника?

Слайд-1

Сабақтың басы

Өткен білімді еске түсіру

5 мин

Оқушылар өз-өзін тексереді

таратпа

Жаңа тақырып

15 мин

https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/7-synyp/ushburyshqa-ishtej-zhane-syrttaj-syzylhan-shengberler

https://www.mathsisfun.com/geometry/construct-trianglecircum.html

Бекіту

15 мин

1-тапсырма

Ақиқат тұжырымдарды анықтаңыз:

Тұжырым

Ақиқат

Жалған

Егер үшбұрыштың барлық қабырғалары шеңбермен жанасса, онда шеңбер үшбұрышқа сырттай сызылған деп аталады.

Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер центрі медианалардың қиылысу нүктесінде жатады.

Үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің центрі үшбұрыштың биссектрисаларының қиылысу нүктесінде жатады.

Кез келген үшбұрышқа сырттай шеңбер сызуға болады.

Тік бұрышты үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің центрі тік бұрыштың төбесінде орналасады.

Кез келген үшбұрышқа іштей шеңбер жүргізуге болады.

Кез келген үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің центрі үшбұрыштың биіктіктерінің қиылысу нүктесінде жатады.

Дескриптор: Оқушы

- ақиқат тұжырымды анықтайды;

- жалған тұжырымды анықтайды.

2-тапсырма

  • Үшбұрыш берілген. Осы үшбұрышқа іштей шеңбер сызыңыз.
  • Үшбұрыш берілген. Осы үшбұрышқа сырттай шеңбер сызыңыз.

Дескриптор: Оқушы

- іштей сызылған / сырттай сызылғаншеңбердісызуалгоритмінқолданады;

- центрін анықтайды;

- іштей сызылған / сырттай сызылған шеңберді салуды орындайды.

3-тапсырма

  • Тең қабырғалы үшбұрышқа іштей шеңбер сызыңыз.
  • Тік бұрышты үшбұрышқа сырттай шеңбер сызыңыз.

Дескриптор: Оқушы

- іштейсызылған / сырттай сызылған шеңбердің центрін анықтайды;

- іштей сызылған /сырттай сызылған шеңберді салуды орындайды

2 сабақ

Өткен білімді еске түсіру

5 мин

Сөйлемдерді аяқтаңыздар

1)Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер деп...........

2) Үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер деп...........

3) Үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің центрі осы..........

4) Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің центрі осы.........

5)Шеңбердің кез келген екі нүктесін қосатын кесінді ......

6) Әрбір хорда өзінің ұштарымен шеңберді екі бөлікке бөледі, бұл боліктер .......

7) Доға және дөнгелектін осы доғаға тірелген радистармен шектелген бөлігін......

8) Шеңбердің бір нүктесі арқылы өтіп және осы нүктеге жүргізілген радиусқа перпендикуляр болатын түзу ..........

9) Шеңбермен екі ортақ нүктесі болатын түзу.........

10)Салу есептері деп......

Оқушылар бөлім бойынша лексика және терминологияны қайталайды

Жұппен жұмыс

10 минут

Салу есептерін орындау

Жетістік критерийлері

берілген бұрышқа тең бұрышты сала алады;

бұрыштың биссектрисасын сала алады;

кесіндіні қақ бөлуді сала алады;

берілген түзуге перпендикуляр түзу жүргізуді сала алады;

берілген элементтері бойынша үшбұрыштар сала алады;

дәлелдеудіді дұрыс орындайды

Kuta software paper

Циркуль, сызғыш, қарaндаш

Жеке жұмыс

10 минут

Задача 1

1)Из точки данной окружности проведены диаметр и хорда, равная радиусу. Найдите угол между ними

2)Из точки данной окружности проведены две хорды, равные радиусу. Найдите угол между ними.

Задача 2

Какие углы образует хорда АВ равная радиусу окружности, с касательной в точке А?

Задача 3

Окружности с центрами О и пересекаются в точках А и В. Докажите, что прямая АВ перпендикулярна прямой О

Kuta software paper

Циркуль, сызғыш, қарандаш

ФО

13 мин

1-тапсырма

i) Берілген бұрышқа тең бұрышты салыңыз

ii) Осы бұрыштың биссектрисасын салыңыз.

Дескриптор: Оқушы

- берілген бұрышқа тең бұрышты салу алгоритмін анықтайды;

- берілген бұрышқа тең бұрышты салады;

- бұрыштың биссектрисасын салу алгоритмін анықтайды;

- бұрыштың биссектрисасын салады.

2-тапсырма

Үшбұрыштың биссектрисаларының қиылысу нүктесін табыңыз.

Дескриптор: Оқушы

- бұрыштың биссектрисасын салу алгоритмін қолданады;

- үшбұрыштың әрбір бұрышының биссектрисасын салады;

- биссектрисалардың қиылысу нүктесін белгілейді.

3-тапсырма

i) Берілген кесіндіге орта перпендикуляр тұрғызыңыз.

Дескриптор: Оқушы

- кесіндіге орта перпендикуляр тұрғызудың алгоритмін анықтайды;

- циркуль және сызғыштың көмегімен керекті сызбалар жүргізеді;

- кесіндіге орта перпендикуляр тұрғызады.

ii) Үшбұрыштың В бұрышына қарсы жатқан қабырғасына орта перпендикуляр тұрғызыңыз.

 

Дескриптор: Оқушы

- үшбұрыштың берілген қабырғасын анықтайды;

- кесіндіге орта перпендикуляр тұрғызудың алгоритмін қолданады;

- белгілі қабырғаға орта перпендикулярды тұрғызады.

ii) Үшбұрыштың барлық 3 орта перпендикулярын тұрғызыңыз. Олардың қиылысу нүктесін белгілеп көрсетіңіз.

Дескриптор: Оқушы

- кесіндіге орта перпендикуляр тұрғызудың алгоритмін қолданады;

- үшбұрыштың әрбір қабырғасына орта перпендикуляр тұрғызады;

- қиылысу нүктесін белгілейді.

4-тапсырма

Суреттеa және b перпендикуляр түзулері берілген., .

i) Берілген нүктелерден өтіп әрбір түзуге перпендикуляр болатын түзулерді тұрғызыңыз.

ii) Пайда болған фигураны атаңыз.

iii) Пайда болған фигураның диагоналдарының қиылысу нүктесін белгілеңіз.

iv) Табылған нүкте арқылы bтүзуіне перпендикуляр тұрғызыңыз.

Дескриптор: Оқушы

- түзуге тиісті нүкте арқылы осы түзуге перпендикуляр тұрғызу алгоритмін анықтайды;

- әрбір қабырғасына перпендикуляр тұрғызады;

- алынған фигураны атайды;

- диагоналдарының қиылысу нүктесін белгілейді;

- түзуге тиісті емес нүкте арқылы осы түзуге перпендикуляр тұрғызу алгоритмін қолданады;

- түзу бойында жатпайтын нүкте арқылы b түзуіне перпендикуляр тұрғызады

Сабақтың соңы

2 минут

Үйге тапсырма

1. Радиусы 5 см болатын шеңбердің ұзындығын табыңыз

2. Радиусы 2 см болатын шеңбердің ұзындығын табыңыз

3. Сызбадағы бұрыштарды толықтырыңыздар

4. Сызбадағы белгісіз бұрыштарды табыңыздар

Дескриптор

  • Шеңбердің ұзындығын табады;
  • Жазыңқы бұрышты қолданады;
  • Белгісіз бұрышты анықтайды.

Тапсырма. Суреттен радиус, диаметр, хорда, жанама, қиюшы, центрлік және іштей сызылған бұрыштарды көрсетіп жазыңыз және әрқайсысына анықтама беріңіз.

Рефлексия

Бағдаршам техникасы

Саралау

Бағалау

ҚТ және денсаулық

Төмендегі жұмыстарға арналған тапсырмаларды таңдауда саралау қолданылады

Жұптық жұмыста өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, тапсырманы орындау жолдарын бақылап, үйренеді.

Сабақта қалыптастырушы бағалау мына түрде жүргізіледі

  • өзін-өзі бағалау
  • өзара бағалау
  • мұғалімнің кері байланысы

Физкультминуткалар немесе көз жаттығуы.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
» 👦🏻👧🏻Елімізде қанша бала бар?
Пікір жазу