Қазақ халқының тұрмыстық заттарының орындалу техникасы мен материалдарын (торсық, дөңгелек үстел) зерделеу.. Көркем еңбек (ұлдар), 8 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2А Бөлім – Дизайн және технология

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қазақ халқының тұрмыстық заттарының орындалу техникасы мен материалдарын (торсық, дөңгелек үстел) зерделеу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.6.1

Жобалау объектісінің қолданылу мақсаты мен ерекшелігін ескере отырып, өңдеудің конструкциялық, табиғи, жасанды материалдары мен әдістерін негіздеп таңдау.

 Сабақ мақсаттары

  • Қазақ халқының тұрмыстық бұйымдарының қолдану мақсаттарын және ерекшеліктерін зерттеу.
  • Өз жоба жұмыстарына қажетті материалдармен тәжірбие жұмыстарын орындау.

 Бағалау критерийлері

Білім алушы

  • Қазақ халқының тұрмыстық заттарының қандай мақсатта қолданылатының және ерекшеліктерін зерделейді;
  • Зерделенген ақпараттарды пайдалана отырып,өз жобалау жұмыстарына қажетті материалдарды таңдайды.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

  • Өз халқының тұрмыстық заттарына мысал келтіреді;
  • Тұрмыстық заттардың міндетіне қарай ерекшеліктерін түсіндіреді;
  • Тұрмыстық заттарды дайындауға арналған түрлі материалдарды анықтайды және атайды.

Пәндік лексика және терминология:

Салт- дәстүр, әдет- ғұрып, ұлттық тұрмыстық заттар, технолгиялық құжаттар.

  • Мен тұрмыстық заттарды оқып білген себебім.....
  • Мен бұл материалдарды қолданған себебім ........

 Құндылықтарды дарыту

Өзгелердің көзқарасын бағалау және сыйлау.

Оқушыларды жұппен және топпен жұмыс істеу қабілеттерін қалыптастыру.

Эстетикалық талғамдарын дамыту.

Оқушыларды жауапкершілікке және біріге жұмыс істеуге тәрбиелеу.

 Пәнаралық байланыстар

Өнер, тарих, технология пәндері бойынша пәндік теорияны қолдану

 АКТ қолдану дағдылары

Берілген сабақ барысында оқушылар қажетті ақпарат жинау үшін және зерттеу барысында АКТ дағдыларын қолдана алады.

Бастапқы білім

 Зерртеу жүргізе алады. Көркем материалдарды қолдана біледі. Оқушылар жұмыстарын таныстыра және талдай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақтың басында оқушылар назарын аударуға екпін жасау.

Коллаборативті орта қалыптастыру.

Өткен сабаққа қысқаша шолу:

  • Қазақ халқының қандай тұрмыстық бұйымдарын білесіздер?
  • Олар қандай технология арқылы орындаған?
  • Қандай мақсатта қолданылған?
  • Қазіргі таңда қолданатын қандай бұйымдар сіздерге таныс?

Оқушылармен бірге сабақ тақырыбы және мақсаттарымен танысу/ ОМ

Бүгінгі сабақта біз қазақ халқының тарихи және мәдени тұрмыстық хаттарымен танысатын боламыз.

Сабақтың ортасы

3 мин.

15 мин.

10 мин.

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Оқушылармен бірге өздері білетін қазақтың ұлттық ыдыс- аяқтары туралы әңгімелесіңіз.

Сабақты бастамас бұрын оқушыларға торсықты жасалуы туралы қысқаша бейнебаян көрсетіңіз.

  • Ыдыс- аяқ қандай материалдан жасалған?
  • Торсықтың ерекшелігі неде?

Тапсырма №1. Топтық жұмыс.

Сыныптағы оқушыларды үш топқа бөлу керек. Бірінші топ – ыдыс- аяқ түрлерін, ағаштан және қандай мақсатта жасалғанын талдайды. Екінші топ- қымыз, шұбат, айран сусындарын сақтауға арналған былғарыдан жасалған ыдыс- аяқ түрлеріне таныстырылым дайындайды. Үшінші топ- темірден, әйнектен, қыштан жасалған ыдыс аяқ түрлерін талқылайды.

Әр топ өз зерттеу нәтижелерін постер немесе презентация түрінде таныстырады. Таныстыруға әр топқа 2 минут беру ұсынылады.

Тапсырма №2. Топтық жұмыс.

Оқушылардан қазақ халқының ұлттық үстелі туралы не білетіндерін сұраңыз.

  • Үстел қандай материалдардан жасалады?
  • Не себепті үстел төмен және жиналмалы етіп жасалынады?
  • Неге қазіргі кезге дейін үйлер мен пәтерлерде осындай үстелдерді қолданады?

Интернет- ресурстарды және қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып, қазақ халқының ұлттық дөңгелек үстелі туралы таныстырылым дайындауларын сұраңыз. Оны орындауға қажетті материалдар мен құрал- жабдықтар туралы ақпараттар қамтылуы тиіс.

Дискрипторлар:

  • Бұйымның қолдану мақсатын біледі;
  • Бұйымның ерекшеліктерін ескереді;
  • Қажетті материалдармен тәжірбие жұмыстарын орындау құралдарын таныстырады.

ТОРСЫҚ ЖАСАУ

https://www.youtube.com/watch?v=hg_Far9_IB8

Кәдесый торсық жасау

https://www.youtube.com/watch?v=YJ34-WFSZIw&t=12s

Жиналмалы домалақ шəй стол

https://www.youtube.com/watch?v=NttVtp-ABL8

Сабақтың соңы

5 мин.

Рефлексия: «Бағдаршам» әдісі арқылы.

Бағдаршамды » түсінгенін анықтау үшін қолданыңыз.тМысалы:

  • Қызыл түс– түсінген жоқпын;
  • Сары түс– тағы да практика қажет/ сұрақтар бар;
  • Жасыл түс– барлығы түсінікті.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 Жұмыс барысында оқушылар түрлі іс шараларға қатысады. Қажет болған жағдайда мұғалім және басқа да оқушылар тарапынан қолдау қарастырылған.

 Топтық жұмыс қарастырылған.

 Топта ролдердің бөлінуі әрбір оқушының жұмысқа белсенді араласуын және өзара қолдау мен көмекті көздейді.

Бақылау,

Кері байланыс

Бағалау критерийлері

Жұмысын қорғау кезіндегі бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Құралдарды ұқыпты қолдана білу, жұмыс орнын бейімдеу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
Пікір жазу