Тарихи мысалдар негізінде мемлекеттердің экономикалық дамуын табиғи-географиялық факторлардың шектеуші факторларын еңсеру. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Мерзімі: Сынып: 11 | 11 А.2. Мемлекеттің экономикалық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Тарихи мысалдар негізінде мемлекеттердің экономикалық дамуын табиғи-географиялық факторлардың шектеуші факторларын еңсеру | |||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты | 11.1.2.2 экономиканың дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің амалдарын зерттеу; 11.1.2.3 қазіргі заман тарихында шектеуші табиғи-географиялық факторлар жағдайындағы мемлекет тердің сәтті экономикалық дамуының мысалдарын тұжырымдау | |||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар: зерттелген материал бойынша дәлелді қорытынды жасайды, зерттеу жұмысы туралы есеп жазады. | |||||||||||||||||||||
Тарихи концепт: | Ұқсастық пен айырмашылық | |||||||||||||||||||||
Жетістіктер критерийлері: | Оқушылар: экономиканың дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларды еңсерудің әртүрлі тәсілдерін көрсетеді; қазіргі замандағы табиғи-географиялық факторларды шектейтін жағдайларда елдердің табысты экономикалық дамуының мысалдарын қорытады | |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар болуы мүмкін: 1.ақпараттық парақтарды негізгі тармақтарға бөлу үшін жұптар/топтарда жұмыс істеу (оқу)) 2.негізгі оқиғалар мен ұғымдарды дәлелдеу үшін пайдалану (сөйлеу) Елдердің экономикалық даму факторлары, табиғи-географиялық факторлар, әлеуметтік-экономикалық факторлар, экономикалық (шаруашылық) мамандану) | |||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Тарих, мәдениет, тіл ортақтығы; Қазақстан тәуелсіздігі; азаматтық жауапкершілік | |||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | География, экономика, Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдыларын дамыту | Интернетте ақпаратты іздеу және талдау, презентациялар жасау | |||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Алдынғы білімдеріне сәйкес ұсынылған мемлекеттердің экономикалық дамуына әсер ететін табиғи-климаттық жағдайлар бойынша 7-10-сыныптардағы білімдері, сондай-ақ ХХ ғасырдың екінші жартысында жекелеген елдердің дамуының нақты мысалдары кіреді. | |||||||||||||||||||||
Сабақ барысы: | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдерін жоспарлау | Сабақта жоспарланған іс – әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
1 сабақ | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | ПСМ: Мұғалім Табиғи ресурстар бейнеленген слайдты көрсетеді. Адамдар ертеден жайлылық, ойын-сауық, саяхат және тағы да көп нәрсеге үйренгісі келді. Бірақ барлық осы қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін адамзатқа әрқашан қол жетімді болатыннан әлдеқайда көп ресурстар қажет. Бұл тізімдегі барлық ақша қаражаттарында, ресурстарда, еркін жұмыс күшінде шек қою мүмкіндігін шектейді. Таңдау проблемасы барлық ресурстарды барынша дербес, үнемді пайдалануға көмектеседі. Адам таңдаған кезде ол үшін бірінші кезектегі рөл атқармайтын тауарлар мен қызметтерден бас тартады. | https://sputnikipogrom.com/asia/58115/golden-triangle/#.WJKv5FOLTIU § 4. Ұлы географиялық ашулардың экономикалық себептері мен салдары http://www.studfiles.ru/preview/5754407/page:4/ | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин. | (Т/ Ж.) "Табиғи ресурстардың экономикалық шектеулілігінің пайда болу себептері» графикпен жұмыс істеу. Бекіту және түзету үшін оқушылар экономикалық және экономикалық емес игіліктердің 2-3 мысалы бойынша ойлап табады. (Мысалы: суретшіні картинаға шабыттандырған кеме тоғайы экономикалық емес, ал осы тоғайдың кеме жасауға шабылған оқпандары экономикалық игілік. Адамның игілігі үшін салынған еңбегі маңызды белгі болып табылады.) Қосымша сұрақтар:
Сынып 4-5 адамнан топтарға бөлінеді, әр топ қандай да бір ресурсқа сәйкес атау алады. Топтар "олар жеткізген" ресурстың шектеулілігі неден тұрады және оның болмауымен жағдайды түзету үшін не істеуге болады. ФП Оқушыларға Қазақстанның табиғи-географиялық ресурстары бойынша SWOT талдау жасауды ұсыныңыз. | Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның экономикасы. XX ғасырдың ІІ жартысы 4 0 – 50 –шы жылдарында жүргізілген реформалар https://textbooks.studio/uchebnik-istoriya-ekonomiki/ekonomika-yaponii-posle-vtoroy-mirovoy-voynyi.html Муранова А. П. Оңтүстік –Шығыс Азия елдерінде салық саясаты мен экономиканы модернизациялау (Сингапур мен Брунеяны мысалға алуға болады) https://cyberleninka.ru/article/v/nalogovaya-politika-i-modernizatsiya-ekonomiki-v-stranah-yugo-vostochnoy-azii-na-primere-bruneya-i-singapura | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 10 мин. | Ф К Талқылау қорытындысы бойынша топ өзінің SWOT талдауларының нәтижелерін таныстырады және ҚР үшін ресурстардың болуы/болмауы күшті және әлсіз жақтары туралы жалпы қорытынды жасайды. | |||||||||||||||||||||
2 сабақ Сабақтың тақырыбы: Тарихи мысалдар негізінде мемлекеттердің экономикалық дамуына әсер ететін табиғи-географиялық шектеуші факторларды еңсеру | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | ПСМ: Мұғалім транзисторлық радиоқабылдағыштар жасап, АҚШ-қа экспорттаған жапондық кәсіпкер туралы бейнеролик көрсетеді. Бейнені көргеннен кейін оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді: 1.Жапон кәсіпкері табысының құпиясы неде? 2.Пайдалы қазбалардың болуы елдің экономикалық дамуындағы табыстың кепілі болып табылады ма? Бастапқы-ынталандырушы материалмен жұмыс істеу барысында мұғалім оқушыларға табиғи ресурстардың үлкен санының болуы экономиканың табысты дамуының кепілі болып табылмайды деген қорытындыға келуге көмектесуі қажет. Мұғалім Жапония аумағында басқа елдердің аумағындағы бар пайдалы қазбалардың жоқ екенін түсіндіруі қажет. | Бейне көрсетілім «Бұл Жапонияда қалай болды- жетістіктер тарихы №2» https://www.youtube.com/watch?v=lVKRt9FU7qU Кузнецова Н. В. Жапония экономикасының даму факторларын бағалау https://cyberleninka.ru/article/v/otsenka-faktorov-rosta-ekonomiki-yaponii | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Мұғалім XX ғасырдың екінші жартысында Малайзия, Сингапур, Жапония, Израиль сияқты елдердің қарқынды экономикалық даму себептерін зерттеу бойынша оқушылардың өзіндік жұмысын ұйымдастырады. Оқу материалын оқу алдында міндет қойылады: оқушы нақтылағысы келетін немесе қосымша ақпарат алғысы келетін сұрақтардың тізімін құру. Мұғалім әр түрлі көздерден оқушылар үшін үлестірмелі материал дайындау қажет. Орынды ұсынуға болады оқушыларға кестесін құру, қайда олар қарсыластарының ерекшеліктері экономикалық даму Малайзия, Сингапур, Жапония, Израиль. Әрбір топ/жұп Бір ел үшін кестені толтырады
ҚО. Қалыптастырушы бағалау оқушылар Малайзияның, Сингапурдың, Жапонияның, Израильдің қарқынды экономикалық даму себептерін анықтау барысында жүзеге асырылады. | Ефимушкин С.Н., Сажаева Г.А. Израиль экономикасының инновациялық даму жолы (мировой опыт) https://cyberleninka.ru/article/v/innovatsionnyy-put-razvitiya-ekonomiki-izrailya-mirovoy-opyt Лагунов А. С. Малайзия экономикасының даму стратегиясы http://www.dissercat.com/content/strategiya-ekonomicheskogo-razvitiya-malaizii Израиль экономикасының сипаттамасы http://ru-world.net/izrail-ekonomika/ Жапония экономикасының сипаттамасы http://ru-world.net/yaponiya-ekonomika/ | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | (ФИ) "Кездейсоқ ойыны" оқушыларға тақырып бойынша кез келген сұрақты парақтарға жазу ұсынылады. Парақтар мұғалімге тапсырылады,ал ол өз еркімен оқушыларға таратылады. Оқушы оған берілген сұраққа жазбаша жауап беруі тиіс. Ол оқулық пен қосымша әдебиет әкелуі мүмкін.Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылар өз сұрақтарын қойып, оларға толық жауап алады. | Сингапур экономикасының сипаттамасы http://ru-world.net/singapur-ekonomika/ Малайзия экономикасының сипаттамасы http://ru-world.net/malajziya-ekonomika/ | ||||||||||||||||||||
3 сабақ | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | ПСМ: "Сенемін-сенбеймін" ойыны Тақтада әр елде үш ел бойынша слайдтар кезекпен көрсетіледі.
Мәлімдемені тыңдап, оған қатысы жоқ елді атау. 1.Мен осы үш ел жаңа индустриалды елдерге жататынын бекітемін. 2.Барлық үш ел Үндітай түбегінде орналасқан. 3.Барлық үш ел халық саны жоғары бес елдің қатарына кіреді. 4.Бұл ел-архипелагтар. 5.Барлық үш ел-теңіз державалары. 6.Бұл федеративті республика. 7.Үш елдің астанасы "Т"әрпімен басталады. | Бейне көрсетілім «Бұл Жапонияда қалай болды- жетістіктер тарихы №2» https://www.youtube.com/watch?v=lVKRt9FU7qU Кузнецова Н. В. Жапонияның экономикалық дамуының факторларын бағалау https://cyberleninka.ru/article/v/otsenka-faktorov-rosta-ekonomiki-yaponii | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Өткен сабақта толтырылған кестелердің негізінде оқушылар елдердің қарқынды экономикалық өсуінің барлық ықтимал себептерін көрсетеді, оқушылар осы елдердің дамуының ұқсастықтары және ерекшелітерін анықтай алу үшін жұмысты ұйымдастыруы қажет. Оқушылар топтарға біріктіріліп, Малайзия, Сингапур, Жапония, Израиль елдері үшін осы үдерістің ұқсастығы мен айырмашылықтарын анықтайды.
ҚБ Оқушылар сыныпта елдердің экономикалық жағынан дамуына табиғи – географиялық факторлар қаншалықты әсер ететіндігіне пікірталас жүргізеді. Тақырып бойынша қорытынды ретінде олар "мемлекеттердің экономикалық дамуына табиғи-географиялық факторлар қаншалықты әсер етеді" тақырыбында қысқаша эссе жазады. Бағалау критерийлері:
| Ефимушкин С.Н., Сажаева Г.А. Израиль экономикасының инновациялық дамуы (әлемдік тәжірибе) https://cyberleninka.ru/article/v/innovatsionnyy-put-razvitiya-ekonomiki-izrailya-mirovoy-opyt Лагунов А. С. Малайзияның экономикалық дамуының стратегиясы http://www.dissercat.com/content/strategiya-ekonomicheskogo-razvitiya-malaizii Израиль экономикасының сипаттамасы http://ru-world.net/izrail-ekonomika/ Жапонияның экономикасының сипаттамасы http://ru-world.net/yaponiya-ekonomika/ Сингапурдың экономикасына сипаттамасы http://ru-world.net/singapur-ekonomika/ | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Сабақ соңында "психолог" таңдаған оқушы сабақ атмосферасын, достық дәрежесін немесе керісінше бағалайды. Ол кез келген оқушыға, соның ішінде мұғалімге да ескерту жасауға және ұсыныстар айтуға құқылы. | Малайзия экономикасының сипаттамасы http://ru-world.net/malajziya-ekonomika/ | ||||||||||||||||||||
Дифференциацияны - сіз қалай жоспарлайсыз? Көбірек қолдау көрсету керек пе? Сіз қабілетті оқушылар үшін алдын – ала қандай міндеттер жоспарлайсыз? | Бағалау- оқушылардың материалды меңгеруін тексеруді қалай жоспарлайсыз ? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||
Дифференциация оқушылардың дерек көздерді талдауда, содан кейін зерттеу жағдайын модельдеуде аса күрделі сұрақтарға жауап бергенде көрініс табады. | Қ/Б дерек көздерінен ақпарат алу және оны картада көрсету мүмкіндігі бар; обаның тез таралуының себептері туралы пікірді бағалауда. | Сергіту сәті | ||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша Рефлексия Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ма? Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ма? Сабақтың жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| |||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқу және оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтың одан әрі жақсаруына не әсер етуі мүмкін (оқу және оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? | ||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру