Мемлекет түрлерінің эволюциясы: ежелгі дүниеден бүгінгі кезеңге дейін. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.
ӘБ жетекшісі тексерді ________________
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мемлекет тарихы мен қоғамдық-саяси көзқарастың дамуы | Мектеп: НЗМ ФМБ Көкшетау қаласы | ||||||||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: Зикирина Гүлсара Бекеновна | ||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | қатыспағандар: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы: Мемлекет түрлерінің эволюциясы: ежелгі дүниеден бүгінгі кезеңге дейін | |||||||||||||
Осы сабақтың оқыту мақсаты | 10.3.1.3 тарих мәнмәтінінде мемлекет құрылысы түрлерінің өзгеру заңдылығын анықтау және талдау 10.3.1.4 Мемлекеттердің тарихи түрлерін салыстыра отырып, оларға тән белгілерді анықтау | ||||||||||||
Сабақ мақсаты | тарих мәнмәтінінде мемлекет құрылысы түрлерінің өзгеру заңдылығын анықтау және талдау мемлекеттердің тарихи түрлерін салыстыра отырып, оларға тән белгілерді анықтау | ||||||||||||
Жетістік критерийі | Мемлекеттердің түрлерін анықтайды; Мемлекет құрылысы түрлерінің өзгеру заңдылығын анықтайды; ИНСЕРТ әдісін қолдана отырып, ақпаратты талдайды. | ||||||||||||
Тілдік мақсат
| Ақпарат парақтары мен дүние жүзінің 20 ғасырдың екінші жартысының саяси картасынан негізгі түйіндерді анықтайды; Қысқаша есеп құру талдау талдау барысында және жауап беру кезінде негізгі терминдарді қолдану; Пәндік лексика мен терминология: Ауқатты мемлекеттер модельдері: корпоративистікмодель, социал-демократиялық модель, либералдық модель Жапондық экономика ғажайыбы | ||||||||||||
Құндылық- тарды дарыту
| Оқи білу, өз еркімен мәлімет жинастыру, жағдаятты талдау, жаңа белгісіз жағдайға бейімделу, мәселені қоя және шеше білу, топта жұмыс істей алу, істеген жұмысының сапасына жауап бере алу, өз уақытын ұйымдастыра алу; -айналасындағылардың проблемаларын көру және түсіне білу, басқаның көзқарасын қабылдау қабілетінің дамуы,сынды дұрыс қабылдай алуы, топта жұмыс істеу дағдысы, ұжымда әр рөлді атқара алуы; | ||||||||||||
Пәнаралық байланыс | География және экономика пәндерімен байланыс жасалады | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сабақтың әр кезеңінде тапсырмаларды орындау барысында бейне және интернет ресурстары қолданылады. | ||||||||||||
Алдын ала алған білім | 8 және 9 сыныптарда алған білімдерінен Батыс пен Шығыстың экономикасын қайталау ұсынылады. 8 сыныптан алынған Батыс Еуропа мен Жапонияның феодалдық құрылыстан капиталистік экономикаға өтуіне арналған жұмыс сабақ тақырыбын сәйкес, өйткені ол экономика мен экономикалық жүйелердің модельдеріне бойынша жұмыс.Осыған қосымша, осы бөлімнің кейбір аспектерін меңгерту мақсатында К.Маркстің жұмыстарын қолданған орынды. 9 сыныпта өткен 9.3 бөліміндегі Ұлы тоқыраудың себептері мен әсерін еске түсіру ерекше маңызды. Оқушылар сонымен қатар тотолитрлық тәртіп экономикасы туралы 9.3В және 9.3С бөлімдерінен алған білімдерін қолданады. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Сабақта жүргізілетін іс-әрекет | Ресурстары | |||||||||||
Сабақ басы | ПСМ таныстырылыммен жұмыс: Мемлекеттердің түрлері (Г) Әр топқа елдердің аты жазылған кеспелер таратыңыз, мысалы: 1 топ:17 ғасырдағы Ресей 2 топ: 19 ғасырдағы Жапония 3 топ: 20 ғасырдағы Франция Оқушыларға ішкі және сыртқы әлеуметтік, экономикалық, саяси, аумақтық-географиялық факторлары әртүрлі мемлекеттік құрылыстар туралы ақпараты бар бейне көрініс ұсынылады. Бейне қойылымдағы ақпаратқа сүйене отырып, топ мүшелері өз жағдайларына лайықты мемлекеттік құрылысды таңдайды. Оқушылардың берген жауаптары дәлелді болуы қажет. | ПСМ Мемлекет түрлерінің эволюциясы қалай өтті https://yandex.kz/images/search https://www.youtube.com/watch?v=lYP3scqtrjo – Мемлекет түрлерінің қалыптасуы мен дамуына әсер ететін факторлар | |||||||||||
Сабақ ортасы | (П) Мемлекеттік құрылыс формаларының атауы белгіленген бағыттық қағаз таратылады. Жұп түрлі әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, мемлекеттік құрылыстың бір түрінен екіншіге ауысуы қажет, оны тарихи мысалдармен бекітуі керек. Жұптар мемлекеттік құрылыстың өзгеру заңдылығын анықтап, ақпарттарымен алмасады. Дәптерге қысқа түрде мәлімет тіркейді. Анықталған заңдылықтарды сынып алдында баяндайды.. (Г) (Ф) Оқушылар алдарына берілген дүние жүзінің саяси контурлық картасына мемлекеттердің құрылысы түрлерін белгілеуі керек. Әр мемлекеттік құрылыс түрі белгілі бір түспен айқындалады. (П) Оқушыларға мемлекет түрлері туралы мәтіндер таратыңыз. ИНСЕРТ әдісін қолдана отырып оқуды ұсыныңыз. Оқушылар арнайы белгілермен таңбалай отырып, мәтінді оқиды: V — бұны мен білемін; + — бұл ақпарат мен үшін жаңа; - — мен басқаша ойлап едім, менің білгеніме бұл қайшы келеді; ? — бұл маған түсініксіз, нақтылық, түсініктеме керек . Кеңес:мәтінді таңбалағанда қарындашпен жиегіне таңба қойған ыңғайлы. Немесе тілім қағазды қолданса, кітап бүлінбейді. Осыдан кейін жұптар топтарға бірігіп, алған ақпартты қысқаша талдап шықса. | Мемлекет туралы ғылымның дамуының әр кезеңдерінде мемлекет құрылысы мен оның дамуы туралы түсінік https://lawbook.online/gosudarstva-prava-teoriya/ponyatie-formyi-gosudarstva-ego-evolyutsiya-41586.html Мемлекет дамуының сатылры туралы. Теория мәселелері https://www.socionauki.ru/journal/articles/145567/ http://pedsovet.su/metodika/priemy/6007_priem_trkm_insert_na_uroke - ИНСЕРТ | |||||||||||
Сабақ соңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды: - не білдім, неге үйрендім - нені түсінбедім - немен жұмыс істеу қажет Сабақ үстінде рефлексия: «Твиттер» стилінде 8 сұрақ» «Твиттер» әлеуметтік желісі ұсынатын 140 белгі арқылы көзқарасыңды білдір дегендей, рефлексияда қойылатын сұрақтар ықшам, нақты болуы керек. «Ойын» ережесін сақтау үшін оқушыларға жауаптарын белгімен көрсетуді ұсыныңыз. Берілген қысқаша мәліметтің форматы тек ресми болмай, атқарымды болуы үшін сынып жиі қолданатын кез келген мессенджер немесе әлеуметтік желіде ондайн-чат ұйымдастырыңыз. Немесе сыныптан жаппай сұрау кезде қолданатын үлгі етіңіз. | Глушкова О.В. «Сабақтағы рефлексия: сұрақтар мен жауаптар». Орыс тілі мен әдебиетін оқыту үдерісіндегі жаңалықтар: аймақтық ғылыми-практикалық конференция материалдарының жинағы / редұжым.: Е.А. Рябухина. – Пермь, 2008. | |||||||||||
Дифференциация – Сіз қолдауды көбірек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушылар алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгерген деңгейін қалай анықтамақшы сыз?
| Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||
Дифференциациялау тапсырманы таңдау, нақты оқушыдан күтілетін жауап, жеке оқушыға көрсетілетін көмек,оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, оқу материалы мен ресурстарын таңдау (Гарднер бойынша көп зияттылық теориясы) Дифференциациялау сабақтың әр кезеңінде уақытты тиімді қолдану мақсатында пайдалану керек.. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалауға арналған тәсілдерді жазуға қолданыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Қолданылатын сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта Қауіпсіздік техникасының Ережелерінен қолданылатын тармақтар. | |||||||||||
Сабаққа рефлекия жасау Сабақ мақсаты/оқыту мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жете алмаса, неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге ?
|
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспекті жақсы өтті (сабақты беру мен оқыту туралы бір мезетте ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесер еді (сабақты беру мен оқыту туралы бір мезетте ойланыңыз )? 1: 2: Сабақта мен сыныптың және жеке оқушылардың жетістігі/қиындығы туралы не білдім, нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуім керек?
| |||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру