1789-1799 жылдар аралығында Францияда қандай өзгерістер орын алды? Дүние жүзі тарихы, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 4-бөлім Француз бұржуазиялықреволюциясы ның көрінісі | Мектеп: | ||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 8 | Қатысқаны: қатыспағаны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | 1789-1799 жылдар аралығында Францияда қандай өзгерістер орын алды? | ||||||
Тарихи концепт | Өзгеріс және сабақтастық | ||||||
Оқу мақсаттары | 7.3.2.1 - Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау; 7.1.2.1 - экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау; 7.1.1.1 - «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» \пролетариат\ ұғымдарын тарихи оқиғаны жан-жақты түсіндіру үшін қолдану. | ||||||
Сабақ мақсаты | -Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау; - экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау; - «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» \пролетариат\ ұғымдарын тарихи оқиғаны жан-жақты түсіндіру үшін қолдану. | ||||||
Бағалау критерийлері | - Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттайды; - экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтайды; - революцияның салдарын түсіндіру үшін «капитал», «буржуазия», «жұмысшы тап / пролетариат» ұғымдарын пайдаланады. | ||||||
Тілдік дағдылар | Пәнге қатысты лексика мен терминология Тыңдалым: мұғалімнің түсіндірмелерін және сыныптастарының жауаптарын тыңдайды. Оқылым: революцияның себептерін және сатылар ерекшеліктерін анықтауда ақпараттық мәтіндермен жұмыс жасайды. жазылым: оқушылар ауызша және жазбаша түрде жауап береді. Айтылым: жұптар мен топтардағы ұжымдық пікірталас кезінде, сондай-ақ сұрақтарға жауаптарды талқылау кезінде, сатылардың ерекшеліктерін түсіндіру, әңгіме дайындау. Революция, Конституция, республика , Ұлттық жиналыс, Бастилия, Бас штаттар, аристократия, буржуазия, шаруалар, якобиндіктер, революциялық террор ұғымдарын түсіну. Пайдалы тіркестер: Менің ойымша, солай болудың себебі… Оқиғалардың маңыздылығы бойынша тарихшылар түрлі ойлар білдіреді, себебі… Менің пікірімше, Наполеон жетістіктерінің себебі… Менің ойымша, Наполоен үшін осы кезеңде ең маңызды оқиға… болды Менің ойымша, солай болудың себебі | ||||||
Сабақта қамтылатын құндылықтар
| Ынтымақтастық, ашықтық, толеранттылық. Әлемдік саясатты түсіну арқылы жаһандық азаматтық; әртүрлі елдердің даму кезеңдері. - елдің дамуының сипаттамаларын түсініп, сабақтың барлық кезеңдерінде оқушылардың өзара әрекеттесуі және мұғаліммен өзара әрекеттесуі. | ||||||
Пәнаралық байланыс | Экономикамен өзара ықтимал коммуникация (өндірістік өзгерістер, өндірістік қатынастар); саясаттану (мемлекеттік нысандардағы өзгерістер); орыс тілімен (мәтінмен жұмыс істеу стратегиясы, терминологиямен жұмыс істеу) | ||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Бұл бөлім оқушылар абсолютизм сияқты мемлекеттік басқарудың түрлі формаларын, сонымен қатар «революция» сияқты маңызды терминдерді зерделеген кезде 6-сыныпқа арналған дүниежүзі тарихы курсының біліміне негізделген. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0-5 минут | (Б) Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық сергіту Б. Оқушылар бейнемен қамтамасыз етіледі. Олармен төмендегі мәселелерді талқылаңыз: - Не көрдіңіздер ? - Неліктен суретші осы лауазымды адамдарды бейнеленген? - Карикатура нені көрсетеді? Оқушылардің жауабын талқылағанда, феодалдық қоғамда үш : дворяндар , діни және үшінші (шаруалар, қолөнершілер, саудагерлер) болғанын еске салған жөн. Үшінші сословие неге «жұмысшылар » деп аталды? Әлеуметтік құрылымның біртіндеп өзгеруін де еске түсіріңіз: буржуазияның тап ретінде пайда болуы және құқықтардың болмауы, олар туралы алдыңғы бөлімдерден біледі. М.Оқушыларға буржуазиялық революцияның нәтижесі ретінде Франциядағы өзгерістерді қарастыратын сабақты түсіндіріңіз. | Мұғалім презентациясы | |||||
Сабақтың тақырыбына кіріспе 10-13 минут. | Сабақ тақырыбын оқушыларға айтыңыз, оқу мақсаттарын және бағалау критерийлерін талқылаңыз. Тақырыптың тарихи тұжырымдамасы - «өзгеріс пен сабақтастық»екенін түсіндіріп, талқылыңыз. Оқушылармен бірге сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарына негізделген зерттеу бағытын қалыптастыру: 1. Буржуазияның 1789-1793 жылдардағы Франциядағы өзгерістерге әсерін анықтау. | Тақырыпты сипаттайтын слайдтар, оқу мақсаттары, бағалау критерийлері және сабақтың мақсаты | |||||
Сабақтың ортасы 13-18 минут | (Т) 1789 жылғы 1793 жылға дейінгі кезеңде негізгі оқиғалардың хронологиясынан қателерді табу үшін оқушылардан сұраңыз. Англиядағы конституциялық монархия, индустриалды революция, ағартушылық, Үндістанды колонизациялау, американдық революция және француз революциясының күнін анықтаңыз. Олармен осы оқиғалардың өзара байланысын, Франциядағы революцияның болжамды себептерін талқылап, ондағы ішкі жағдайды түсіндіріңіз. | 1-қосымша. Оқиғалардың хронологиясы. | |||||
Терминдермен жұмыс 18-25 минут | «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы/ пролетариат» ұғымдарын пайдаланып, Францияның әлеуметтік құрылымы мен қоғамдағы қарама-қайшылықтар туралы әңгіме жасауға оқушылардың жұптарын шақырыңыз. Оқу кезеңінде француз қоғамы туралы ақпаратты тарату, тарату (1-қосымша). Тапсырманың дескрипторы: - оқушы осы тұжырымдамаларды француз қоғамындағы қайшылықтарды сипаттау үшін дұрыс тұрғыда пайдалану. (Б) Терминдердің бірін талқылаңыз, талқылау кезінде басқа жұптар өз жұмысын бағалай алады. Оқушылармен жауапты талқылағанда осы кезеңнің ерекшеліктері туралы естеріне салу қажет.
| 2-қосымша. Ақпараттық мәтін | |||||
Жұптық жұмыс 25-30мин | (Ж) оқушыларға Француз буржуазиялық революциясының себептерін анықтауға, ақпараттық мәтінді қолдануға және жасаған болжамдарға баға беруге ынталандыру (2-қосымша) Тапсырманың дескрипторы: - Оқушы кем дегенде 2 негізгі өзгерістерді дұрыс анықтайды; - Оқушы осы өзгерістерге кем дегенде 3 себеп анықтайды. (Б) Ағылшын және америкалық буржуазиялық революциялардың себептерін оқушыларға дәптерлеріне жазуды еске түсіріңіз. Сұрақтарды талқылаңыз: - революцияның себептері бірдей ме; - қысқа мерзімді немесе ұзақ мерзімді себептер бойынша ұқсастық бар ма? Оқушылар революциялық үдерістердің тұрақтылығын , буржуазияның күшеюі олардың құқықтарына қарсы күреске әкелгендігі мен дамыған елдердегі ұзақмерзімді себептердің дәл осыған ұқсастығын ашып көрсетуі маңызды. | 2-қосымша. Ақпараттық мәтін | |||||
Жұптық жұмыс 30-36мин | М.Ағартушыларының идеяларын және мерзімдік жұмысын еске түсіруді ұсынып, мәселені талқылаңыз: - Ағартушылық идеясы француз революциясына қалай әсер етуі мүмкін? Оқушылардың жорамалдарын тыңдап, оларды Француз революциясының ұраны мен Адам мен Азаматтардың құқықтарының Декларациясын қабылдау фактісін біліп алыңыз. Б) оқушыларға революциялық кесте(3-қосымша) мен алғашқы екі қадамның сипаттамасын ұсыныңыз (4-қосымша). Екі кезеңнің ерекшеліктерін бөлектеп, схемаға қосыңыз. Оқушылар революцияның алғашқы екі кезеңге бөлу критерийлерін түсіндіруі керек. Тапсырма сипаттамасы: -оқушы кезеңдердің кемінде 2 ерекшелігін дұрыс анықтайды; - оқушы кезеңдергебөлуді дұрыс түсіндірді. Б) Сұрақты тыңдап, талқылаңыз, талқылау кезінде басқа жұптар өз жұмысын бағалай алады. Оқушыларды осы кезеңдерде буржуазияның рөлін анықтап оны дәптерге жазуға дағдыландыру. | Қосымша 3. Революция кезеңдері схемасы Қосымша 4. Бірінші және екінші кезеңдердің сипаттамасы | |||||
Сабақтың соңы 36-38 мин. | Рефлексия (Ж) Оқушылардың назарын қаншалықты сабақтың мақсатын , оқу мақсатын және бағалау критерийлеріне аударып,оқушылардың өз деңгейлерін бағалауға мүмкіндік беріп, қандай қосымша жұмыс істеу қажеттілігін анықтаңыз. | ||||||
Үй жұмысы 38-40 мин. | Үй жұмысы. Оқушыларға революцияның салдарын зерттеуге және өз ойларынша ең маңыздыларын көрсетуге тапсырма беріледі. Оқушылар революцияның ұранын , Тәуелсіздік декларациясы мен алғашқы екі кезеңнің нәтижесі арасындағы қарым-қатынасты, халыққа еркіндік, тең құқықтар берілгендігін ашыра білу керектігі тапсырылады. Бейне ресурсты көруге ұсыныс жасалады. Ондағы «біз зұлымдық пен жеңілдіктерді жойдық», «біз ежелгі зұлымдықты жойдық», «біз кішіпейіл адамның теңдігін жарияладық». сөздерін түсіндіру қажеттігі ескертіледі . | Видеоресурс. Якобинцы. Великая Французская революция. | |||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||
Студенттердің жеке қабілеттерін ескере отырып, әртүрлі ресурстардың түрлерін таңдауда саралау (Гарднер бойынша түрлі интеллектілер теориясы); тапсырмаларды таңдауда - суреттермен, мәтіндермен жұмыс жасағанда, тұжырымдарды қалыптастырғанда. Сабақтың барлық сатыларында педагогикалық қолдаудың әртүрлі формалары ұсынылады | Сабақтың барлық тапсырмалары дескрипторлар арқылы бағаланады. Бағалаудың әр түрлі формалары пайдаланылады: өзін-өзі бағалау, жұп жұмысын өзара бағалау, топтардың жұмысын өзара бағалау, мұғалімнен ауызша кері байланыс. | Оқушылар топта және жұппен жұмыс кезінде класс айналасында жүрген кезде қауіпсіздік шараларын сақтау. | |||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру