Түркілер және олардың өмір сүру салты. Дүниетану, 3 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5-бөлім «Өнер» |
| ||||
Мерзімі: 3-тоқсан | Модератор: Сейтахметова Ж.М. | ||||
Сынып: 3 | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Түркілер және олардың өмір сүру салты | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.3.2.1 Түрлі материалдар негізінде ежелгі түркілердің өмір жолын анықтайды | ||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар - түркілердің өмір сүру салты туралы құжаттарын зерттейді; - түркі әлемінің жетістіктері туралы әңгімелейді. | ||||
Бағалау критерийлері | - ежелгі түркілердің мәдениеті туралы жазылған мәтіннің 3 айғақты қатесін табады; -түркі жауынгерін сипаттайды; - түркі әлемінің жетістіктерін ұсынады. | ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - ежелгі түркілердің жетістіктері туралы әңгімелейді. Терминология:
Талқылауға арналған сұрақтар: - Ежелгі түріктер туралы не білесіңдер? - Олар қайда және қалай өмір сүрген? - Олардың ата тегі кім болған? Жазуға берілетін тапсырма: - «Түркілердің жетістіктері» тақырыбында постер жасау. | ||||
Құндылықтарды дарыту | Патриотизмді дамыту өз ата-тегінің тарихын білу және сақтау маңыздылығын түсіну арқылы жүзеге асады. | ||||
Пәнаралық байланыстар | Көркем еңбек: постер жасау. Әдебиеттік оқу: ескерткіштерді сипаттау. | ||||
Алдыңғы меңгерілген білім | 3 сыныптың «Уақыт» тарауынан адамдардың көшпенді және отырықшы өмір салтының ерекшеліктері,ертедегі түркілердің өмірі туралы ,мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңыздылығы туралы түсінік қалыптасқан. | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 0-4 5-9 10 |
Оқушылар «Менің ата-бабам» тақырыбына қатысты бір-бір сөзден атап шығады. Атаған сөздерінің бірінші әрпі бойынша әліпбиге сәйкес шеңбер құрып тұрады. Оқушылар 1-4 дейін санап, 4 топ құрады.
-Әрбір топқа «Қазақ елінің төр шежіресі» суреті мен картасы және тапсырмалар таратылады. -Жұмыс топта орындалады: №1 топ Сақтар туралы не білесің? Олар қайда тұрған және немен айналысқан? №2 топ Ғұндар туралы не білесің? Олар қайда тұрған және немен айналысқан? №3 топ Томирис туралы айтып беріңдер. №4 топ Атилла туралы айтып беріңдер. Мұғалім сұрақтарға ауызша жауап берулерін сұрайды. Негізгі тірек сөздерді мұғалім тақтаға жазып, бүгін ежелгі ата-тегіміз туралы тақырып жалғасатынын айтады.
- түркілердің өмір сүру салты туралы құжаттарын зерттейді; - түркі әлемінің жетістіктері туралы әңгімелейді. | Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Қазақ елінің төр шежіресі суреті Тапсырмалары бар карточкалар (дидактикалық материалға қараңыз) Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз бор, тақта Слайд №3 | |||
Сабақ ортасы 11-14 15-19 20-24 25-35 |
Түркілердің өмір сүру салты туралы мәтінді оқып-зерттеу ұсынылады. Жұпта «Есі ауысқан профессор» стратегиясымен мәтінді оқу сұралады:
Тапсырманы ұжымда негізгі фактілерді талқылап, Түркі қағанаты картасын көрсете отыра қорытындылайды.
Қаруланған түркі жауынгерінің фотосуреті көрсетіледі. Жұпта осы сурет бойынша талқылау жүргізіледі. Келесі сұрақтарды қойыңыз: - Фотосуретте кім бейнеленген? - Жауынгерді сипаттаңдар. - Оның тұлпарын сипаттаңдар. -Түркілердің жеңісінің себебі неде деп ойлайсыңдар? Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сондай-ақ өздері де суретке қарап бірнеше сұрақ құрастырып қоя алады. Бағалау критерийлері: - түркі жауынгерін сипаттайды.
Оқушыларға ежелгі түркілердің мәдениеті туралы жазылған ақпараттық мәтін таратылады және оларға мәтінде 3 қате кеткенін ескертеді. Оқушыларға мәтінді оқып шығып, қатені тауып, маркермен белгілеу ұсынылады. Мәтіннің дұрыс нұсқасымен салыстырылады. Бағалау критерийлері: - ежелгі түркілердің мәдениеті туралы жазылған мәтіннің 3 айғақты қатесін табады.
Үзеңгі, көне түркі руникалық жазуы, ағаштан жасалған ер, киіз үй, көне Тараз қаласы.
Мақсаты: таңдап алған өнертабыстарын ұсынып, көп дауыс (стикер) жинау. Бағалау критерийлері:
| Таратпа мәтін (дидактикалық материалға қараңыз) Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Түрік қағанатының картасы (дидактикалық материалға қараңыз) Түрік әскерінің фотосуреті http://www.kazakh.ru/news/articles/?a=1481 Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Көне түркілердің мәдениеті жазылған ақпараттық парақ (қатесімен және қатесіз) Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Суреттер: түрік халықтарының жетістіктері А3 парағы Маркерлер фотосуреттер, суреттер Стикерлер | |||
Сабақтың соңы 36-40 | Рефлексия (жеке): «Еркін микрофон» стратегиясы Сабақты келесі сұрақты талқылау арқылы қорытындылаңыз: Түркілердің өнертабыстары адамдардың өмірін қалай жеңілдетті? Оқушылар ортаға шығып өз пікірлерін айтады. |
микрофон | |||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Қабілетті жоғары оқушыларға ата-аналарымен бірге «Ежелгі түріктердің зергерлік бұйымдары» тақырыбында кітапша жасау ұсынылады. Бағалау критерийлерін оқушылармен алдын ала талқылаңыз. | Бағалау және кері байланыс беру сабақтың өн бойында жүріп отырады. «Құжатты зертте және қатесін жөнде» тапсырмасында жұптар бір біріне парақтарын алмастыру арқылы бағалау жүргізеді. Оқушылар 3 қатені тауып, түзету енгізулері қажет. Слайдтан дұрыс мәтінді көрсетіңіз. | Оқушылар сынып бөлмесінде қозғалу барысында, топтық жұмыс барысында қауіпсіздік техникасы сақталады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?