Жанармай. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Көмірсутектердің табиғи көздері және олардың Қазақстандағы кен орындары. Газды, мұнай мен көмірді қайта өңдеу. Қазақстандағы мұнай-газ және көмір өнеркәсібінің дамуы. Қоршаған орта | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жанармай | ||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | - Қазба отынның қоры шектеулі екенін түсіну - Отынның жағылуы қоршаған ортаға және климатқа әсерін тигізетінін білу
| ||||||||||
Сабақ мақсаттары | - Қазба отынының қоры шектеулі екенін түсіну. - жанармайдың шектеулі екендігінің графикалық дәлелдерін ұсыну - көмірсутекті отынның толық және толық емес жануы туралы білу - жанармайдың толық емес жануы туралы өнімдерді және олардың қоршаған ортаға тигізетін зардаптарын білу | ||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Шикі мұнай, тұтқырлық, жарық шығару, бензин, дизель, керосин, бензин, битум, гудрон, мұнай газы, авиациялық отын, сұйытылған мұнай газы (LPG) айдау, қосу / пайдалану Х-да қолданылатын керосин ... Х, ол автомобильдерде қолданылады ... X температурасы Y-ге қарағанда жоғары / төмен температурада қайнайды | ||||||||||
Құндылықтар
| - Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік; - құрмет; - ынтымақтастық; - ашықтық; - еңбек және шығармашылық; - өмір бойы білім алу. - құндылықтар практикалық жұмыс арқылы жүзеге асырылады | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биологиямен байланыс - органикалық заттар тірі организмдердің бөлігі | ||||||||||
Бастапқы білім | Көміртекті қосылыстар 1 (6.3C) Атомдардағы электрондардың орналасуы (8.2А) Көміртек және оның қосылыстары (8.4V) Элементтер және олардың қосылыстары (9.1V) Органикалық химияға кіріспе (10.3A) | ||||||||||
Сабақбарысы | Физика – электрлік энергияның химиялық энергияға айналуы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 15минут | Тақырыпты мәнін ашу үшін мұғалім оқушыларға слайдтағы суретке назар аударуларын ұсынады. Оның не туралы және оның сабақ тақырыбымен қандай байланысы бар екенін және олардың ойынша бүгінгі сабақтың тақырыбын қалай қоюға болатындығын анықтайды. Оқушылар тақырыптын мәнін ашып, мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады | Презентация | |||||||||
Сабақтың ортасы 55минут | 1-әрекет. Сабақтың бірінші мақсатына жету үшін мұғалім 1-2-3 ұпайының көмегімен сыныпты топтарға бөледі. Топтар біріккеннен кейін мұғалім қазбалы отын ресурстарының азаюын модельдейді. Ол үшін 1 теңгелік 200 монета сыныптың әртүрлі орындарында жасырылған. Оқушыларда бір жұпқа төрт қағаз / пластикалық стакан болады. Оқушыларға монеталарды жинауға төрт секундтық төрт рет әрекет жасалады. Әр уақытта мұғалім әр кубоктағы тиындарды санайды. Топтар гистограмма жасайды. Жұмысты аяқтағаннан кейін топтар нәтижелерімен бөліседі және отын өндірісі туралы мәліметтерді жобалайды және оны ұсынады. 2-әрекет. Мұғалім жанармайдың толық және толық емес жануы туралы бейнежазбаны көрсетеді . Бейнежазба ағылшын тілінде, студенттердің тілдік дағдысын дамыту үшін, мұғалім осы бейнежазбадан терминдердің глоссарийін ұсынады және субтитрлерді қосады. Сонымен қатар, бейнероликтен мұғалім алдында өткен тапсырманы тапсырады: оқушылар толық және толық емес жанудың теңдеулерін жазып алады. Бейнежазбадан кейін мұғалім оқушылармен пікірлеседі, бейнені көрсетеді, сұрақтар қояды: - Жанармай толық жану кезінде не босатылады? - Ал егер толық емес болса ше? - Бұл жағдайда осы екі реакцияның реагенттері басқаша ма? - Неліктен бізде әртүрлі өнімдер түзіледі? -Қандай жану жиі кездеседі? - Толық емес жанудың қауіптілігі қандай? | Презентация | |||||||||
Сабақтың соңы 5минут | Мұғалім сабақ алдында жоспарлаған осы сабақтың бағалау критерийлері бар слайдты көрсетеді және балалардан олардың әрқайсысы үшін әуелде жоспарлаған мақсаттарына қол жеткізгендігін сұрайды. Үйге шығармашылық тапсырма. Мұғалім оқушыларды өздері жұмыс жасаған топтарда бейнежазба жасауларын ұсынады. Жанармайдың жануының әсері туралы бейнежазба жүргізеді. Мұғалім сыныпқа алдыңғы 11 сыныптың жасаған үлгілі бір бейнежазбаны көрсетеді. Ол үшін әр топ операторды, спикерді, ассистентті, редакторды анықтайды.Бейне 2-3 минуттан аспауы керектігін ұсынады. | Презентация Стикерлер | |||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
| Бағалау критерийлер бойынша бағалау |
| |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақытты қкезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңілбөлу қажет? | |||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру