Бензолдың және оның гомологтарының алынуы. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.2 А Көмірсутектер және оның табиғи көздері | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Бензолдың және оның гомологтарының алынуы | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.2.28 – бензолдың және оның гомологтарының алыну реакцияларын құру; | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | – бензолдың және оның гомологтарының алыну реакцияларын құру; | ||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: Бензол, гомологтар, толуол (метилбензол), этилбензол, ксилол, ацетилен, Зелинский реакциясы, мұнайды ароматтау, циклогександы дегидрлеу, бензолды алкилдеу, катализатор, температура, қысым. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Бензолды және оның гомологтарын келесі реакциялар арқылы алуға болады: ......................... Бұл реакция келесі жағдайда жүреді: ....................... (..... катализаторы қатысында, жоғары/төмен/- температурада, жоғары/төмен/- қысымда). | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Топтарда және жұптарда жұмыс жасағанда ынтымақтастық, сыйластық құндылықтары дарытылады. Өмір бойы оқу | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика (химиялық реакция жағдайлары: қысым, температура) | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет желісімен жұмыс жасау | ||||||||||||
Бастапқы білім | 11.4.2.27 – электрондардың делокализациясы тұрғысынан бензол молекуласының құрылымын түсіндіру; 11.4.2.26 – алкиндердің гомологтік қатары, құрылысы, физикалық және химиялық қасиеттері, олардың алыну жолдары | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 10 минут 3 минут | Оқушылармен амандасу. Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу. (Б) Білімді өзектендіру: Оқушыларға «Шындық немесе жалған?» тапсырмасын орындау ұсынылады. Оқушылар тапсырамны орындап болған соң сәйкесінше карточкаларды (жасыл – «шындық»; қызыл –«жалған»; сары – жауап беруге қиналамын) көтеру арқылы жауаптарын тексереді. Мұғалім: дұрыс жауаптар нұсқасын презентация арқылы (слайд 1-2) ұсынады. Әрбір жауап сыныпта талқыланады. Оқушылар өздерінің және сыныптастарының жұмысына қысқаша кері байланыс береді. Сурет (химиялық реакция) арқылы тақырыпқа шығу (слайд 3-4) Мұғалім: оқушыларға алкиндердің химиялық реакциялары жазылған слайдты ұсынады. Оқушылар: сабақ тақырыбы жөнінде болжамдарын ұсынады (бензолдың алыну рекциясы) Сыныпта оқу мақсаттарын және бағалау критерийлерін талдау. | Қосымша 1, «Бағдаршам» карточкалары (жасыл, қызыл, сары) | |||||||||||
Сабақтың ортасы 3 минут 7 минут 10 минут 2 минут | (Т) Бензолдың және оның гомологтарының алыну реакцияларын құру Мұғалім: Оқушыларды 4 топқа бөледі (бензол, метилбензол (толуол), этилбензол, диметилбензол): оқушыларға олардың химиялық формулалары және түрлі атаулары беріледі. Бірдей химиялық қосылыстары бар оқушылар бір топқа бірігеді. Топтық жұмыс: (слайд 5)
Дескрипторлар: (слайд 6)
Оқушылар өздеріне қажетті ақпаратты таңдауы бойынша оқулық, интернет және мұғалім ұсынған ақпараттық парақтан іздестіреді. Жаңа 4 топ құрылады (бұл топтарда алдыңғы топтардан кем дегенде бір мүшеден болу керек) Топтардың әр мүшесі өзінің тақырыпшасы туралы баяндама (2,5 мин) жасайды. (Б) Оқушылар дескриторлар бойынша топ мүшелерін бағалайды. | Қосымша 2 ақпараттық парақ, оқулық 11 сынып, интерет желісі | |||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | «Чемодан, еттартқыш және қоқыс себеті» техникасы арқылы оқушылар сабақ бойынша өздерінің жұмысына рефлексия жасайды. Мұғалім сабақ соңында конструктивті кері байланысын ұсына отырып, сабақты қорытындылайды. | Қосымша 3 | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Топтардағым кейбір оқушыларға қолдау көрсету (диалог арқылы) Қабілеттілігі жоғары оқушылардың көшбасшылық дағдаларын дамыту Оқушылардың оқу материалдарын таңду ерітілігі (оқулық, ақпараттық парақ, интернет желісі) | Өзін-өзі бағалау Өзара бағалау Мұғалімнің кері байланысы | Интербелсенді тақтаны 15 минуттан артық қолданбау | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру