Кешенді қосылыстардың қасиеттері. №13 зертханалық тәжірибе "Ауыспалы металдар кешенді иондарының қасиеттері". Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
117-118 сабақ
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4В Ауыспалы металдар | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Кешенді қосылыстардың қасиеттері. №13 зертханалық тәжірибе "Ауыспалы металдар кешенді иондарының қасиеттері". | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.2.1.25 ауыспалы металдардың кешен түзу реакцияларының оның шінде мыс (+2) кешендерінің, темір (+2, +3) кешендерінің сумен және аммиакпен құрастыру және олардың түсін білу; 11.2.1.26 ауыспалы металдардың кешенді қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттау | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Кешенді қосылыстардың құрамы, жіктелуі, құрылысы мен номенклатурасын жүйелейді. | ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәндік мақсат: Оқушылар: Кешенді қосылыстардың түзілу механизмін түсіндіреді. Тілдік мақсат: Оқушылар: Кешенді қосылыстардың қалай қасиеттерін біледі және сипаттайды. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Кешенді қосылыстар, ішкі сфера, орталық атом (ион), лигандалар (немесе аддендалар), лигандалар саны, координациялық сан, сыртқы сфера, кешен түзуші, кешенді қосылыстардың номенклатурасы, кеңістіктегі пішін, кешенді қосылыстар түстері, Аквакомплекстер, аммиакты комплекстер гидроксокомплекстер, ацидокомплекстер, аралас комплекстер. Диалогқа/жазылымғақажетті тіркестер: Кешенді қосылыстар .../... ион алмасу нәтижесінде түзіледі. Ауыспалы металдардың кешен түзу реакцияларының оның шінде .../... кешендерінің сумен және аммиакпенреакциясы .../... жүреді және олардың түсі .../ ... өзгереді. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Миссия. Зияткерлік әлеуетті дамыту(сабақ бойында) Пайым. Сыни тұрғысынан ойлауды дамыту(тапсырма орындауда) Құндылықтар Сыйластық (топтық жұмыста) Ашықтық (жеке жұмыста) Мақсаттылық (сабақ бойында) Жауапкершілік (сабақ бойында) Өмір бойы оқыту (сабақ бойында) | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | математика | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Слайд-презентация, bilimland.kz | ||||||||||||
Бастапқы білім | 11.2. 1. 24 кешенді қосылыстың құрылымын сипаттау. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 0-2 минут 2-10 минут | Ұйымдастыру бөлімі.
Тапсырма түрі: Мағынаны тану. Тапсырма мақсаты: жаңа сабақты меңгеруге дайындық. Тапсырма сипаты: Комплексті қосылыстардың кластары:
Сынып оқушыларына проблемалық сұрақ қойылады: Неліктен кешенді қосылыстар осындай кластарға бөлінеді? Ол неге байланысты? Оқушылар сұрақтың жауабына лигандалар табиғатына байланысты деген жауап береді немесе мұғалім өзі түсіндіріп, айтып өтеді.
| ppt . | |||||||||||
Сабақтың ортасы 10-30 минут 30-40 минут 40-60 минут 60-75 минут | Тапсырма атауы: Жаңа тақырыпты түсіндіру. Тапсырма түрі: сыныппен жұмыс (W). Тапсырма мақсаты: жаңа білімді меңгеру. Тапсырма сипаты: Мұғалім оқушыларға слайд-презентация арқылы келесі бөлімдер бойынша түсінік береді:
Тапсырма түрі: мағынаны тану. Тапсырма түрі: жеке жұмыс (I) Тапсырма мақсаты: кешендіі иондардың кеңістіктегі пішінін, номенклатурасын атау. Тапсырма сипаты:
Сәйкестендіру тапсырмасын орындау.
Комплексті қосылыстардың формуласын құру, комплекс түзуші атом немесе ионды және зарядын, ішкі, сыртқы сфераны анықтау, атау. Бағалау критерийлері:
Дескрипторлар:
Тапсырма атауы: №13 зертханалық тәжірибе "Ауыспалы металдар кешенді иондарының қасиеттері". Тапсырма түрі: топтық жұмыс (G) Тапсырма мақсаты: Ауыспалы металдар кешенді иондарының қасиеттерін зерттеу. Тапсырма сипаты: №13 тәжірибені берілген нұсқаулық бойынша 3- топта орындау. Бағалау критерийлері: Білу, түсіну, қолдану, талдау.
Тапсырма атауы: зерттеу жүргізу. Тапсырма түрі: жұптық жұмыс (Р) Тапсырма мақсаты: кешенді қосылыстардың түстерін білу. Тапсырма сипаты: Мыс (+2) кешендерінің, темір (+2, +3) кешендерінің сумен және аммиакпен құрастырады және олардың түстерін бейнелейді. Химиялық реакция теңдеулерін жазады. Бағалау критерийлері:
| ppt . Жұмыс парағы №1. Дидактикалық материалдар. Жұмыс парағы №2. Дидактикалық материалдар. Жұмыс парағы №3. Дидактикалық материалдар. https://www.chemguide.co.uk/inorganic/complexions/aquanh3.html | |||||||||||
Сабақтың соңы 75-80 минут | Рефлексия . Қорытынды. Үйге тапсырма. Сабақтың аяқталуы. | ||||||||||||
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады | Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз | Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары | |||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?