Химиялық реакция теңдеулері бойынше есепте шығару. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.1A Элементы 14 (IV)-группы

Мектеп: Атырау қ., ХБН НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:.Косанов Р.П.

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Химиялық реакция теңдеулері бойынше есепте шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

11.2.2.1 параллель жүретін реакциялар теңдеулері бойынша есептер шығару;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • Теориялық білімдерін есептеуде қолдану арқылы дамытады;
  • Материалмен жұмыс жасап үйнеді;
  • Мәселені шешу, есептеу арқылы оны терең түсінетін болады;
  • Алған білімд қолданып жаттығады

 Жетістік критерийлері

Оқу

бағдарламасына

сілтеме

Оқыту мақсаттары

12.1A

14 - топ элементтері

11.2.2.1 параллель жүретін реакциялар теңдеулері бойынша есептер шығару;

Дағдылар

Жетістік критерийлері

Білу

Оқу мақсатына оқушы

«жетеді», егер

Реакция теңдеуін аяқтайды және дұрыс теңестіре біледі

Түсіну

Теориялық мәліметті түсінеді және есептеу үшін берілгеніндұрыс жазады

Қолдану

Теориялық материал мен алдыңғы білімді қолданады

Анализ

Есептеулер арқылы процесті бағалайды және нәтижеге талдау жүргізеді;

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

жұптаса отырып элементтер қасиеттерінің өзгеруін талқылап, кесте түрінде қорытынды жасайды (айтылым , тыңдалым және жазылым дағдылары)

Пәнге тән лексика мен терминология:

металл, бейметалл, металлоидтер, қоспа, шығым, пайыз, артық мөлшерде алынған, электрондық жұптың инерттігі, ионды, ковалентті, гидролиз, тетраэдрлі, ауыр металдар, (бей-) металдық, (электр және жылу) өткізгіштігі, құрамдас, тенденция, қасиеттері

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Қоспаларды зат мөлшері арқылы шығарамыз, себебі ..................

 Құндылықтарды дарыту

Академиялық адалдық

Ынтымақтастық

 Пәнаралық байланыстар

Физика, биология, математика

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация дайындау арқылы

Бастапқы білім

11.1A Атом құрылысы

11.1C Химиялық байланыс

11.1D Периодтылық

11.2B Энергетика

11.2D Тепе-теңдік

11.4D Термодинамика

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

1 сабақ

Сабақтың басы

0-5 минут

5-10минут

10 – 15 минут

15-20 минут

Сабақ басында:

Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру. Оқушыларға оқу мақсаты көрсетіледі. Оқу мақсатын бір оқығанда түсіну қиын. Сондықтан оларға жеңілдеу бір тапсырма береміз.

Жұптық тапсырма. «Миға шабуыл»

Тапсырма 1.  28 г мыс пен темірдің қоспасын артық мөлшерде тұз қышқылымен өңдеді. Нәтижесінде, 6,72 л (қ.ж.) газ бөлінді.

1. Бөлінген газдың зат мөлшерін есепте.

2. Қоспадағы металдардың массалық үлестерін есепте

Оқушылардың жауаптарын талқылау, дұрыс жауабымен салыстыру.

Келесі орындайтыны сәл қиындау есеп. Алдыңғы есепке ұқсайды. Бірақ бұл тапсырма топқа беріледі.

Оқушы санына қарай 3 немесе 4 топ. Әр топқа 4 тен көп, 3 тен аз болмауы тиіс.

Топтық тапсырма.

Массасы 22г болатын алмюминий және темір ұнтақтарының қоспасы 350мл, % , тығыздығы 1,2г/мл болған күкірт қышқылы ерітіндімен өңделді. Артық қалған қышқыл мөлшерін толығымен 117,3мл, 22 % ды тығыздығы 1,24г/мл болған натрий гидроксиді ерітіндісімен толық бейтарапталды. Бастапқы қоспадағы алюминийдің массалық үлесін анықтаңыз.

Уақыт біткесін топтың жауаптарын талқылау және дұрыс жауабымен салыстыру.

Топтық жұмыстың жауабы:

m(NaОН) = w • V • ρ = 0,22 • 117,3 мл • 1,24 г/мл = 32,0 г,v(NаОН) = m / М = 32 г / (40 г/моль) = 0,8 моль.Реакция теңдеуі:2NаОН + Н2SO4 = Nа2SO4 + 2Н2Оосыдан:v(Н2SO4) = v(NаОН) / 2 = 0,8 / 2 = 0,4 молькүкірт қышқылының жалпы зат мөлшері:vобщ.2SO4) = V • ρ • w / М = 350 мл • 1,2 г/мл • 0,28 / (98 г/моль) = 1,2 моль.қышқылдың металмен әрекеттескен мөлшері:vобщ.2SO4) = 1,2 моль — 0,4 моль = 0,8 моль2Аl + ЗН2SO4 = Аl2(SO4)3 + ЗН2↑ (1)Fe + Н2SO4 = FeSO4 + Н2↑ (2)Пустьv(Аl) = х моль,аv(Fe) = у моль.сонда:v12SO4) = 1,5x моль,аv22SO4) = у мольоданМ(Аl) = 27 г/моль и М(Fe) = 56 г/моль,содан:m(металлов) = 27х + 56у = 22 гv(Н2SO4) = 1,5х + у = 0,8 мольТеңдеуді шешеміз:27х + 56у = 221,5х + у = 0,8осыдан:57х = 22,8 и х = 0,4 моль А1.m(Al) = v • М = 0,4 • 27 = 10,8 гжәне массалық үлестеріw(А1) = m(Аl) / m(қоспа) = 10,8 / 22 = 0,491.

Слайд 1 - 2

Слайд 3

Слайд 4

Сабақтың ортасы

21-24 минут

24-30 минут

31-33 минут

33-38 минут

Жеке жұмыс.

Тапсырма 3. Натрий гидроксидінің кремний (ІV) оксидімен бірге қосып қыздыру нәтижесінде 4,5л су буы (қысым 1атм, 1000С) алынды. Өнімде қанша мөлшерде натрий силикаты түзіледі?

Азырақ талқыланады және жауабы арқылы оқушылар өз жауаптарын дұрыс жауаппен тексереді.

Жауабы:

Реакция теңдеуі

Бөлінген судың мөлшері:

Реакция теңдеуіне қарайтын болсақ олардың қатынастары бірдей. Демек:

Жауабы:

Жеке жұмыс.

Тапсырма 4.

Оқушыға бірнеше сынаута түссіз ерітінділер берілген: сынауықтарда – натрий гидроксиді, натрий гидрокарбонаты, натрий карбонаты бар. Әрбір сынауықтардағы реактивтерді қалай анықтауға болады?

Оқушылар берілген 5-6 минут уақыт аралығында жоспарлап, жауаптарын тақтаға жауаптары беріледі және оқушылармен бірге талқыланады.

Жауабы:

Сынауықтарға қышқыл ерітіндісін қосу арқылы біз натрий гидроксидін оңай ажырата аламыз. Газ бөлінбеген сынауықта негіз бар.

Ал карбонатты гидрокарбонаттан кальций хлориді ерітіндісін қолдану арқылы ажыратамыз.

Жауабы талқыланады.

Жұптық жұмыс:

Реакция өнімдері келесідей болу үшін қандай екі реагент әрекеттесуі керек:

Толық иондық теңдеуін жазыңыз.

Оқушылардың жауаптарын талқыланады.

Сабақтың соңы

38-40 минут

Массасы 10г натрий гидроксиді ерітіндісінен 10г күкіртсутек газын өткізеді. Қандай қышқыл, қандай мөлшерде түзіледі?

Жұмыс парағы 2

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?