Күкірт, күкірт оксиді мен күкірт қышқылы және оның тұздары, қасиеттері. Химия, 10 сынып, сабақ жумысы.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.4А Маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандарсаны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Күкірт, күкірт оксиді мен күкірт қышқылы және оның тұздары, қасиеттері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.1.39 құрамында күкірті бар қазбалы отындардың жануы кезіндегі күкірт диоксидінің түзілуін сипаттау;

10.4.1.10 қышқыл жаңбырлардың қалыптасуындағы күкірт диоксидінің ролін және оның қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;

10.4.1.11 тағам өнімдерін консервілеуде күкірт диоксидінің қолданылуын түсіндіру;

10.2.1.40 сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстыру;

 Сабақ мақсаттары

Күкірт, күкірт оксиді мен күкірт қышқылы және оның тұздары мен қасиеттері туралы білімді меңгеру және түсіну.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік мақсат:

Оқушылар орындай алады:

Күкірт және оның қосылыстарының қасиеттері мен қоршаған ортаға әсерін түсінеді;

Тілдік мақсат:

Оқушылар орындай алады:

Сұрақтарды дұрыс қою және оларға дұрыс жауап беру үшін тақырыптық сөздікті пайдалану (интернет желісінде бар), сонымен қатар күкірт оксидінің қоршаған ортаға әсерін талқылау.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Күкірт, күкірт диоксиді, күкірт триоксиді, күкірт қышқылы, күкірт ангидриді, қышқыл жаңбырлар, концентрлі күкірт қышқылы, сұйытылған күкірт қышқылы, қоршаған ортаға әсері.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Егер ...............................не болады?

Құрамында күкірті бар қазба отындар жанғанда.......... түзіледі.

Қышқыл жаңбырлардың қалыптасуында ....... рөлі және олардың ................... әсерін сипаттайды.

 Құндылықтарды дарыту

Миссия.

Зияткерлік әлеуетті дамыту(сабақ бойында)

Пайым.

Сыни тұрғысынан ойлауды дамыту(тапсырма орындауда)

Құндылықтар

Сыйластық (топтық жұмыста)

Ашықтық (жеке жұмыста)

Мақсаттылық (сабақ бойында)

Жауапкершілік (сабақ бойында)

Өмір бойы оқыту (сабақ бойында)

 Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану, физика

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация, ғаламтор ресурстары.

Бастапқы білім

8.3А Сутек. Оттек

8.4А Көміртек және оның қосылыстары

9.1 В Бейорганикалық қосылыстарға саалық анализ

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 минут

Ұйымдастыру бөлімі.

  • Сынып оқушыларымен амандасу;
  • Сынып оқушыларын түгелдеу;
  • Оқушыларға алдын-ала парталарына қойылған жұмыс парақтарымен жұмыстану керектігі ескертіледі;
  • Оқушылардың сабаққа қажетті оқу құралдары түгелденеді;

2-10 минут

10-20 минут

20-35 минут

35-40 минут

40-55 минут

55-75 минут

Тапсырма атауы: «Сәйкестікті анықтау»

Тапсырма түрі: жеке жұмыс (I)

Тапсырма мақсаты: білімді тексеру.

Тапсырма сипаты:

Оқушыларға кейбір заттардың формулалары формулалары: S, O2, H2S, SO2 ұсынылады. Оқушылар өздерінің үстел үстінде жатқан үлестірме материалдардың арасынан қосымша 1. формулаға сәйкес келетін сипаттаманы анықтайды.

Бағалау критерийлері:

Білу және түсіну:

  • Химиялық қосылыстардың қасиеттерін біледі;

Дескрипторлар:

  • Күкірт және оның қасиеттерін біледі және түсінеді;
  • Оттек және оның қасиеттерін біледі және түсінеді;
  • Күкіртсутек және оның қасиеттерін біледі және түсінеді;
  • Күкірт диоксиді және оның қасиеттерін біледі және түсінеді;

Тапсырма атауы: «Ойлан тап»

Тапсырма түрі: сыныппен жұмыс (W)

Тапсырма мақсаты: күкірт диоксидін алу жолдарын білу.

Тапсырма сипаты:

  • Оқушылар күкірт диоксидін алу әдістерін сипаттайды.
  • Күкірт, күкіртсутек, металл сульфидтерінің жану реакцияларының теңдеуін аяқтайды.

Бағалау критерийлері:

Білу және түсіну:

  • Күкірт диоксидін алу жолдарын біледі және химиялық теңдеулерін жазады;
  • Күкірт, күкіртсутек, металл сульфидтерінің жану реакцияларын жазады;

Дескрипторлар:

  • Күкірт диоксидін өндірісте пиритті күйдіру арқылы алу әдісін біледі;
  • Белсенділігі төмен металдардың концентрлі күкірт қышқылымен әрекеттесіп, күкірт диоксидін түзетінін біледі;
  • Күкірт, күкіртсутек және металл сульфидтерінің жану нәтижесінің өнімі ретінде күкірт диоксиді түзілетінін біледі;

Тапсырма атауы: Зерттеу жұмысы

Тапсырма түрі: топпен жұмыс (G)

Тапсырма мақсаты: қышқыл жаңбырлардың қалыптасуындағы күкірт диоксидінің ролін және оның қоршаған ортаға әсерін түсінеді;

Тапсырма сипаты:

  • Оқушылар қышқыл жаңбырлардың түзілу сызбанұсқасын жасайды;
  • Құрамында күкірті бар қазбалы отындардың жану кезінде күкірт диоксидінің түзілетіндігін сипаттайды;
  • Қышқыл жаңбырлардың қалыптасуын түсіндіреді;
  • Күкірт қышқылының өсімдіктерге, мәрмәр бөлшегіне әсері көрсетілімін көреді;
  • Қоршаған ортаға қышқыл жаңбырлардың әсері туралы қорытынды жасап, постер қорғайды;

Бағалау критерийлері:

Білу және түсіну, қолдану.

  • Қышқыл жаңбырлар туралы сызбанұсқаны мазмұнды құрайды;
  • Қышқыл жаңбырлардың қалыптасуын сипаттайды;
  • Қышқыл жаңбырлардың әсерін түсіндіреді;

Дескрипторлар:

  • Қышқыл жаңбырлардың түзілуіне әсер ететін қосылыстарды нақты сипаттайды;
  • Қышқыл жаңбырлардың түзілуінің сызбасын толық сипаттайды;
  • Қышқыл жаңбырлардың қоршаған ортаға әсерін сипаттауда мысалдар келтіру арқылы қорытындылайды;
  • Постердің эстетикалық талғамға сай безендіріледі;

Рефлексия «Нысана»

Тапсырма атауы: жаңа білімді меңгеру.

Тапсырма түрі: сыныппен жұмыс (W)

Тапсырма мақсаты: тағам өнімдерін консервілеуде күкірт диоксидінің қолданылуын түсіну.

Тапсырма сипаты:

Кейбір тағам өнімдерін көрсетіледі (кептірілген көкөністер, ет тағамдары). Оқушыларға тағам өнеркәсібіндегі күкірт диоксидінің ролі туралы мәтін таратылады. Кейін тағам өнімдерінің тауарлық түрін және жаңалығын қалай сақтауға болатындығы туралы толық түсіндірме беріледі.

Кері байланыс.

Сіз күкірт диоксидін қолдануды адам денсаулығы үшін қауіпсіз деп санайсыз ба?-деген сауалдар құру арқылы керй байланыс жүргізіледі.

Тапсырма атауы: Зерттеу жұмысы

Тапсырма түрі: топпен жұмыс (G)

Тапсырма мақсаты: сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстыру.

Тапсырма сипаты:

  • Оқушылардан күкірт қышқылының физикалық қасиеттері туралы сұралады;
  • Концентрлі күкірт қышқылының агрегаттық күйі көрсетілімде көрсетіледі:
  • Суда еріту процесін көрсету.
  • Оқушыларға берілген тапсырмалар бойынша жұмыстанады.

Бағалау критерийлері:

Білу және түсіну, зерттеу.

  • Күкірт қышқылының физикалық қасиеттерін біледі;
  • Күкірт қышқылының химиялық қасиеттерін біледі;
  • Сұйытылған және концентрлі күкірт қышқылдарын салыстырады;

Дескрипторлар:

  • Концентрлі күкірт қышқылының агрегаттық күйін біледі;
  • Концентрлі күкірт қышқылының суда еру процесін түсінеді;
  • Концентрлі күкірт қышқылының химиялық қасиеттерін түсінеді;

Жұмыс парағы.

Қосымша 1.

Жұмыс парағы.

Қосымша 2.

Қышқыл жаңбырлар:

http://www.grandars.ru/shkola/geografiya/kislotnye-dozhdi.html

http://www.eco.nw.ru/lib/data/04/4/030404.htm

Жұмыс парағы.

Қосымша 3.

Тағамдар консервілеудегі күкірт диоксиді:

http://budzdorov.org/?p=3274

http://povar.eu/pishchevaya-dobavka-e220-dioksid-sery

Күкірт қышқылы:

http://www.cniga.com.ua/index.files/acidsernaja.htm

https://videouroki.net/video/21-siernaia-kislota-i-ieio-soli.html

https://open-lesson.net/4300/

Күкірт қышқылы қасиеттері/ көрсетілім эксперименті

https://www.youtube.com/watch?v=Td6itaNfJrU

Сабақтың соңы

75-80 минут

«Блум кубигі» арқылы кері байланыс жүргізіледі.

Қорытынды.

Үйге тапсырма.

Сабақтың аяқталуы.

Блум кубигі.

Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?