Энергетикалық деңгейлер және деңгейшелер. Кван сандары және орбитальдар. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.1А Атом құрылысы

Мектеп:

Қостанай қ. ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Дарибаева С.А.

Сынып:

10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Энергетикалық деңгейлер және деңгейшелер. Кван сандары және орбитальдар

Оқу мақсаттары

10.1.3.4 алғашқы 36 элементтің электрондық конфигурациясын құрастыру;

 Сабақ

 мақсаттары

Барлық оқушылар үйренеді:

- әрбір энергетикалық деңгейлерге неше электрон сиятындығын білу;

Оқушылардың көбісі үйренеді:

- электрондардың орбитальдарға толтырылу ретін білу;

Кейбір оқушылар үйренеді:

- электрондарды орбитальдарға толтыру үшін энергия минимумы, Паули принципі, Хунг ережесін қолдану.

 Бағалау

 Критерийлері

- әрбір квант санының мүмкін болатын мәнін біледі;

- орбитальдардағы электрон санын анықтай алады;

- электрондардың орбитальдарға толтырылу ретін біледі;

- орбитальдарды толтыру үшін энергия минимумы, Паули принципі, Хунг ережесін қолдануды біледі.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты терминология:

Электрон – электрон – electron

Протон – протон – proton

Нейтрон – нейтрон – neutron

Ядро – ядро – nucleus,

Нуклон – нуклон – nucleon

Бас квант саны – главное квантовое число – principal quantum number,

Орбиталь квант саны – орбитальное квантовое число – orbital quantum number

Магнит квант саны – магнитное квантовое число – the magnetic quantum number

Спин квант саны – спиновое квантовое число – the spin quantum number

Пәнге қатысты сөз тіркестері:

...электрлік бейтарап, ...бос және шектеусіз, ...орталық денені құрайды, ядроны қоршайтын бұлт..; оң бүтін мәндер..., сфера тәріздес пішін.., кеңістіктегі орналасуы бойынша.., анық шектелген геометриялық фигуралар..., өз осінде айнала қозғалу.., электрлік заряталған бөлшектер..,

магниттік өріс.., сағат тілімен бағыттас және оған қарама қарсы..., жоғары бағытталған бағдарша.., төмен бағытталған бағдарша, т.б.

 Құндылықтарды

 дарыту

Топтық жұмыс жасау барысында достық қарым-қатынас, коммуникативті қасиетті дамыту, сынтұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту, функционалдық сауаттылығын арттыру.

Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу

Этикалық жауапкершілік пен белсенділікті жеке және ұжымдық іс-әрекеттер арқылы тәрбиелеу

АҚТ қолдану дағдылары

Презентация

Өмірмен байланысы

Электрондардың атом құрылысында орналасуын қонақ үйдегі адамдармен салыстыру.

Пәнаралық байланыстар

Физика (энергия минимумы ережесі)

Бастапқы білім

Атом құрылысы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

(W) Ұйымдастыру кезеңі:

1) Оқушылармен амандасу.

2) Оқушыларды түгелдеу.

3) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

(W) Өткен сабақ тақырыбы бойынша кері байланыс ретінде шағын тест жұмысын өткізу.

Орындалу уақыты: 3 минут

Жауап кілті бойынша өзара тексеру: 1 минут

* Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын ашу.

Презентация «Энергетикалық деңгейлер және деңгейшелер»

қосымша_2_стартер 2-ші сабақ

Сабақтың ортасы

6-16 мин

16-36 мин

(W) Мұғалімнің түсіндіруі. Сілтемедегі «Электрондық конфигурация құрастыру» программасын көрсете отырып, Паули принципін, Клечковский ережесін және Хунг ережелерінің мәнін түсіндіру. Электрондардың орбитальдарды толтыру ретін түсіндіру.

(W) Тақырыпты бекіту үшін келесі қалыптастырушы бағалау жұмыстарын орындауды ұсыну.

Қалыптастырушы бағалау жұмысы 1.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Оқушы

-ұсынылған атомдар үлгілерінің сызбаларын дұрыс салады және дұрыс көрсетеді;

1. Элементтің таңбасын жаза алады.

2. Элементтің ядро зарядын көрсетеді.

3. Элементтің протон санын көрсетеді.

4. Элементтің нейтрон санын көрсетеді.

5. Элементтің электрон санын көрсетеді.

6. Элементтің электрондық қабаты бойынша орналасуын көрсетеді.

7. Элементтің электрондық конфигурациясын жазады.

8. Периодтық жүйедегі орнын және топ нөмірін көрсетеді.

9. Элемент атомдарының сызбасын суреттейді.

-бейнеленген әр деңгейдегі толық (максимальды) орналасқан электрон сандарын кесте арқылы толтырады;

Қалыптастырушы бағалау жұмысы 2.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Оқушы

-атом құрылысын біледі, электрон санын дұрыс анықтайды;

-периодтық кестедегі информацияны пайдалана алады;

-5-6 элемент атомының электрондық конфигурациясын дұрыс құрастырады;

1.Ядро протон мен нейтроннан тұратынын біледі;

2.Протон, нейтрон және электрон санын анықтай алады;

3.Период бойынша энергетикалық деңгей санын анықтай алады;

4.Атом моделін суреттей алады;

5.Берілген элементтердің электрондық конфигурациясын жаза алады;

6.Атом модельдерін біле отырып, элемент атомын анықтай алады.

-3-4 атом модельдерінің схемасын құрастыра алады;

Сілтеме 1.

Сабақтың соңы

37-40 мин

Рефлексия. «Маған 5 нәрсені айтыңызшы...»

Бүгін Сіз ұғынған нәрсе

Сіз жақсы орындаған іс-әрекет

Топ жақсы орындаған іс-әрекет

Сіз не туралы көбірек білгіңіз келеді?

40 минут бұрын қандай білмеген ақпаратты Сіз қазір білесіз?

Үй жұмысы

Теориялық ақпараттарды қайталау.

қосымша_3_теориялық ақпарат үш ереже

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы:

- бас, орбиталь, магнит және спин квант сандарын ажырата біледі.

Көбісі:

- нақты химиялық элемент үшін квант сандарын жаза алады.

Кейбіреулері:

- орбитальдарды толтыру үшін энергия минимумы, Паули принципі, Хунг ережесін қолданады.

Сабақ барысында оқушылардың оқу мақсаттарын меңгеру деңгейі: ауызша жауаптар, саралау тапсырмалары және топтық жұмыс нәтижесі арқылы анықталады.

Сабақ барысында оқушылардың денсаулығына кері әсер келтіретін іс-әрекеттер жүргізілмейді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?