Жергілікті экожүйенің биоәртүрлілігін анықтауда кездейсоқ іріктеудің мәні. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 11.4А Биосфера, экожүйе, популяция | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||
Үшінші сабақ/жалғасы/сабақ тақырыбы: Жергілікті экожүйенің биоәртүрлілігін анықтауда кездейсоқ іріктеудің мәні. | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | өз аймақтың экожүйесін статистикалық талдау әдістерін (Стьюденттің t-критерийі, χ2-критерий) мысал келтіре отырып, есептерді қадам бойынша шығарады | |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар орындай алады • Экологиялық зерттеулердегі статистиканы салыстырып, мысал ретінде есептер шығарады | |||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы оқу мақсатына қол жеткізді, егер ол: • t - тест статистикалық әдісіне мысал келтіріп, гипотезалар қойып, қадам бойынша есеп шығарады • хи квадраты статистикалық әдісіне мысал келтіріп, гипотезалар қойып, қадам бойынша есеп шығарады | |||||||
Тілдік мақсаттар
| Студенттер ауызша және жазбаша түрде статистикалық әдістердің мағынасын талдайды Тақырыптық лексика мен терминология: зерттеу гипотезасы, статистикалық гипотеза, нөлдік гипотеза, балама гипотеза, критикалық мән, P мәні, хи квадраты, еркіндік дәрежесі Диалог пен жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері: Зерттеу гипотезасы - бұл ..., нөлдік гипотеза - ........, балама гипотеза - ........, егер квадраттық тест ........... болған кезде, критикалық мәні ............... болған кезде қолданылады бұл критикалық мәннен аз болады, сіз ... .. нөлдік гипотеза, егер хи квадраты мәні сыни мәннен артық болса, онда сіз ........ нөлдік гипотеза үшін квадрант қолданылады ............... деп есептелетін болып саналады немесе отырықшы. | |||||||
Құндылықтарды дарыту
| Жауапкершілік, Өмір бойы оқыту - бұл бөлім студенттердің болашақта кездесуі мүмкін көптеген ғылыми мәселелер туралы ғылыми түсінік береді | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика: экологиялық статистика мәселелері талқыланады | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация/ноутбуктер | |||||||
Бастапқы білім | Жергілікті экожүйенің организмдерінің саны мен таралуын анықтауда әртүрлі статистикалық әдістерді қолдану – Бірінші және екінші сабақтар | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 3 мин 5 мин | С LOTS және HOTS сұрақтар Ж Еске түсіру | Презентация Өткен сабақта берілген Венн диаграмасын қолдануға болады | ||||||
Сабақтың ортасы 15 мин 15 мин |
М/Ж Оқушылардан презентацияда берілген t-критерийлер бойынша есептеулерін сұраңыз. М/Ж Оқушылардан есептеулерді презентацияда берілген χ2 өлшемі бойынша жазуды сұраңыз. | Бірінші Презентация Жұмыс парағы Екінші презентация Жұмыс парағы | ||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Ж Өзін-өзі бағалау кестемен жұмыс істеу | Ағылшын тілінде берідген кесте | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Статистикалық әдістердің тапсырмасын шешіп, есептеңіз. | Тапсырманы бүкіл сыныппен не жеке шешу/ Өзін-өзі бағалау жұмысын орындау | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру