Зертханалық жұмыс "Түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын анықтау". Биология, 11 сынып, презентация.


 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1С Заттардың тасымалдануы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Зертханалық жұмыс "Түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын анықтау"

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.1.3.6 - түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын зерттеу

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • зерттеуді жоспарлайды
  • тәуелді және тәуелсіз айнымалыларды анықтайды
  • тұздардың түрлі концентрациялы ерітінділерінде жасушалар қалпын зерттейді
  • деректер жинау және өңдейді
  • қорытынды жасайды

Жетістік критерийлері

  • Осмос және судың потенциалы туралы бұрын алған білімдерді қолданады.
  • Тұздың түрлі концентрациясының жасушаға әсеріне зерттеу жасайды.
  • Зерттеу нәтижелерін саралайды және түйіндейді. Есеп беруді дайындайды.

 Тілдік мақсаттар

 

Өздерінің эксперименттерін көрсететін плакат дайындайды (түрлі концентрациядағы жасушалардағы өзгерістер) және бұл нәтижелерді «осмос», «су потенциалы» терминдерін пайдаланып түсіндіреді (айтылым және жазылым дағдылары)

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Осмос, су потенциалы, градиент, гипертониялық, гипотониялық, концентрациялар, жоғары, төмен, жасушалар, ерітінділер, натрий хлориді, ерітілгендер, микробайыту, вакуоль, плазмолизделген жасушалар бақылау, өлшеу, суретін салу, пайызын есептеу, плазмолиздің натрий хлоридінің концентрациясына пайыздық мөлшерінің графигін сызу

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Біз плазмолизделген жасушалардың пайыздық мөлшерін есептеп, … таптық.

Біз плазмолиздің натрий хлоридінің концентрациясына пайыздық мөлшерін графигін салып, … таптық.

Жоғар/төмен концентрация кезінде, быз … таптық.

Біз өлшеулер жүргізіп, … анықтадық.

Бұл … себепті өтеді.

Құндылықтарды дарыту

 

 

Пәнаралық байланыстар

Кейбір ерітінділерді дайындау техникасын химия пәнінен алған білімін қолданып орындайды.

АКТ қолдану дағдылары

Қажетті ақпаратты интернет желісінен іздейді және жүйелейді

Бастапқы білім

Жасушалық биология – 9 – 10 сыныптар

Молекулалық биология – 9 – 10 сыныптар

Тасымалдау – 7 – 10 сыныптар

Координация және регуляция – 10 сынып

Қоректену – 9 сынып

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

    • минут

1. Ұйымдастыру сәті, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, қатысып жатқан және қатыспаған студенттерді тексеру.

2. Тақырыптарды, мақсаттарды, жетістік критерийлерін талқылау.

РРТ

Сабақтың ортасы

3-10 мин

11 – 37 мин

3. (W) Оқушыларды жұмыртқамен эксперимент көрсететін бейнені көруге шақырыңыз. Бұл оқушылардың назарын сабақтың басында белсендіреді.

4. Оқушыларға осмос анықтамасын және осмоста жүретін процестерді қайта қарауды ұсыныңыз.

5. (E) (G) (f) Оқушыларды «әртүрлі тұз концентрациясы ерітінділеріндегі жасушалардың су әлеуетін анықтау» зертханалық жұмыстарына шақыру.

6. (W) Тәжірибе нәтижелерін талқылаңыз және қорытынды жасаңыз.

https://www.youtube.com/watch?v=SrON0nEEWmo

Нұсқаулық карта

Сабақтың соңы

38-40 мин

Рефлексия

Ең қызығы не болды?

Ең пайдалысы не болды?

Мен әлі де түсінбеймін ...

Үй жұмысы

Тақырыпты қарап шығу

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу