Йогурт пен ірімшік өндірісі. Биология, 8 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

  • Күні:
  • Мұғалімнің аты-жөні: Байтемиров М.К.
  • Сынып:
  • Қатысқандар саны:
  • Қатыспағандар саны:
  • ТЕКСЕРІЛДІ
  • ӘБ жетекшісі
  • ____________________
  • « »______20__г.
  • Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі

8.1В Микробиология және биотехнология

  • Тақырып

Йогурт пен ірімшік өндірісі

Осы сабақарқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

8.4.3.3 йогурт және ірімшік өндірісін зерттеу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: йогурт пен ірімшік өндірісінің кезеңдерін біледі;

Көбісі: йогуртты және ірімшікті дайындаудың ерекшеліктерін талдайды;

Кейбіреулері: йогурттың адам ағзасына пайдасын сипаттайды.

Бағалау критерийлері

  • Йогурт пен ірімшік өндірісінің кезеңдерін атайды.
  • Йогуртты дайындаудағы қолданылатын бактерияларды атайды.
  • Ірімшікті дайындаудағы қолданылатын ферменттерді атайды.
  • Йогурт пен ірімшікті өндірісінің әрбір кезеңін сипаттайды.

 Тілдік мақсаттар:

Оқушылар орындай алады: тыныс алу түрлерін сипаттай барысында терминологияны қолдана алады.

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы

Йогурт

Ірімшік

Гомогенизация

Сүттің пастеризациясы

Стерилизация

Суыту

Сүтті ашыту/ Сүтқышқыл бактериялар

Ұлтабар ферменті

Сүтті ұйыту - коагуляция

Лексика мен терминология:

Йогурт дегеніміз - ...

Ірімшікті дайындау барысында ...

 Құндылықтарды

 дағдыландыру

Академиялық адалдылық жеке жұмыс жасау арқылы.

Ынтымақтастық – жұпта жұмыс арқылы, нәтижелерді сыныпта талқылау арқылы.

АКТ қолдану дағдылары

Ақпаратты визуациялау.

Пәнаралық байланыстар

Химия- ашу үрдісі? коагуляция.

Физика – температура, стерилизация.

Алдынғы білім

7 сынып: Микробиология және биотехнология тарауы.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдерін жоспарлау

Сабақтың кезеңдерін жоспарлау

Сабақтың кезеңдерін жоспарлау

Сабақтың басы

0-3 мин

Амандасу. Психологиялық көңіл күй орнату.

Сабақтың жоспарымен таныстыру.

Презентация

Сабақтың ортасы

4-6 мин

5-9 мин

10-25 мин

25-35 мин

(Ж/ФБ) Сүтқышқыл өнімдерін атау:

Дескриптор:

  • Сүтқышқыл өнімдерін атайды.

(С) Тақырып бойынша ақпаратпен танысу.

  • Йогурт өндірісінің ұлбасы.
  • Йогуртты дайындау.

(С) Оқушыларға презентациядағы оқу материалын ұсыну және баяндау.

(Ж/ФБ) Тақырып бойынша форматифті бағалау жұмысын орындау:

Дескрипторлар:

  • Lactobacillus-пен бәсекеге түсетін бактерияларды жоюға көмектесетін екі кезеңді атайды;
  • сүтті 45°C дейін салқындатудың қажеттілігін түсіндіреді;
  • шыны ыдыстарды стерилизациядан өткізбеудің салдарын түсіндіреді;
  • судың температурасы 35°C төмен түсетін болса, оның салдарын түсіндіреді;
  • жемістерді йогуртқа қосудың денсаулыққа пайдасын баяндайды;
  • сүттің йогуртқа айналуын қамтамасыз ететін бір организмді атайды;
  • йогуртты 5 немесе 8 сағат бойы жылы жерде сақтаудың маңызын түсіндіреді.

Өзін-өзі бағалау. Жауаптарды талқылау.

(Т/ФБ) Топтар бойынша тақырыпшалармен жұмыс (презенатция/постер/комикс)

1 топ – йогурт өндірісі;

2 топ – ірімшік өндірісі;

Дескрипторлар:

  • Берілген сұрақтарға жауап береді.
  • Сұрақтар арқылы тақырыпты түсіндіреді.

Бірін-бірі «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы арқылы бағалау.

Презентация

Ақпараттық парақ

Жазбаша практикалық жұмыс парағы

А3, маркерлер

Сабақ соңы

36-40 мин

Рефлексия: плюс, минус қызықты.

• Қандай жаңалықты білдіңіз?

• Не қызықты болды?

• Не түсініксіз болды?

Презентация

Үй жұмысы

Тақырып бойынша оқулықтағы ақпаратпен танысу.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу