Модуль таңбасы бар квадрат теңдеулерді шешу. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2A: Квадрат теңдеулер Теңдеулерді шешу | Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Сұлтанғалиев Р.У. | ||||||||||||||
Сынып: 8 Сабақ 1 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Модуль таңбасы бар квадрат теңдеулерді шешу | ||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа материалды меңгеру | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.2.5 түріндегі теңдеулерді шешеді; | ||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Модуль таңбасы бар квадрат теңдеуді шешу дағдыларын қалыптастыру және оны қолдана білу. | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||
Тілдік мақсат
| Оқушылар модулі бар теңдеуден құрамында модуль таңбасы жоқ теңдеуге көшу шарттарын талқылайды, түбірдің шартқа сай теңдеу түбірі екенін немесе бөгде түбір екенін түсіндіреді. Пәндік лексика және терминология Теңдеу, модуль, айнымалының мәні, өрнектің мәні Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Оң/теріс санның модулі Сандардың қосындысының модулі осы сандардың модульдерінің қосындысына әрқашан тең бола бермейді Сан/өрнек мәнінің екі жағдайын қарастырайық … Шыққан түбірлердің көрсетілген шартқа сәйкестігін тексерейік | ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Презентация | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Модуль анықтамасы, модульдің қасиеттерін біледі. Квадрат теңдеулерді әртүрлі әдістермен шеше алады. | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы 1 минут 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Қайталау Оқушыларға кестелер таратылады, олар сол кестедегі бос ұяшықтарды толтырады. Аяқтаған соң көршілерімен алмасып, тақтадағы жауаппен өзара тексеру жүргізеді. | 1-3 слайдтар Қосымша 1 | |||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут | Жаңа материалды меңгеру Мұғалім жалпы сыныппен бірге талдай отырып түсіндіреді. Алдымен модульдің анықтамасын еске түсіру үшін оқушыларға ойлануға уақыт беру керек, кейін анықтаманы еске түсіріп, тақтада көрсетіледі, оқушылар дәптерге жазады: теңдеуін шешудің екі түрлі тәсілін қарастырамыз. 1-тәсіл санның модулінің анықтамасы арқылы: 1. Модуль таңбасынан құтылу, ол үшін теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесінің жиынтығын жазу:
2. Алынған квадрат теңдеулерді шешу. 3. Түбірлерді тексеру (теңдеулер мен теңсіздіктер жүйелерін шешу). 4. Жауапты жазу. Мысалы: 0 теңдеуін шешіңіз. Шешуі. Квадрат теңдеулерді шешеміз: Шыққан түбірлер жүйедегі теңсіздіктерді қанағаттандырады, олай болса теңдеудің жауабы: 2-тәсіл жаңа айнымалы енгізу арқылы:
3. жүйесін шешеміз. 4. Шыққан түбірлерді алмастыруына қойып , -ті табамыз. Жоғарыдағы теңдеуді осы әдіспен шығарып көріңіздер. 0 Жауабы: Оқушылар өздіктерінен шығарады, кейін тақтада шешу жолының рәсімделуі көрсетіледі. | 4-8 слайдтар | |||||||||||||
8 минут | Жұптық жұмыс Оқушылардың аттары жазылған таяқшалар арқылы кез келген ретпен оқушылар 4 түрлі жұптарға бөлінеді. Әрбір жұпқа 1 тапсырмадан беріледі, олар шығарып болған соң өздерінің есептерін шығарған басқа жұппен бірігіп шешімдерін талдайды, кейін жұп нөмірлі жұптар мен тақ нөмірлі жұптар есептерін алмасады, шығарып болған соң қайта бірігіп жауаптарын салыстырады. 1 – жұп Анықтама бойынша теңдеуді шешіңдер:
2 – жұп Жаңа айнымалы енгізу арқылы теңдеуді шешіңдер:
3 – жұп Анықтама бойынша теңдеуді шешіңдер: 4-жұп Жаңа айнымалы енгізу арқылы теңдеуді шешіңдер:
| Қосымша 2 | |||||||||||||
9 минут | Жеке жұмыс Оқушылар өздіктерінен шығарады, кейін жауаптарын қабырғада ілулі тұрған шығару жолымен салыстырып, өзін-өзі бағалайды. І нұсқа Теңдеулерді шешіңіз:
ІІ нұсқа Теңдеулерді шешіңіз:
| Қосымша 3 Қосымша 4 | |||||||||||||
8 минут | Жалпы сыныпқа ұсынылатын тапсырма Оқушылардың ойлауына уақыт беру, кейін бір оқушы тақтада №1 есепті шығарып көрсетеді, №2 есепті оқушылар өздіктерінен шығарады, кейін сыныптастарымен жауаптарын салыстырады. Тапсырма:
| 9-10 слайдтар | |||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Сабақты қорытындалау Рефлексия: Кестедегі сәйкес ұяшыққа стикерді жабыстырады. Үй тапсырмасы: Теңдеулерді шешіңіз: Жаңа айнымалы енгізу арқылы теңдеулерді шешіңіз: | 11 слайд Қосымша 5 Галицкий М.Л., Гольдман А.М., Звавич Л.И. Сборник задач по алгебре, 8-9 классы. – М.: Просвещение, 2004. | |||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||
Саралау сабаққа тапсырманы таңдау кезінде ескерілді. Қабілеті жоғары оқушылар басқа сыныптастарына көмектеседі. Тақтада есеп шығарады. | Сабақта өзіндік бағалау мен қатар өзара бағалау жүргізіледі. | Сынып бөлмесі желдетіледі, қажет болған жағдайда сергіту сәті жүргізіледі. | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?