Қысқаша көбейту формулаларын көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуде қолдану. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.
Бөлім 7.3 В: Қысқаша көбейту формулалары | Мектеп: Павлодар қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты – жөні : Балыкова Б. Ж. | |||||||||||||||||||||||||
Сынып : 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Қысқаша көбейту формулаларын көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуде қолдану | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі: | Білімдерін бекіту және біліктері мен дағдыларын қалыптастыру сабағы | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Оқушылар: 7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу; | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: Қысқаша көбейту формулаларын біледі Көпмүшені көбейткіштерге жіктей алады Қысқаша көбейту формулаларын көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуде қолданады. | |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: - қысқаша көбейту формулары; - екі өрнектің квадраттарының айырмасы; - екі өрнектің қосындысының квадраты; - екі өрнектің айырмасының квадраты; - екі еселенген көбейтінді; - үш еселенген көбейтінді; - екі өрнектің қосындысының кубы; - екі өрнектің айырмасының кубы; - екі өрнектің кубтарының қосындысы; - екі өрнектің кубтарының айырмасы; -көбейткіштерге жіктеу; - ортақ көбейткіш; - ең үлкен ортақ көбейткіш; - топтау тәсілі; - толық квадрат; -толымсыз квадрат. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - екі өрнектің квадраттарының айырмасы .... тең; - екі өрнектің қосындысының (айырмасының) квадраты .... тең; - екі өрнектің қосындысының (айырмасының) кубы ... тең; - екі өрнектің кубтарының қосындысы ( айырмасы) ...... ; - ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару үшін...; - коэфициенттердің ең үлкен ортақ бөлгіші; - берілген өрнекті .... түрінде жазуға болады; - көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін ... ; - егер ... болса , онда көпмүшелердің көбейтіндісі нөлге тең; - көпмүшенің ... бар мүшелерін(өрнекті) бірге топтаймыз; - берілген көпмүшені көбейтінді түріне келтіру үшін ... қолданамыз; - берілген өрнектен қосындының (айырманың) квадратын бөліп алу үшін...; | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет құндылығын бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады. | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Геометрия (Блум кубигі: шаршының және тіктөртбұрыштың ауданы) | |||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаны ақпаратты ұсыну және оқушы жауабын тексеру құралы ретінде қолдану | |||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Бірмүшелер мен көпмүшелерге амалдар қолдануды біледі. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1 мин
Brain gym 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу. - welcome students, creating a positive climate What is the value of 2016 ∙ 2018 − 2017 ∙ 2017 ? Жауабы : -1 | Презентация Слайд 1 | ||||||||||||||||||||||||
Білімдерді жаңғырту 7 мин Сабақтың тақырыбына шығу, мақсатты анықтау 1 мин | Қосымша 1 Дұрыс өрнекті «плюс» таңбасымен белгілеңіз c) d) Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу тәсілімен сәйкестендіріңіз Ендеше бүгінгі тақырыбымыздың аты қандай? Мақсатқа шығу. (Мақсатты түсінгендерін формальды емес «Бас бармақ »техникасі мен тексеру) | |||||||||||||||||||||||||
Бекіту 8 мин | Тәжірибеде есептерді шығау барысында әр түрлі әдістерді араластырып қолдануда тура келеді. Сондықтан қазір біз осындай есептерді тізбектеп шығару алгоритмін үйренуге тырысамыз. Тақтада бірнеше оқушы бірдей мысалдарды шығарады. Шығарғаннан кейін қалған оқушылар оны тексереді. 1 мысал. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз және қолданылған әдістерді жазыңыз, Екі әдіс қолданылды: •ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару; •қысқаша көбейту формулалары. 2 мысал. Екі әдіс қолданылды: •топтау тәсілі; •қысқаша көбейту формулалары. 3 мысал. Үш әдіс қолданылды:
| |||||||||||||||||||||||||
Жеке жұмыс 9 мин | «Кім жылдам?» стратегиясы Әр түрлі әдістерді қолданып, көбейткішитерге жіктеңіз. 3. 4. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз Эталон бойынша бір-бірін тексеру 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Бағалау критерийлері: Жіктеу тәсілі дұрыс таңдалған ҚКФ қолданылған Жауабы дұрыс Кезеңнің рефлексиясы: Не шықты? Не шықпады? Жұмыс барысында нені ескермедік? Неге? Осы нәтижені қалай жақсартуға болады? Түзету (қажеттілік болса). | Қосымша 2 | ||||||||||||||||||||||||
Қайталау Kahoot ойыны 5 мин | Қысқаша көбейту формулаларды қайталау үшін Kahoot ойынын ұсыну. Оқушылар ноутбуктарда kahоot.it сайтына кіреді, өз есімдерін жазады және ойынды мұғаліммен бірге бастайды. Сонында нәтижелері шығады. Мұғаліммен бірге талдау. Кезеңнің рефлексиясы: Не шықты? Не шықпады? Жұмыс барысында нені ескермедік? Неге? Осы нәтижені қалай жақсартуға болады? Түзету (қажеттілік болса). | https://create.kahoot.it/#quiz/797a4369-49fc-4643-8295-a1a10d68d13a | ||||||||||||||||||||||||
Қалыптастырушы бағалау 8 мин |
| Таратпа қағаздар | ||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 2мин |
| |||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы 1 мин | Міндетті үй жұмысы: 1. 2. 3. 4. 5. 6. Дифференциация 7. 8. 9. | Таратпа қағаздар | ||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||
Жұппен жұмыста қабілеті жоғары оқушы жұбына көмектеседі (Жұппен жұмыс орындаудың алдында қабілеттерін ескере отырып өзім жұпқа бөлемін). | Қалыптастырушы бағалау тапсырма. Құрастырылған критерийлер бойынша бірін бірі, өздерін бағалайды. Сонымен қатар бағалау критерийі арқылы бағаланады. | Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін тренинг өткізіледі. Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?