Идеал газ күйінің теңдеу. Газ заңдары. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Жылулық физика | Мектеп: | Қостанай қаласы, Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | Туктубаева С.А. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Идеал газ күйінің теңдеу. Газ заңдары. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.2.1 – идеал газ күйінің теңдеуін қолдану және газ процестердің айырмашылығын байқау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушы мақсатына жетеді, егер: Идеал газ күйінің теңдеуін анықтайды; Изопроцестерді сипаттайды; Идеал газ күйінің теңдеуін анықтайды; Изопроцестерді сипаттайды; Изопроцестер графиктерін ажырата алады және сала алады; Адиабатты процеске мысал келтіреді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық. Өзіне және өзгелерге деген құрмет. Академиялық шындық. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлемдік жаһандылыққа тәрбиелеу | Физика тарихынан фактілерді келтіру, казіргі уақытта жылулық физиканың жетістіктерінің қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өмірмен байланыстылығы | Жылулық қозғалтқыштар, температура өлшеу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, теплотехника | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 8 сынып – жылу мөлшері, ішкі энергия | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-2 мин 3-7 мин 8-30 мин 31-37 мин 38-40 мин | Ұйымдастыру Жаңа тақырыптың мақсаттарымен таныстыру, зейінің ұштастыру. Білімдерді өзектеу Taboo Бір оқушы тақтаға қарамай етіп отырады, қалғандары тақтада көрсетілген шаманы түсіндіреді, бірақ та төменде келтірілген сөздерді қолданбайды. Жаңа материалды игеру Тірек конспект+Талқылау Тірек конспекті дәптерге түсіру Тірек конспектті талқылау сұрақтары:
Осы теңдеуге кіретін шамалары? Идеал газ күйінің теңдеудің екі жазылуының айырмашылығы не? Универсал газ тұрақтысының мағынасы және шамасы қандай? Универсал газ тұрақтысының өлшем бірлігі? Изотермиялық процесс деген не? Ол қандай заңмен сипатталады? Изохоралық процесс деген не? Ол қандай заңмен сипатталады? Изобаралық процестің графигін мысал ретінде келтір. Адиабатты процесс деген не? Бекіту Үлгі бойынша есептерді шығару Берілген есептің үлгісіне қарап, сондай типті есепті шығару. № 1 - Үлгі Қысымы 200 кПа, ал температурасы 240 К болғанда көлемі 40 л-ге тең газдағы зат мөлшері қанша?
№ 2 – Үлгі Температурасы 120С, сыйымдылығы 20 л баллондағы сығылған ауаның массасы 2 кг болса, оның қысымы қандай?
№ 3 - Үлгі Газ изотермалық түрде көлемі 1,4 есе, ал қысымы ΔP=2 атм- ға өзеретіндей етіп ұлғайтады. Газдың бастапқы қысымын табыңдар.
№ 4 – Үлгі Газ изотермалық түрде 8 л көлемнен 6 л көлемге дейін сығылған. Осы кезде қысым ∆P= Па-ға артқан. Бастапқы қысымды анықтаңдар.
Рефлексия 3 мин | Қосымша 1 Қосымша 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-2 мин 3-8 мин 9-24 мин 25-35 мин | Ұйымдастыру Білімді өзектеу Domino Оқушыларға қағаз қиындылары беріледі, домино принципін пайдаланып тізбек жинақталады.
Есептерді шығару жұппен жұмыс № 1 200С температурадағы және 100 кПа қысымдағы көлемі 1,45 м3 ауа сұйық күйге айналдырылған. Егер сұйық тығыздығы 861 кг/м3 болса, ол қандай көлем алады? № 2 Шолпан бетіндегі температура мен атмосфералық қысым 750 К және 9120 кПа мәндерге сәйкес келеді. Атмосфера көмірқышқыл газынан тұрады деп санап, планета бетіндегі оның тығыздығын табыңдар. № 3 Газдың алғашқы күйі белгілі: Т1=300К Р1=105Па V1=4,2*10-3м3. Кейін газды 330К температураға дейін қыздырады, сол кезде қысым 2*105Па-ға тең болады. Екінші күйдегі газдың көлемін анықтаңдар. № 4 35*105Па қысымдағы 8,3*10-3м3 көлемді алып тұрған массасы 0,2кг аргонның температурасы неге тең? Аргонның молярлық массасы 0,039 кг/моль. № 5 Іштен жану қозғалтқышындағы (Р2) газдың қысымы неге тең болады, егер алғашқыда оның параметрлері Т1=470С Р1=105Па V1=1.8*10-3м3, кейінгі параметрлері Т2=3670С V2=0,3*10-3м3 болса? Формативті бағалауға арналған тапсырмаларды орындау Қосымша 4, Қосымша 5 | Қосымша 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин | Рефлексия | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы | Тірек-конспект бойынша шамалар мен формулаларды қайталау, жаттау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспар-лайсыз? | Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша реф-лексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұ-рыс қойылған ба? Оқушылардың барлы-ғы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұ-рыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт-тық кезеңдері сақ-талды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру