Ғарышты қай ғылым зерттейді? Астрономия. Жаратылыстану, 2 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3B бөлім: Ғарыш

Мектеп: Көкшетау қаласындағы

Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні :Шамиганова Р М

Сынып: 2В

Қатысқандар:20

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы:

Ғарышты қай ғылым зерттейді? Астрономия

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтемеу)

6. Ғарыш

 Сабақ

 мақсаттары

2.6.1.4 Ғаламдағы жұлдыздар, ғаламшарлар және галактикаларды зерттейтін ғылымның астрономия деп аталатынын білу;

2.6.1.6 Астрономияда ақпарат алудың негізгі әдісі бақылау болып табылатынын білу

Дағдылар:

Бақылау

Сұрақтар қою және түнгі аспанды бақылау арқылы жауаптар табу

Нәтижелерді түсіндіру

Айырмашылықтарды салыстыру және түсіндіру

 Жетістік

 критерий

 лері

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді

  • ғарыш кеңістігі мен ондағы өзгерістерді зерттейтін ғылымның

астрономия екенін біледі;

  • ғарыш туралы мағлұматтардың бақылау нәтижесінде алынатынын

түсінеді.

 Тілдік

 мақсаттар

 

Оқушылар:

Күн мен түнніңауысуынзерттеп, талқылап, пікірлеріменбөлісеалады

Пән лексикасы мен терминология

  • Күн, Жер
  • айналу, айналып өту, бұрылу, оськүн, түн

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестері

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Жердің қозғалысыкүнментүндіқалайалмастырады?
  • Біркүндекөлеңкелерқалайөзгереалады?

Неліктенекенінайтааласыз ба?

  • …біздекүн мен түнболады?

Жазуүшінкеңестер:

  • Қарапайымкүн мен түнніңкүнделігінжүргізіңізнемесе «оқиғалар» картасынжасаңыз.

Бірайға ай күнтізбесін толтырыңыз

Құндылықтардыдарыту

 

 

Сыйластық және жауапкершілік. еңбекқорлық

Пәнаралық

байланыстар

Қазақ тілі,дүниетану.

Алдыңғы меңгерілген білім

Жердіңсфератәріздесекенін,глобустыңмасштабыкішірейтілгенжермоделіекенінбілу. Жерде атмосфера бар екенін білу. Бөлім 1-сыныптағы 3А бөлімі (Ғарыш) алынған білімге негізделеді

Сабақ

барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың

басы

Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық:

Жұмбақтар жасыру:

1.Үлкен алтын табақтан әлемге нұр таратқан.Бұл не?   (Күн)

2.Кейде жарты, кейде бүтін дөңгелек

Түн болғанда шомылады көлге кеп. (Ай)

3.Сатайын десем ауыр кілем,

Сатпайын десем тәуір кілем (Жер)

Ғарыштық денелер: күн,жер,ай

-Бүгінгі сабағымыз «Ғарышты қай ғылым зерттейді?» деп аталады.

Мақсаты: Ғаламдағы жұлдыздар, ғаламшарлар және галактикаларды зерттейтін ғылымның астрономия деп аталатынын білу;

ЖК:

  • ғарыш кеңістігі мен ондағы өзгерістерді зерттейтін ғылымның

астрономия екенін біледі;

  • ғарыш туралы мағлұматтардың бақылау нәтижесінде алынатынын

түсінеді.

http://www.youtube.com/watch?v=o92QMX1PRd8

Сабақ

ортасы

Қызығушылықты ояту. «Не артық?» ойыны.Ғарыш, Жұлдыз, Күн, Жер, Ай, Юпитер, Адам

  • Ғарыш дегеніміз не?«космонавтика» - грек тілінен аударғанда «кеме басқару» деген мағынаны білдіреді.
  • Ғарышқа жол 1957 жылы 4 қазанда ашылды. Кеңес Одағында Жердің жасанды серігі ұшырылды. 1961 жылы 12 сәуірде Ю. А. Гагарин ғарыш кемесімен жер шарын айнала ұшты.
  • Астрономия   деген   сөзді  естідіңдер  ме?(Астрономия)
  • Түсіндірме сөздікте  былай  түсінік  беріпті :
  • Астрономия  — ғарыштық денелерді  зерттейтін   ғылым . Астроном   — астрономия  маманы .
  • Алғашқы астрономдарды   жұлдыз  санағыштар  деп  атаған .

Видео көрсету: http://www.youtube.com/watch?v=o92QMX1PRd8

Көргендері бойынша жұпта жоғары деңгей және төмен деңгей бойынша сұрақтар қояды.

Оқулықпен жұмыс.88-89 бет оқу

Дәптермен жұмыс 72-73 бет

Сарамандық  жұмыс.

Ермексаздан  ғаламшарлардың моделін  илеп  жасайды.

ttps://www.youtube.com/watch?v=c871e5pf3N8

Сабақтың

соңы

Қорытынды. Мәтін соңындағы  сұрақтарға  жауап  береді, тапсырмаларды

орындайды. .Жұлдыздардың артындағы сұрақтарға жауап береді.

1.Ғарыштық денелерді ата?  Күн,жер,ай

2.Аспанда қанша жұлдыз бар?  3 млн жуық.

3.Жұлдыздарды немн бақылайды? телескоппен

4.Неше планета бар? 9

5.Қай планетаны алып тастаған?Плутон

6.Неліктен?Оның көлемі жұлдызға ұқсайды.

7.Тақия толы сөк ерте тұрсам жоқ.  Бұл не? Жұлдыз

8.Жетіқарақшының неше түрі бар? 2

9.Жетіқарақшыға қарап нені анықтауға болады?

Солтүстік бағытты

анықтайды.

Денсаулық және қауіпсіздіктехникасы

ның

сақталуы

Дифференциация –

Деңгейлік тапсырмалар беру

Қалыптастырушы бағалау.

Кабілетіжоғарыоқушыларөзбеттерімен

көліктердіңқозғалыстарынзерттеу

Оқушылардыңқабілеті топтажұмысістеубарысында бақыланады, мұғалімжазбаларжүргізеді.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

Сабақ бойынша рефлексия



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу