Міндеттемелік құқық. Құқық негіздері, 10 сынып, сабақ жоспары.
Пән аты: Құқық негіздері. Сыныбы: 10. Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
Әдістемелік бірлестігінің жетекшісі: Бекітемін: | Мектеп : Орал қаласы ФМБ НЗМ | Сыныбы: 10 | |||||||||||||||
Мерзімі: | Оқушы саны: | Пән мұғалімі: Кдиршаев О.А. | |||||||||||||||
Бөлім: Жеке құқық Бөлімше: Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары Тақырып: Міндеттемелік құқық | |||||||||||||||||
Оқу мақсаттары:
| |||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: 10.3.1.9. оқу мақсаты бойынша-
Мәтіндегі академиялық ақпараттарды оқи отырып, тақырыптық терминдерге анықтама береді
Азаматтық-құқықтық жауапкершілік, міндеттеме, борышкер, шарт, мәміле, сенімхат терминдеріне түсіндірме жауап жазады 10.3.1.10. оқу мақсаты бойынша-
Құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы мәселелердің шешімдерін ұсыну
Екі кейс стадиді талдау арқылы кестенің сұрақтарына өз көзқарас жауаптарын жазады
Міндеттемелердің түрлеріне мысалдар келтіріп, талдайды;
Әр білім алушы жұбымен міндеттемелердің түрлерін жеке қарастырып, үлестік, ортақ және ақшалай міндеттемелердің біреуіне мысал келтіріп, талқылайды | |||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту: | «Мәңгілік ел» идеясының азаматтық патриотизм қасиеттерін меңгереді Құндылықтар: - Жаһандық азаматтықты қалыптастыру - патриотизм | ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар:
(оқу, жазу, сөйлеу және тыңдау дағдылары) | ||||||||||||||||
Пәндік терминология: |
| ||||||||||||||||
Диалогтық тіркестер: |
| ||||||||||||||||
Кәсіби смарт мақсаты: | Проблемалық оқытудағы кейс стади стратегиясы арқылы оқушыларды сыни ойлау мен талдауға бейімдеу | ||||||||||||||||
Бөлімнің басты сұрақтары: |
| ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Әлеуметтану, саясаттану | ||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Қазақстан әлеуметтік қатынастар және әлеуметтік институттар | ||||||||||||||||
Сабақ түрі | Өткен ақпарат пен жаңа материалды игеру сабағы. | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||
Сабақтың қезеңдері | Сабақта орындалатын іс - әрекеттер | Оқытуресурстары | |||||||||||||||
Басы Қызығушылықты арттыру кезеңі 10 минут | Тақырыпқа қатысты ой шақыру ситуативті процесі. Үй тапсырмасын сұрау. «Меншік құқығы түсінігі және оның қорғалуы» тақырыбына қатысты теориялық сұралым.
Ситуациялық сұрақ:
Білім алушылардың репликалары тыңдалады. Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары және бағалау критерийлері жарияланады. Сыныптық талқылау сұрақтары:
Оқушылар пікірлері тыңдалады. Академиялық түсіндірілім: Азаматтық-құқықтық жауапкершілікке түсініктеме:
Міндеттеме артрибуттары (ерекшеліктері): Мiндеттеме деп отырғанымыз – бiр адам (борышкер) басқа адамның (несие берушiнiң) алдында ие болған мүлiк беру, жұмыс орындау, ақша төлеу және т.б. сияқты белгiлi бiр әрекеттер тізбесі. Міндеттеме бөліктері: Айып төлеу ұғымы Борышқор мiндеттемесiн орындамаған немесе тиiсiнше орындамаған ретте, атап айтқанда, орындау мерзiмiн өткiзiп алған ретте несие берушiге төлеуге мiндеттi, заңдармен немесе шартпен белгiленген ақша сомасы айып төлеу (айыппұл, өсiм) деп танылады. Айып төлеу туралы талап бойынша несие берушi оған келтiрiлген залалдарды дәлелдеуге мiндеттi емес. Кепiл ұғымы Мiндеттемеге сәйкес несие берушiнiң (кепiл ұстаушының) егер де борышкер кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындамаған жағдайда кепiлге салынған мүлiк құнынан ақша өндіру әдiсi. Кепiлпұл ұғымы. Уағдаласушы тараптардың бiреуiнiң шарт бойынша өзiнен алынатын төлемнiң есебiнен екiншi тарапқа және шарт жасау мен орындауды не өзге мiндеттеменi орындауды қамтамасыз етуге берiлетiн ақшалай сома кепiлпұл деп танылады. Терминдерге түсініктеме:
|
| |||||||||||||||
Ортасы – 60 минут Мағынаны тану кезеңі | Қалыптастырушы бағалау жұмысы: (10.3.1.9. оқу мақсаты бойынша)
Мәтіндегі академиялық ақпараттарды оқи отырып, тақырыптық терминдерге анықтама береді
Азаматтық-құқықтық жауапкершілік, міндеттеме, борышкер, шарт, мәміле, сенімхат терминдеріне түсіндірме жауап жазады Оқушылар жеке және жұптық формада ҚР Азаматтық Кодексінің 268-390 баптарын оқып, мазмұнын талқылайды; Қолдану дағдысы бойынша: 1 ) Таблицада көрсетілген ұғымдардың анықтамасын толтырыңыздар: 10.3.1.10. оқу мақсаты бойынша-
Құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы мәселелердің шешімдерін ұсыну
Екі кейс стадиды талдау арқылы кестенің сұрақтарына өз көзқарас жауаптарын жазады;
1-құқықтық жағдаяттың жазбаша жауап кестесі:
2-құқықтық жағдаяттың жазбаша жауап кестесі:
Міндеттемелердің түрлеріне мысалдар келтіріп, талдайды;
Әр білім алушы жұбымен міндеттемелердің түрлерін жеке қарастырып, үлестік, ортақ және ақшалай міндеттемелердің біреуіне мысал келтіріп, талқылайды 3-тапсырма. Өз жұбыңызбен міндеттемелердің түрлерін жеке қарастырып, үлестік, ортақ және ақшалай міндеттемелердің біреуіне мысал келтіріңіз: ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Сабақтағы жұмысыңызға баға беріңіз: ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ | ҚР Азаматтық Кодексі, 268 -390 баптар; https://kk.wikipedia.org/wiki/Мәміле_түсінігі,_шарт_және_оның_түрлері ҚР Конституциясы, ІІ бөлім: «Адам және азамат» ҚҰҚЫҚ НЕГІЗДЕРІ, Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттаы 10-11-сыныптарына арналған жаңартылған мазмұндағы оқу бағдарламасы Жумабаев К.С.ҚҰҚЫҚ НЕГІЗДЕРІ, Практикум, Ақтөбе 2014 ж. | |||||||||||||||
Соңы – бағалау мен рефлексия 10 минут |
Оқушылардың жұмыс нәтижелері бағалау критерийлерімен бағаланады. Рефлексия. Өз прогресін бағалау. Төмендегі суреттерге назар аударып, өзіңіздің кері байланысыңызды беріңіз.
Өз жұбыңмен бірге келісім-шартқа отырып, мәтінін жазбаша жазып келу.
ҚР Конституциясы 22, 25, 26 -баптары | Дәптер, А3 қағазы | |||||||||||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтарменбайланыс (тәрбие элементі) | |||||||||||||||
Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді. Мұғалім талқылау үрдісі кезінде барлық оқушылардың бірегей қатысуын қадағалау тиіс. Дәйекті дәлелдерге ғана негізделген қорытындыға жетудің мағынасының мәні, сыныптағы қабілеті төмен оқушы дәлелдерге негізделе отырып кем дегенде өзін ойын білдіре алады, ал қабілеті жоғары оқушы тәуелсіз, негізгі жауап береді. | Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету. Талқылауды бақылауда оқушылардың жалпы ХХ ғасыр басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайды түсінуі деңгейін бағалау. | Құндылықтар: - патриотизм - өз елі үшін мақтаныш - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?