Яролық реакторы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11,3 Атом және ядро физикасы | Мектеп: | ||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||
Сынып: 11 |
| ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Яролық реакторы | ||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Атом энергетикасының маңыздылығын, ядролық реактордың құрылысы мен жұмыс жасау принципін түсіндіру | ||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылардыңорындай алады:
| ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
| ||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топтық жұмыс барысында бір-бірінің пікірін тыңдауға, өзгенің пікіріне құрметпен қарауға дағдыланады. | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия, математика, информатика. | ||||||||||||||||
Бастапқы білім | Тарау 20 ғасырдың ең негізгі тәжірибелерінің бірінен, Резерфорд ұсынған және Гейгер мен Марсден орындаған альфа бөлшектерді ыдырату бойынша талдау жүргізуден басталады. Оқушылар атомдық ядролық моделін пайдалана отырып, тәжірибемен танысады және зерттеудің әр нәтижесін түсіндіре алуы керек. Оқушыларға ядролық реттік санын ұсынғанынан кейін, олар теңгерімделген ядролық өзгерісті жазуға дайын болады. Бұл теңдеулер ядролардың бөлінуі мен ядролар синтезі сияқты ядролық үдерістерді түсіндіру үшін пайдаланылатын кейінгі тарауларда да пайдалы болады. | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||
Сабақтың басы
| Сабақ басында: - оқушылардың зейінін шоғырландыруға - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алуға - оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу | Слайд 1-3 | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 минут 4-20 Минут 21-30 Минут 31-38 минут | Миға шабуыл сұрақ қою.
Оқушылар өз ойларымен бөліседі, талдайды. Мұғалім оқушарға жалпы ядролық реактор туралы қысқаша мәліметер беріледі. Содан кейін берілген видео арқылы оқушылар кітаппен біріге отырып тақырыпты зеттейді. https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=1U6Nzcv9Vws- сілтемесі ядролық реактордың элементтері. Реактордың әрбір бөлігінің функционалдық ерекшеліктерін қарастырады оқушыларға қалыптасушы бағалау 2 –дегі 1-тапсырма таратылады. Төмендегі сұрақтарға жауап іздейді:
Оқушылар өз жауаптарын айтады.дескриптор арқылы оқушыны бағалайды.
1.Жауап беруге тырысты, бірақ негізгі ой анық емес 2. Жауап нақты, бірақ әліде толықтыруды қажет етеді 3. Толық және жүйелі мысалы дәйекті Қалыптасушы бақылау 2-тапсырма. Сабақты бекіту ретінде. Оқушыларға жалпы көріністі/картинаны алу үшін барлық берілгендерді біріктіруді сұраңыз. Оларға ядролық реактордың жұмысы кезінде энергияның түрленулерін бақылап/қадағалап отыруды тапсыруға болады. | Слайд 4 https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=1U6Nzcv9Vws Қалыптасушы бағалау тапсырмасы. | |||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 минут. | Рефлекция Сабақ бойынша не үйрендің? Сабақта неден қиналдың? Сабақты жақсарту үшін не ұсыныс жасайсын? Оқушылардың жалпы тақырып бойынша оқу мақсатытына тоқталу. Үй тапсырмасы; Сыныпты 2 топқа бөле отырып, тапсырмалар береді.
Атом энергетикасының дамуын талқылайды, оның ішінде Қазақстанның атом саласының аспектілерін зерттейді
АЭС пайдасымен зияны туралы мәліметтер | ||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||
Қазақстанның атом саласының аспектілерін зерттейді
- Қазақстан әлемдік уран қорының 15% және кеңейтілген тау-кен секторына ие, 2011 жылы уран өндіру 19 450 тоннаны құрады және әрі қарай оны 2018 жылға дейін арттыру жоспарланып отыр.
- 2009 жылы ол әлемдегі жетекші уран өндірушіге айналды, 28% жуық әлемдік өндіріс, 2010 жылы 33% және 2011 жылы 35%.
- 1972-1999 ж.ж. аралығында электр энергиясын жеткізетін механикалық желісі бар бір реактор тұщыландыру үшін пайдаланылды.
- Қазақстанда тек уранды ғана емес, отынды пайдалы сатуға бағытталған, ядролық отын таблеткаларын өндіру бойынша бас зауыт бар. Ол 2015 жылға қарай отын нарығындағы әлемдік өндірістің 30% жеткізуге бағытталған.
- Үкімет уранды экспортқа шығаруға ұмтылады және болашақ ядролық энергетиканың нұсқаларын қарастырады
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру