Оптикалық талшықтар. Жарықтық сигналдарды оптикалық талшықты кабелдер арқылы жіберу. Физика, 11 сынып, қосымша материал.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Геометриялық оптика

мектеп:

Дата:

Мұғалімнің ТАЖ:

сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Тема урока

Зертханалық жұмыс. Жалпақ параллельді пластина мен үшбұрышты призманың көмегімен шынының сыну көрсеткішін анықтау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

11. 6.2.5 - шынының сыну көрсеткішін эксперименталды анықтау және эксперимент қоюды жақсарту жолдарын ұсыну

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: жарықтың сәулесі екі рет жалпақ параллель пластина мен Үшбұрыш призмадан өтіп, жарықтың құлау және сыну бұрыштарын дұрыс бейнелейді; жалпақ параллель пластина мен Үшбұрыш призм арқылы сәуленің жүрісін біледі және бейнелейді; Снелл Заңын құрастырады және есептеу қателіктерін анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі: эксперимент сыну көрсеткішін анықтайды, экспериментті талдайды, эксперимент барысында пайда болған қиындықтар мен қателерді анықтайды, экспериментті жақсарту жолдарын ұсынады;

Кейбір оқушылар: салыстыру арқылы алынған нәтижелерді талдайды.

Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • Тегіс параллель пластина мен Үшбұрыш призмасы арқылы өтетін сәулелердің жүрісін дұрыс бейнелейді
  • Құрылғы Жарық құлау және сыну бұрышын дұрыс анықтайды
  • Жазық параллельді пластина мен үшбұрышты призманың сыну көрсеткішін дұрыс анықтайды, жарықтың сыну Заңын қолдана отырып, оны кестелік мәнмен салыстыра отырып
  • Эксперименттерде туындайтын үш қиындықтарды дұрыс анықтайды
  • Эксперимент жақсартудың үш жолын ұсынады

Тілдік мақсаттар

Пән бойынша оқыту мақсаты: тікелей сызық бойынша жарықтың таралуын біледі, жарықтың сынуын сипаттайтын физикалық шамаларды біледі: жарықтың құлау және сыну бұрышы, ортаның сыну көрсеткішінің формуласын біледі.

Эксперимент жүргізеді, қателіктерді анықтайды және есептейді. Экспериментті жақсарту жолдарын ұсынады.

Оқытудың тілдік мақсаты: нақты эксперименталды әдісті жазбаша бағалау

Пәндік лексика және терминология

қазақша

русский

english

Вакуум

Вакуум

Vacuum

Сыну

Преломление

Refraction

Шыны

Стекло

Glass

Түскен сәуле

Падающий луч

Incidentray

Сынған сәуле

Преломленний луч

Refractedray

Түсу бұрышы

Угол падения

Angelofincidence

Сыну бұрышы

Угол перломления

Angelofrafraction

Жарықтың сыну заңы

Закон перломления света

Refractionoflightlaw

Ортаның сыну көрсеткіш

Показатель переломления среды

The refractive index of the medium

Жазық параллель пластина

Плоскопараллельная пластина

plane parallel plate

Диалог / хат үшін пайдалы сөз тіркестерінің сериясы

Нәтиженің дәлдігін пайдаланып жақсартуға болады...

Қателік өлшеу .... көмегімен төмендеуі мүмкін...

Құндылықтарды дарыту

Коммуникабельность

Командалық жұмыста бірлескен жұмыс істеу және қызметті жоспарлау қажеттілігі оқушылардың достық қарым-қатынасын және олардың коллаборативтік ортада жұмыс істеу үшін коммуникабельді қасиеттерін қамтамасыз етеді: командалық жұмыста басқа оқушылармен әлеуметтік, мәдени, этикалық қарым-қатынас жасай білуді дамыту. Оқушыларға өз бетінше, жұпта және топта жұмыс істей білуді; Серіктің пікірін құрметтеуді; білім көздерін өз бетінше іздеуді үйрету.

Сабақтың адамгершілік әсері: өз оқуы үшін жауапкершілік сезімін қалыптастыру; айналасындағыларға құрметпен қарау; оқу-танымдық іс-әрекетті табысты жүзеге асыру мақсатында әр түрлі көздерден ақпаратты қабылдау және пайдалану дағдылары мен іскерліктерін дамыту; оқушыларға мектеп мүлкіне ұқыпты қарауға үйрету; өз қызметін жоспарлау және өз қызметін бақылау дағдысы мен іскерліктерін қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Математика

АКТ пайдалану дағдылары

Акт тақырып бойынша презентациялар мен суреттерді, бейнематериалдарды және олар бойынша диалогтық әңгіме немесе "ми" шабуылдарды өткізу үшін сабақтың әртүрлі кезеңдерінде пайдаланылуы мүмкін.

Алдын ала Білім

Бұл бөлімде оқушылар жарықтың сыну құбылысымен танысады. Алдыңғы бөлімде оқушылардың сәуле барысын графикалық түрде көрсету дағдылары бар.

Геометриялық оптика жарық сәулесі туралы ұғымға негізделген және қарапайым геометриялық құрылыстармен байланысты. Оқушылар графикалық құрылымның қарапайым дағдылары болуы тиіс. (5-8 сынып математика)

Ход урока

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған қызмет сабақта

Ресурсы

Сабақтың басталуы

3 мин

I. Ұйымдастыру кезеңі

Жұмысқа оң психологиялық көңіл-күй жасау

Сабақтың ортасы

30 мин

5 мин

Құралдар мен материалдар:

  • Шыны пластина
  • Үшбұрышты шыны призма
  • Пенопласт немесе картон қағаз беті
  • Милиметрлік қағаз
  • 4 түйреуіш
  • Сызғыш
  • Транспортир

Қысқаша теория

 Сәуленің сыну құбылысы дененің бір бетінен кері бетіне өту кезінде байқалады. Өйткені әр ортаның өзінің оптикалық тығыздығына сай жылдамдығы өзгереді. Сыну заңына байлаынсты: , мұндағы - екінші ортаның бірінші ортаға байлаынсты сыну көрсеткіші. Егер бірінші орта ретінді ауа болатын болса, оның сыну көрсеткіші 1ге тең, онда екінші ортаның салыстырмалы сыну көрсеткіші абсолюттік сыну көрсеткішіне тең болады.

 Ход работы:

  • Қағаз бетке шыны пластинаны орнатып, сыртқы шекарасын сызады
  • Қағазды пенопластқа орнатады
  • Пластинаның артына тігінен түйреуіштерді қадайды
  • Бақылаушы отырып, үстелдің қырынан қарап тұрып түйреуіштерді бақылай отырып, қағазды бұрады.
  • Түйреуіштерге шыны арқылы қарағанда, түйреуіштің үстіңгі жағы мен төменгі жағы бір біріне байланысты ығысады.
  • Пластинаның бергі жағына келесі түйреуішті қадау керек. Содан кейін тағы бір бір түйреуіштен пластинганың төменгі және жоғары жағына қадайды.
  • Барлық төрт түйреуіштің төменгі бөлігі қырынан қарағанда бір сызықтың бойында жатуы керек
  • Түйреуіштерді суырып, орындарын белгелеу керек (сурет.1)
  • Пенопласттан пластинаны сурып, нәтижені өңдеу керек (сурет.2)

Тапсырма:

  • Бар мәліметтерді қолдана отырып, шыны пластина мен үш бұрышты призманың сыну көрстекішін анықтау формуласын қорытып шығыңыз және есептеңіз.
  • Өлшеулердің салыстырмалы және абсолюттік қателігін анықтаңыз

 

 Бақылау сұрақтары

1. Жарық сәулесінің құлау бұрышы ұлғайған кезде ортаның сыну көрсеткіші қалай өзгеретінін анықтаңыз. Осы тәуелділік графигін сызыңыз.

2. Жарықтың сыну бұрышы құлау бұрышынан аз немесе көп болуы мүмкін және 0 тең болуы мүмкін бе ?

3. Абсолютті сыну көрсеткішінің физикалық мәні қандай?

4. Ең көп дәлдікпен, яғни ең аз қатемен сыну көрсеткішін қалай анықтауға болады?

Жұмыстың қрытындысы

1. Осы жұмысты орындау кезінде болған үш қиындықты жазыңыз.

і. ........................ ............................. ................................ ............................ ................................

іі. ........................ ............................. ................................ ............................ ...............................

ііі. ........................ ............................. ................................ ............................ ..............................

2. Осы қиындықтарды шешу жолын сиптатаңыз.

і. ........................ ............................. ................................ ............................ ................................

іі. ........................ ............................. ................................ ............................ ...............................

ііі. ........................ ............................. ................................ ............................ ..............................

3. Жұмысты жақсартудың жолдарын ұсыныңыз.

і. ........................ ............................. ................................ ............................ ................................

іі. ........................ ............................. ................................ ............................ ...............................

Дескриптор

Исспользуя данные оборудования проводить эксперимент и измерения

1

Подготовливает и записывает полученные данные в таблицу

1

Определяет факторы, которые влияют на проведение практики.

1

Предлагает пути улучшить свою практику

1

Приложение 1

Сабақтың соңы

2 мин

Рефлексия

«еркін микрофон»

Сізге зертханалық жұмыс ұнады / ұнады

Осы зертханалық жұмыста қандай қиындықтарға тап болдыңыз ?....

Бұл зертханалық жұмыста не өзгерер едіңіз ?....

Сұрақтарды ауызша немесе жазбаша түрде талқылауға болады.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау жеке және топтық қолдау арқылы жүзеге асырылады. Сабақ соңында барлық оқушылар сабақтың мақсатына жетеді, осы мақсатқа жету үшін оларға scaffolding беріледі

Жазбаша және ауызша жұмыс арқылы.

Денсаулықты нығайту әдістері үзіліс пен жаттығу, тұру, созылу және серуендеу сияқты әдістермен қолданылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу