Айнымалы ток генераторы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Айнымалы ток

Мектеп:

Күні:

Сынып:

Мұғалімнің аты-жөні:

Класс: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Айнымалы ток генераторы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.3.1 – генератор моделін пайдалана отырып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу

Сабақ мақсаттары

  • индукциялық ток контур ішінде магниттік ағынның өзгерісінен пайда болатынын дәлелдеу;
  • генератордың құрылысымен жұмыс істеу принципін түсіндіру.

Бағалау критерийлері

Оқушылар

  • индукциялық ток контур ішінде магниттік ағынның өзгерісінен пайда болатынын дәлелдейді;
  • генератордың құрылысы мен жұмыс істеу принципін түсіндіреді.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар электромагниттік индукция заңын ауызша тұжырымдайды.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Тұрақты магнит- Permanent magnet; Магнит өрісі- magnetic field

Магнит өрісініӊ күш сызықтары- The magnetic field lines

Магниттік полюстер- magnetic poles; Оӊтүстік полюс -South Pole

Солтүстіқ полюс - North Pole; Электромагниттiк индукция- electromagnetic induction; Индукциялық ток- induction current ; Ленц ережесi – Lenz rule

Өздiк индукция- self induktion; Айнымалы ток генераторы - alternator

Трансформатор- transformer

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

 Электромагниттік индукция - контурды тесіп өтетін магниттік ағынның кез келген өзгерісінде контурда электр тогының пайда болу құбылысы.

 Пайда болған ЭҚК индукциялық ЭҚК, ал ток индукциялық ток деп аталады.

Индукциялық токтың бағыты Ленц ережесімен анықталады. Ленц ережесі:Контурдағы индукциялық ток әрқашандаөзінің магнит өрісі мен өзін тудырған магнит ағынының өзгерісіне кедергі жасайтындай болады.

Құндылықтарды дарыту

Ғылымды қолдану; Көшбасшылықты дамыту; Ынтымақтастық

Жауапкершілік.

Пәнаралық байланыстар

Бастапқы білім

Магнит өрісінде орналасқан кез келген тогы бар өткізгішке магнит өрісі тарапынан күш әсер етеді. Бұл күш Ампер күші деп аталады.

Ампер күшініӊ бағыты сол қол ережесімен анықталады:

 Қолымыздың алақанына кіретіндей етіп, тік төрт саусақтың бағытын токтыӊ бағытына сәйкестендірсек, онда бас бармағымыз оң Ампер күшінің бағытын көрсетеді.

Магнит өрісініӊ тогы бар рамкаға әсері

 Рамканыӊ оӊ және сол бөліктеріне бағыттары қарама-қарсы болған Ампер күштері әрекет етеді. Нәтижеде тогы бар рамка айналмалы қозғалыс жасайды.

Солай етіп, магнит өрісі тогы бар рамканы айналмалы қозғалысқа келтіреді.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

1.Алдыңғы алған білімдерін еске түсіру үшін оқушыларға қойылатын сұрақ.

  • Айнымалы ток генераторынцың жұмыс істеу принципін түсіндіру
  • Айнымалы ток генераторының құрылысын сипаттау
  • Презентацияда берілген графикті сипаттау

Сабақтың ортасы

6-35 мин

2. Сабақты бекіту үшін оқушылар тапсырмалар орындайды

3. Өздік бағалау жұмысын жүргізуге болады

4.

Бағалау критерилері:

Дескрипторлар

  • генератордың құрылысы мен жұмыс істеу принципін түсіндіреді.

-Генератор құрылысын дұрыс сипаттайды

-Берілген графикті дұрыс сипаттайды

-ЭҚК өзгерісін дұрыс көрсетеді

-ЭҚК мен магнит ағынының өзгерісін генератордың жұмыс істеу принципіне сүйеніп көрсете алады

Таратпа материал

Сабақтың соңы

35-40 мин

4. Рефлексия.

-нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

-немен жұмысты жалғастыру қажет.

5. Үй жұмыс

"Айнымалы ток генераторы" тақырыбын оқу

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуыСабақ барысында оқушылардың денсаулық және қауіпсіздік техникасы сақталды.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу