Дыбыс, дыбыстың сипаттамалары, акустикалық резонанс, жаңғырық. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.4.А Дыбыс | Мектеп: НЗМ Орал қ. | |||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Демеугалиева Г.Т. | |||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: 0 Қатыспағандар саны: 0 |
| ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Дыбыс, дыбыстың сипаттамалары, акустикалық резонанс, жаңғырық. | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.5.15 - дыбыс пайда болу және таралу шарттарын анықтау; 9.2.5.16 - дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі және амплитудасымен сәйкестендіру; 9.2.5.17 – резонанстың пайда болу шарттарын атау және оның қолдануына мысалдар келтіру; 9.2.5.18 – жаңғырықтың пайда болу табиғатын және оны қолдану әдістерін сипаттау; 9.2.5.19 – табиғатта және техникада ультрадыбыс пен инфрадыбысты қолдануға мысалдар келтіру. | |||||||||||
Сабақ мақсаттары Бағыттаушы сұрақтар | Дыбыс дегеніміз не? Дыбыс әртүрлі ортада қалай таралады? Неліктен дыбыстың таралу жылдамдығы әртүрлі? | |||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар біледі: Білу: - Дыбыс толқындарының пайда болу процесін біледі; Түсіну: - Әртүрлі ортадағы дыбыс толқындарының таралу ерекешеліктерін түсінеді; Қолдану: Дыбыс толқынын сипаттайтын шамаларды есептер шығаруда қолдана алады Талдау: - Дыбыс толқындарын суреттер немесе видеоролик арқылы түсіндіре алады Жинақтау: Толқындарды демонстрациялап, эксперименттік тапсырмаларды қортындылай алады | |||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Арнайы пәндік лексика және терминология: Дыбыс жылдамдықғы қашықтық, жаңғырық, период, дыбыс тонының биіктігі, дыбыс қаттылығы Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер: … болғанша … реттеңіз …………өлшеңіз Қашықтықты өлшегеннен соң ... Алынған деректерді кестеге енгізіңіз ……….графигін тұрғызыңыз | |||||||||||
Миссия Ұстаным Құндылықтар
| тұлғаның зияткерлік және шығармашылық ахуалын дамыту -оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын дамыту, сапалы білім беру - жауапкершілік,ынтымақтастық,мақсаттылық
| |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика (дәрежелермен амалдар орындау) | |||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ресурстардағы берілген сайттармен жұмыстану | |||||||||||
Бастапқы білім | Толқындық қозғалыс. Электромагниттік толқындар | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 0-7 мин | (W)= Тақырыбы: « Ой шақыру» стратегиясы Мақсаты: Сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу . Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларға сөзжұмбақ шешуді ұсынады. Сабақтың тақырыбы ашылғаннан соң оқу мақсаттары айтылады және қазақша-орысша-ағылшынша сөздік беріледі. Оқушы іс-әрекеті:Жеке жұмыстана отырып сөзжұмбақты шешеді. Оқушылар мұғаліммен бірге сөздерді қайталайды.Кері байланыс: Мұғалім-оқушы. | Қосымша 1 Презентация, Сөздік. | ||||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин 3 мин 5 минут 10 минут | (G)=Тақырыбы: Дыбыс толқындары. Дыбыс жылдамдығы. Мақсаты: Дыбыстың толқынды таралуына ортаның қажет екендігін және толқын жылдамдығының әртүрлі ортада әртүрлі екендігін түсіну; Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларды кездейсоқ таңдау арқылы топқа бөледі. Топтарға тақырыптыр бөліп береді. Жұмыс барысын түсіндіреді. Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар топқа бөліну арқылы шағын мәтіндерді оқып, талқылайды. Бағалау: Бағалау критерийлері бойынша топтар бір-бірін бағалайды. Мұғалім іс-әрекеті: бағалау критерийі арқылы зерттеу жұмысының нәтижесінің дұрыстығын тексереді және қорытындылайды. Көшбасшы оқушыларды анықтайды, қолдау көрсетеді. ІІ. (Т1)Тақырыбы: Видео көрсетілім Мақсаты: Толқындық қозғалысты сипаттайтын шамаларды анықтау Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларға виде көрсетеді. Видео бойынша сұрақтар қояды. Оқушы іс-әрекеті: Видео қарайды. Сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс: Мұғалім-оқушы (I)Тапсырма: Тест жұмысы Мақсаты: Өз беттерімен толқындық қозғалыс және оларды сипаттайтын шамаларды, қасиеттерін қолдануға дағдыландыру; Мұғалім іс-әрекеті: “Kahoot.com” программасы бойынша құрылған тест тапсырмасын орындатады. Оқушы іс-әрекеті: Тақырыпқа байланысты өз беттерімен тест жұмыстарын орындайды. Бағалау: электронды бағалауды қолдану Кері байланыс: мұғалім-оқушы, оқушы-оқушы Мұғалім іс-әрекеті: рефлексия жүргізеді. | Қосымша 2 Камертон. Суы бар ыдыс, қоңырау. http://bilimland.kz/index.php/kz/catalog/structure/1076-tolqyndar Қосымша 3 Қосымша 4 https://create.kahoot.it/create#/edit/89854f27-a317-4a89-839f-972f74810aa3/done | ||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут 2 минут | .Рефлексия жасау. 1. Бүгінгі сабақта біз не білдік? 2. Ал осы алған білімдерің сендерге не үшін керек? 3. Біз алдымызға қойған мақсатымызға жеттік пе? 4. Келесі сабақтардан қандай мағлұмат алғыларың келеді? V Үй тапсырмасын беру: §31. Дыбыс; 32. Дыбыстың сипаттамалары 26-жаттығу; №3-5 §§ | Қосымша 5 Физика және астрономия; 9-сыныына арналған оқулық | ||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Сабақ барысында оқушылардың денсаулық және қауіпсіздік техникасы сақталды. | ||||||||||
. | Қауіпсіздік техника ережелерін қайталау | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1. 2. | ||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру