Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары. .
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері | Мектеп: Атырау қаласы ХББ НЗМ | |||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х. | |||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу | |||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.19 теңдеулер жүйелерін алмастыру тәсілі және қосу тәсілі арқылы шешу; | |||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Бөлім бойынша лексика және терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - бір теңдеуден ... өрнектеп аламыз; - жүйенің екінші теңдеуіне ... қоямыз; - екінші айнымалының сәйкес мәнін анықтаймыз; - ... болған жағдайда коэффициенттерін теңестіреміз; - теңдеудің екі жағын ... көбейтеміз; - ... мүшелеп қосамыз; - «х - … , у - ... болсын»; | |||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Бір-бірін сыйлауға, бір – бірінің пікірін тындауға, өзара мәдениеттілікке және жұппен бірікен түрде жұмыс жасай білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Күнделікті өмірден мысалдар алып екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу құру, осы түсінігін жаратылыстану бағытындағы пәндерді оқығанда пайдалану. | |||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | GeoGebra бағдарламасы арқылы екі айнымалысы бар теңдеулерді шешу жолын қарастыру. | |||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын білу; бір айнымалыны екінші бір айнымалы арқылы өрнектей алу; бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу дағдылары. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
0 – 4 мин | Ұйымдастыру кезеңі Сабақтың сапалылығын арттыру мақсатында біріккен оқу ортасын құру. Үй тапсырмасын тексеру, а параметрінің мәні туралы түсінік алу, жұмысты талдау. Білімді өзектендіру: 1) 2х + у = 6 теңдеуінің шешімі болатын сандар жұбын табыңыз: (3; 0), (4; -2), (5; -2), (-1; 8). 2) теңдеулер жүйесінің шешімі деп нені айтады? |
| ||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
4 – 14 мин
14 – 28 мин
| Жаңа материалды түсіндіру Оқушылар мына теңдеулер жүйесін бірігіп шешуді қарастырайық: Мысал – 1. бұл теңдеудегі бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектеп, бір айнымалысы бар теңдеуге келтіріп шешуді үйренейік. Ол үшін: 1. (1) теңдеудегі х-ті у арқылы өрнектеп алайық. Сонда x = 29+y болады. 2. Табылған өрнекті (2) теңдеуге х-тің орнына қою керек. Сонда ол бір айнымалысы бар теңдеуге айналады. ; ; . 3. у-тің табылған мәнін x = 29+y қойып, x = 35 екенін табамыз. Жауабы: x = 35; . Бұл екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің алмастыру тәсілі деп аталады. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу үшін: 1) теңдеудің біреуіндегі бір айнымалыны екіншісі арқылы өрнектеу керек; 2) табылған өрнекті екінші теңдеудегі осы айнымалының орнына қою керек. Сонда бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу шығады; 3) шыққан бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешіп, ондағы айнымалының мәнін табу; 4) табылған айнымалының мәнін екінші айнымалыны табу өрнегіндегі орнына қойып, екінші айнымалыны табу керек. Мысал -2.
Жауабы: (6; 13). Жалпы сыныптық жұмыс тапсырмалары №1. Теңдеулердегі айнымалылардың бірін екіншісі арқылы өрнектеп жазыңыздар: 1) ; 2) ; 3) . №2. Теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешіңіздер: 1) ; 2) ; 3) №3. Теңдеулер жүйесінің шешімін алмастыру тәсілімен табыңыздар: 1) ; 2) . Жауабы: (2; -4); (-1; 6). №4.
Жауабы: ( 1; 4). Тақтада талданып орындалады, орындалған тапсырманы мұғалім бағалайды. | Слайд 4 Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. ISBN 9965-34-442-6 Слайд 5 Қосымша 1 Слайд 6 Слайд 7 Қосымша 2 | ||||||||||||||||||||||
28 – 36 мин
36 – 38 мин | Жұппен жұмыс тапсырмалары №1. Теңдеулер жүйесінің шешімін алмастыру тәсілімен табыңыздар: 1) ; 2) . Жауабы: 1) (6; 6), 2) (2; 3). №2. Теңдеулер жүйесінің шешімін алмастыру тәсілімен табыңыздар: Жаубы: (3; -). №3. Теңдеулер жүйесін шешіңіз: 1) ; 2) Жауабы: 1) (2; 3), 2) (2; -2). Дескриптор: Білім алушы:
Алдын ала дайындалып ұсынылған дескриптор, тапсырмалар жауаптары арқылы жұптар арасында өзара бағалау жұргізіңіз. | Слайд 8 А.П.Ершова, В.В.Голобородько. Математика. 7 класс. Самостоятельные и контрольные работы. Москва. Илекса. 2015 г Қосымша 3 | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
38 – 40 мин | Сабақты қорытындылау:
Үйге тапсырма № 1499 3) ; 2) Рефлексия
| Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. ISBN 9965-34-442-6 Слайд 9-10 Қосымша 4 | ||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. | ||||||||||||||||||||||
Оқушылар сабақ сыныппен, жұппен біртіндеп күрделенген тапсырмаларды орындайды. Сабақта әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар беру арқылы саралау қарастырылған. | Жұпық жұмыста бірін-бірі бағалау, сыныппен жұмыста мұғаліммен бірігіп бағалау жүзеге асады. | Бір-бірін сыйлауға, тындауға, өзара мәдениеттілікке және жалпы сыныппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу. | ||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру