Мамандығым-мақтанышым. Қазақ тілі (орыс сыныбы), 4 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі

Сабақ -3 40минут

Мектеп: Көкшетау қ.ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 4 Т 2

Қатысқандар саны: 12 Қатыспағандар саны:

Бөлім

Мамандықтар әлемі.

Сабақтың тақырыбы

Мамандығым-мақтанышым.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.3.3.1 мәтіннің жанрын, жанрлық ерекшеліктерін және көмекші сөздердің қолдауымен пайымдау мәтінін анықтау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: мұғалімнің көмегімен мәтіннің жанрын, жанрлық ерекшеліктерін анықтайды.

Көптеген оқушылар: мәтіннің жанрын, жанрлық ерекшеліктерін анықтайды.

Кейбір оқушылар: мәтіннің жанрын, жанрлық ерекшеліктерін анықтайды, өз ойын дәлелдейді.

Бағалау критерийлері

Мәтіннің жанрын ажырата алады;

Өз ойын дәлелдей алады

Құндылықтарды дарыту

Әлеуметтік-эмоционалдық: өз пікірін ашық, еркін, сенімді жеткізеді; жұптық, топтық жұмыста өзара қолдау көрсетеді;

Танымдық: сынып ережесіне бағынады; өз іс-әрекетіне жауап бере алады

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану

АКТ қолдану дағдылары

Ақпараттық мәтіндер,таныстырылым

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология:

Мамандық, таңдау, болашақта, ер жеткенде, қол жеткізу, арман, бала кез, қызығушылық, қалақ, тырма, кетпен, ине салу, қызу өлшеу

Диалог/монолог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

Менің ойымша, дәлел келтіремін, деп ойлаймын....

Бастапқы білім

Жіктік жалғауын қолдануды меңгерді

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

6 минут

Сабақ алгоритмі:

  • ынтымақтастық ахуал қалыптастыру:
  • Суреттер арқылы топқа бөлу

Қызығушылықты ояту.

«Суреттер сөйлейді» ойыны. Оқушылар берілген мамандық атауының атынан сөйлеп, қадамдар жасайды. Бір сөйлем – бір қадам. Көп сөйлем айтқан оқушы жеңімпаз атанады.

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Сабақтың ортасы

6 минут

6 минут

5минут

7 минут

2 минут

6 минут

Мәтінді түсініп тыңдаңдар.

Мектеп қабырғасын бітірген соң,өздеріңе ұнаған мамандық таңдайсыңдар.Ал мамандық таңдау- өте жауапты іс.мамандықты таңдау арқылы өмірге дайындаласыңдар.Адам мамандықты өз жүрегінің қалауы бойынша таңдау керек. Сонда ғана өз ісіне адал,жұмысын сүйетін жақсы маман болып шығады.Сонымен қатар сол мамандыққа адамның қабілеті мен бейімділігі болуы қажет.

Қазіргі уақытта мамандықтың түрлері өте көп.Сондықтан да өзің ұнататын мамандықты дұрыс таңдай біл!Мамандық таңдаудан қателеспе!

Жүрдек сұрақтар:

-Мамандық таңдау арқылы неге дайындалады?

-Қалай ойлайсыңдар, өз мамандығын жақсы көрмейтін адамнан жақсы маман шыға ма?

Т.Оқушылар топта берілген мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін ажыратады. Ол үшін балаларға жанрлық ерекшелікті көрсететін сөздер мен сөз орамдары ұсынылады. Оқушылар солардың ішінен өзіне берілген жанрға қатыстыларын іріктеп алады. Түпнұсқамен салыстыру арқылы өз-өзін тексереді. Мәтін жанрларына қатысты ақпарат алады.

Өлең

Ұйқасқа құрылады, шумақтардан тұрады.

Мақал-мәтел

Көлемі шағын, көбінесе 2-4 жолдан

тұрады, адамдарға ақыл үйретеді

Әңгіме

Сюжеті болады, кейіпкерлері болады,

ұйқас болмайды

ЖЖ.«Ойлан, айт» Оқушылар жұпта берілген мәтіндердің жанрлық ерекшелігін ажыратады, өз ойларын дәлелдейді.

І

Ақ халатты киемін,

Аппақ болып жүремін.

Аппақ болып жүргенді

Өзім жақсы көремін.

«Дәрігермін» мен деймін,

Кәрі әжемді емдеймін.

«Көп – көп ішіп дәріні,

Кәрілікті жең», - деймін.

ІІ

Еңбектің наны тәтті,

Жалқаудың жаны тәтті.

Еріншектің ертеңі бітпес.

ІІІ

Камила мен Жамила – достар. Екеуі төртінші сыныпта оқиды. Бүгін олар сабақта мамандықтар туралы өтті. Мұғалім үйге болашақта кім болатындары жайлы жазып келуге тапсырма берді. Камила ойланып, мұғалім мамандығы туралы жазды. Ал Жамила дәрігер мамандығын алғысы келетінін жазды.

Кері байланыс. «Смайликтер» арқылы тапсырма бойынша кері байланыс жасайды.

- тапсырманы орындау қиын болған жоқ.

- тапсырманы орындау аздап қиын болды.

- тапсырманы орындау қиын болды.

Жекелей.«Ойлан, тап». Оқушылар мамандық тақырыбына қатысты берілген тапсырмаларды орындайды.

1-тапсырма. Өлеңді оқы, көп нүктенің орнына тиісті мамандық атауларын қойып жаз.

Мен ................ боламын,

Суреттерді саламын.

Марапатқа ие болып,

Бірінші орын аламын.

Мен ................. боламын,

Бәрін емдеп жазамын.

Адамдарды құрметтеп,

Бәріне ие боламын.

Ал мен ........... боламын,

Өлеңдерді жазамын.

Ақындыққа ие болып,

Бәрінен озып шығамын.

2-тапсырма. Мәтіннің жанрын анықта. Ойыңды дәлелдеп жаз.

Дескриптор:

  • көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қояды;
  • мәтін жанрын анықтайды;
  • өз ойын дәлелдейді;

Сабақтың соңы

2 минут

«Жетістік баспалдағы» арқылы өзінің сабақтағы жұмысына баға береді.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың

материалды

меңгеру

деңгейін

қалай

тексеруді

жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу