Массив элементтерін орындарымен алмастыру. Информатика, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі:

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

Сынып: 9

Сабақ тақырыбы

Массив элементтерін орындарымен алмастыру

Оқу мақсаттары

9.3.3.1 бір өлшемді массивтерді қолдана отырып, Python бағдарламалау тілінде бағдарламалар құру

Сабақ мақсаттары

Бағалау критерийлері

Есте сақтау

Түсіну

  • Шарт бойнша массив элементтерін анықтайды

Қолдану

  • Бағдарламада массив элементтерін енгізу/шығаруды орындайды
  • Бағдарламада массив элементтерін орындарымен алмастыру амалдарын орындайды

Саралау

  • Массив элементтін өңдеуге берілген бағдарлама коды саралайды 

Синтездеу

Бағалау

  • Сабақта сыныптастарын және өзін-өзі бағалау

Тілдік мақсаттар

Оқушылар

Массивтерді өңдеу алгоритмдерін талқылайды

Шешімдерімен бөліседі

Терминология:

Бір өлшемді массив, тізім, массив элементтері саны, массив элементтері қосындысы, шарт, массивтің ең үлкен және ең кіші элементтері, функциялар мен әдістер, цикл

Сөйлеу/жазу үшін қажетті тіркестер:

Берілген бағдарлама бөлігі ... жүзеге асырады

Цикл операторы ... үшін қолданылады

Тізімге (массивке) жаңа элемент қосу үшін ... қолданылады

... айнымалысы ... үшін қолданылады

Бағдарлама соңында ... шығарылады

Бағдарламада көрсетілген шарт ... білдіреді

Break ... үшін қажет

Бағыттаушы сұрақтар

Массив дегеніміз не?

Массив элементтерін орындарымен алмастыру қалай жүзеге асырылады?

Массивтерді қолдану не үшін маңызды?

Пәнаралық байланыс

Математика. Шарт бойынша есептеулер жүргізу.

Орыс тілі. Бағдарлама кодын түсіндіру кезінде ұсынылатын тіркестерді пайдалана отырып, сойлемдер құрайды.

Первоначальные знания

Шартты операторларды қолдану. Бағдарламалауда циклдерді қолдану. Бір өлшемді массивтер. Массивтерді енгізу/шығару. Массив элементтерін іздеу.

Жоспар

Сабақ кезеңі

Сабақта жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

1.Ұйымдастырушылық кезең.

2. Массив элементтері жаттығуы

Мақсат: массивтерді өңдеу жөнінде білімді қалыптастыру

Сипаттамасы:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Оқушылардың алдыңғы білімдерін оятып, сабаққа баулиды. Тақтаның алдына шығып, қатарға тізілуін ұйымдамтырады. Оқушыларға командаларды оқып, олардың дұрыс орындалуын қадағалайды.

1. Өзіңіздің қатардағы орныңызға сәйкес карточканы таңдаңыз

2. Сіздер құрған массивтің атын атаңыз

3. Массивтің бесінші элементін көрсетіңіз

4. Массивтегі оң элементтердің санын табыңыз

5. Массивтің ең үлкен элементін көрсетіңіз

6. Массивтің алғашқы теріс элементін көрсетіңіз

7. Массивтің ең үлкен және ең кіші элменеттерін орындарымен алмастырыңыз

8. Массивтің алғашқы оң және теріс элементтерін орындарымен алмастырыңыз

Бағыттаушы сұрақтар қою арқылы сабақ тақырыбына шығады.

(К) тақтаның алдына тізіліп, карталарды таңдайды, массив құрады. Мұғалімнің командаларын орындайды

Сабақ тақырыбын анықтайды

Бағалау:

Бағалау критерийлері

Дескрипторлары

Шарт бойынша массив элементтерін анықтайды

  • Массив элементтерін атайды
  • Қажетті элементтерді көрсетеді
  • Массивтің оң элементтерінің қосындысын табады
  • Массивтің ең үлкен элементін анықтайды
  • Массив элементтерін орындарымен алмастырады

Презентация

Массив элементтері жаттығуы.docx

5 мин

10+2*3 мин

10 мин

3. Тақырыпқа шығу

Мақсат: сабақ тақырыбын, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін анықтау

Сипаттамасы:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

- сабақ тақырыбын анықтайды.

-Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылайды. Кілттік сөздерді қарастырады.

- массив элементтерін орындарымен алмастыру мысалдарын түсіндіреді. Берілген бағдарлама кодтарын талқылайды:

  • Тізімдермен жұмысқа арналған функциялар мен әдістер
  • Массивтің алғашқы және соңғы элементтерін орындарымен алмастыру мысалы
  • Массивтің ең үлкен және ең кіші элементтерін орындарымен алмастыру мысалы

- тыңдайды, талқылайды, сұрақтар қояды

4. Бағдарламаларды саралау

Мақсат: топтарға берілген бағдарлама кодын зерттеу, талқылау, түсіндіру

Сипаттамасы:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

- Тапсырманы орындауға арналған нұсұаулықты береді.

- Тапсырмаларды 3 тоқпа таратады (топтарға арналған тапсырма)

- Қажет болған жағдайда қолдау көрсетеді.

- Топтар арасында өзара бағалауды ұйымдастырады

Талқылауды, бағдарлама кодын саралайды, ұсынылатын тіркестерді пайдалана отырып бір-біріне түсіндіреді, топтар өзара бағалайды.

Бағалау:

Бағалау критерийлері

Дескрипторлары

  • Массивті өңдеуге берілген бағдарлама кодының қызметін дұрыс анықтайды
  • Массивті енгізу жолын анықтайды;
  • Массив элементтерін орындарымен алмастыру жолын анықтайды; 
  • Массивті шығару жолын анықтайды;
  • Массивке жаңа элемент қосу жолын анықтайды;
  • Массив элементтерінің қосындысын табу жолын анықтайды;
  • Массивтің оң және теріс элементтерін табу жолын анықтайды;
  • Циклдан шығу жолын анықтайды;

6. Практикалық жұмыс

Мақсат: Массив элементтерін орындарымен алмастыруға арналған есептерді шығару

Сипаттамасы:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Тапсырманы орындауға арналған нұсқаулықты береді.

Қажет болған жағдайда қолдау көрсетеді

Жұп болып компьютердже есептер шығарады

Кейбір оқушылар сыныптастарының жұмыстарын тексеріп, қажет болса кері байланыс береді.

Бағалау:

Бағалау критерийлері

Дескрипторлары

  • Бағдарламада массивті сипаттайды

Бір өлшемді массивті сипаттайды

  • Массивті өңдеу бағдарламасының кодын жазады

- Массив элементтерін енгізеді/шығарады

- Массивтің алғашқы оң және ең үлкен элементтерін орындарымен алмастыру кодын жазады;

- Массивтің алғашқы жұп және ең кіші элементтерін орындарымен алмастыру кодын жазады;

Презентация

Топтарға арналған тапсырма.docx

Ұсынылатын тіркестер.docx

Презентация

Сабақтың соңы

4 минут

Сабақты қорытындалу және Рефлексия

Мақсат: оқушылардың сабақтағы жұмысын бағалау.

Сипаттамасы: сабақты қорытындалу, бағалау критерийлеріне оралып, оқушылардың сабақтағы жұмысын өзін-өзі бағалауға мүмкіндік беру

Үй тапсырмасы:

Массивтің алғашқы тақ және алғашқы теріс элементтерін орындарымен алмастыратын бағдарлама кодын жазығыз

Презентация

Рефлексия парағы

Қосымша ақпарат

Дифференциация

Бағалау

Пәнаралық байланыс

Оқушыларды топтрға бөлу олардың қабілеттеріне қарай орындалады

Әр топ түрлі қиындық деңгейіндегі тапсырмаларды орындайды

Топтар арасында өзара бағалау, өзін-өзі бағалау

Математика, Орыс тілі

Жалпы баға беру

Сабақтың жақсы өткен екі тұсы?

1: .........................................................................................................................................................................

2: .........................................................................................................................................................................

Сабақтың жетілдіруді қажет ететін екі тұсы?

1: .........................................................................................................................................................................

2: .........................................................................................................................................................................



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу