Денелердің пішінің құрылымдау (графикалық жұмыс). Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар:

Заттардың (геометриялық денелер) пішіндерін құрылымдау

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Отаров М. Т.

Сынып: 10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Денелердің пішінің құрылымдау (графикалық жұмыс)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.2.1

Берілген өлшемдерге сәйкес денелерді құрылымдау

10.7.1.1

Танымды тапсырмалар (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық, графикалық тапсырмалар), ұтымды орындау жолдарын ұсыну

 Сабақ мақсаттары

Өткен материалды қайталау

Денелердің пішіндерін құрылымдау

Тапсырмаларды орындау

 Бағалау критерийлері

Білу

  • Құрылымдаудың не екенін біледі

Түсіну

  • Құрылымдауды орындаудың үдерісін түсінеді

Қолдану

  • Өз сызбасында құрылымдау орындаудың үдерісін қолданады
  • Әр түрлі тапсырмаларды орындайды

Анализ

  • Сызбаны талдайды
  • Орындалған сызбаларды талдайды, рефлексия жүргізеді

Синтездеу

  • Бөлшектің сызбасын жасайды

Бағалау

Сыныптастар жұмысын бағалайды.

 Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты ерекшелік, сөздік пен терминдер:

аксонометриялық проекциялар, құрылысы, бағыты, дене пішіні, пішіннің өзгеруі.

1.Денені ауыстыру …

2.Масштабтың өзгеруі …

3.Пішіннің өзгеру бағыты …

  Құндылықтарды

  дарыту

 

Оқушылар мен мұғалім арасындағы ынтымақтастықты құру.

Өздерінің және басқалардың жұмыстарына қатысты басқа адамдардың пікірін тыңдау және оған дұрыс жауап беру мүмкіндігі.

Коммуникативті болу, сызба құралдарымен жұмыс істеу мүмкіндігі.

 Пәнаралық

  байланыстар

Теориялық білімдері: өнер, математика, геометрия, физика

Бастапқы білім

 

Проекциялауды меңгеру, сызбадағы белгілер мен ережелер, аксонометриялық проекциялау түрлері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарға бойынша орындалуы тиіс тапсырмалар

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

Сабақтың ортасы

5 мин.

  • мин.
  • Сабақтың ұйымдастыру кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті:

• Материалды қайталауды ұйымдастыру;

• Оқушыларды оқыту мақсаттары мен сабақтың мақсаттарымен таныстыру;

• Тапсырмалары бар карталарды дайындау

Оқушылардың міндеті:

• Материалды қайталау;

• Оқу мақсаттарына негізделген оқушыларға сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерін анықтау;

• «Құрастыру» тақырыбы бойынша әр түрлі тапсырмаларды орындау;

Сабақтың тақырыбын сипаттау:

• Материалды қайталау;

• «Құрастыру» тақырыбында әр түрлі тапсырмаларды орындау;

2. кезең Зерттелген материалды жалпылау және жүйелеу сатысы.

Оқушылардың сабақ ішіндегі қызметінің сипаттамасы:

Графикалық жұмыстарға «Құрылымдау» тақырыбына нұсқау. Жұмысты бастамас бұрын графикалық жұмысты орындау үшін қажетті құралдарды жинау керек. Олар мақта матадан жасалған құрғақ шүберекпен сүртілу керек. Таңдалған құралдар жұмысқа кедергі келтірмейтіндей етіп, сонымен қатар олардың арасында қажетті таңдауларды жылдам таңдау үшін орналастырылуы керек.

Сызбаны орынауды бастамас бұрын бірнеше қарындашты ұштау керек. Сондай-ақ үстелде артық ештеңенің болмауын және жарық сол жақтан түсіп тұруын ескеру керек.

Дененінің сызбасын орындауға негізгі және жұқа сызықтармен жазуларды қолдану. Бұл жұмыстар үшін қатты қарындаштармен 2T немесе 3T түрін таңдаңыз.

  • кезең Практикалық жұмысты орындау кезеңдері

Үлестірме карталарындағы тапсырмаларды орындау.

Тапсырманың мақсаты:

• Оқушыларда сыни және кеңістіктік ойлауды дамыту

• Алдыңғы сабақтарда жинақталған білімдерді пысықтау

Мұғалімнің іс-әрекеті:

• Тапсырмалары бар карточкаларды таратып беру;

• «Құрылымдау» тапсырмаларын оқушылардың орындауын қадағалау;

• Кері байланыс пен бақылауды жүзеге асыру

Оқушылардың іс-әрекеті:

«Құрылымдау» тақырыбында тапсырмаларды орындау;

• Өзінің жұмысына және сыныптастарына баға беру;

Жұмыс сипаттамасы:

1-кезең: Сызуды А4 форматында орындау, сызбаның негізгі жазба орындауға арналған бөлігін сызу және тапсырманы орындау. Сақтық шараларын сақтау.

Мұғалім оқушылардың дайындығын және А4 форматтын болуын тексереді, онда толтыруға арналған рамка болуын қадағалау керек.

2-кезең: Оқушыларға тапсырма каточкаларын тарату.

Оқушылар жеке жұмыс істейді.

Құрастыру сызбасын орындайды - контурын сызу және өлшемді түсіру. Бұл сызудың орналасуының дұрыстығын бағалауға мүмкіндік береді және қажет болған жағдайда өзгерістер енгізу қажет. Егер сызба симметриялы болса, симметрия осі шығарылады; шеңбердің орталықтарын нүктелік сызықтармен белгілеу; сызудың ережесін сақтау. Бұл жағдайда, алдымен шеңбердің доғаларың, ал содан кейін оларға қатысты сызықтарды орындау.

  • кезең: Оқушылар катрочкалардағы берілген тапсырмаларды орындау

Сызу аяқталғаннан кейін сызбаны мұқият тексеріп, анықталған артық сызықтар немесе қате сызықтарды түзету керек.

Сызба аяқтағаннан кейін тексеру сызбаның дұрыс орындалғаның соның ішіндегі мысалы, қажетті сызықтар толығымен сызылған ба, барлық сызықтардың өлшемдері түсірңлген бе, егер негізгі сызықтар дұрыс сызылмаса және т.б. жетіспейтін сызықтар, бағыттаушы сызықтар белгіленіп тұр ма.

Жазбалар мен өлшемдерді сызбаға түсірген кезде, қағаздың таза парағы қолдың астына қойыңыз, бұл қарындашпен орындалған сызықтар мен жазбалардың ластануынан сақтайды.

  • кезең: Сызбаны тапсыру.
  • кезең: Орындалған сызбаны тақтаға іліп бағалау жүргізу.

Дескрипторлар:

  • Құрылымдаудың не екенін біледі
  • Құрылымдауды орындаудың үдерісін түсінеді
  • Өз сызбасында құрылымдау орындаудың үдерісін қолданады
  • Әр түрлі тапсырмаларды орындайды
  • Сызбаны талдайды
  • Орындалған сызбаларды талдайды, рефлексия жүргізеді
  • Бөлшектің сызбасын жасайды
  • Сыныптастар жұмысын бағалайды

Бағалау:

Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау

Саралау:

Күрделі және жеңіл тапсырмалар

Компьютер, интернет, A4 форматы, өшіргіш, қарындаш T, TM, M, сызғыш, ұштағыш.

Сабақтың соңы

5 мин.

Сабақ соңында рефлексия жүргізу:

- не білдім, неге үйрендім

- не түсініксіз болды

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Дополнительная информация

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Сабақ кезінде қауіпсіздік талаптары.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және

үйренуге қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?
Пікір жазу