Шығармашылық жұмысты орындау. Сәндеу мен безендіру. Көркем еңбек (қыздар), 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары № 5

Тарау 1: ұзақ мерзімді жоспардан

Сәндік қолданбалы өнер

(қыздар үшін)

Мектеп:

Мұғалім:

күні:

Сабаққа қатысқандар Қатыспағандар

саны:

Сынып: 9

Сабақ тақырыбы: 5

Шығармашылық жұмысты орындау. Сәндеу мен безендіру.

Оқу мақсаты

9.2.1.1мазмұнды және ерекше туындылар орындау үшін өнердің көркем құралдарын өз бетінше қолдану.

9.2.3.3шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану.

Сабақ мақсаты

  • Материалдар мен құралдар жұмыс жүргізуде қауіпсіздік ережесін әзірлеу.
  • Тоқу үшін қазақ ұлттық мәдениетінің әдіс тәсілдеріне сай құрал саймандар жасау.

Бағалау критериі

  • Материалдар мен құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін ұстану.
  • Өнімдерді тоқуға байланысты құрал- саймандарды таңдау.
  • Іс- әрекетке байланысты жұмысты орындау
  • Тоқу техникасы бойынша өнімдерге арналған құралды жасаңыз

 Тіл мақсаты

 

Қазақ мәдениетін қолданбалы өнер туындыларын басқа мәдениеттердің жұмыстарымен салыстыру;

• зерттелген ақпараттың белгілі бір аспектілері арасындағы өзара қарым-қатынастың технологиялық әдістерін және әдістерін түсіндіру;

• өз зерттеулеріне түсініктеме беру және өнер туындыларының ерекшеліктерін сипаттау (сөйлеу қабілеті);

• сәндік композицияның, көркемдік және эстетикалық шешімдердің ерекшеліктерін атаңыз.

Құндылықтарды білу

Ұлттық мәдениеттердің ортақ байланысын түсіне отырып,мәдени құндылықтарды ескеріп,достық қарым қатынасты ұстану және шығармашылық жұмыстарына байланыстыру.

Пәнаралық байланыс

Тақырыптар бойынша теориялық білімді қолдану: өнер және технология.

АКТ ны қолдану

Оқушылардың жеке ізденіс жұмыстар жүргізу дағдысын дамыту.

Дәлелдемелер мен дәйектемелер келтіруде нақты мәліметтерді салыстыра білу

Алдыңғы білім

Өнер сабағы және қолөнер пәндері бойынша алынған білімдер мен дағдыларға негізделген. Оқушылар сәндік өнімді жасау үшін өздерінің алдыңғы зерттелген білімдерін сүене отырып, қолдана алады.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақ барысында орындалатын жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

(С) Талқылауға арналған сұрақтар.

 .

Мұғалім сабақтың тақырыбы мен міндеттерін бірлесіп анықтау үшін оқушыларға алдыңғы сабақтар туралы білімдерін анықтау мен қатар, бірнеше сұрақтарға жауап беруді ұсынады.

 

-Тоқудың қандай әдіс- тәсілдері бар?

-Өнімдерді тоқуға дайындау үшін шеберлер қандай материалдарды пайдаланады?

-Өздерің қандай тоқудың әдісін таңдадыңдар? (Станокте тоқу, тақтайшада тоқу т.б.)

Сабақтың ортасы.

5 минут

5 минут

 

 

 20 минут

Сабақ мақсаты 1.

Материалдар мен құралдар жұмыс жүргізуде қауіпсіздік ережесін әзірлеу

(Ж) (Т) Техникалық қауіпсіздік.

Топта оқушылар құрал-саймандармен және материалдарды пайдалануда қалай техникалық қауіпсіздікті сақтау ережесін құрастыруға болатынына ұсыныс тастаңыз. Себебі станокпен жұмыс орындау қауіпті екенін білу қажет.Оқушылар жасаған ережені қорғасын

 

Мысалы:

- Жұмыс істеу барысында мұқият болып, басқаларға алаңдамай, өзгелергеде кедергі болмау.

- Өткір және үшкір заттарды абайлап қолданып,стол үстінде үшкір жағын өзіне қаратпай қою қажет және берген кезде заттың сабын қаратып беру қажет.

Сабақ мақсаты 2. Тоқу үшін қазақ ұлттық мәдениетінің әдіс тәсілдеріне сай құрал саймандар жасау.

(Ж) (Ж) Құрал- саймандарды таңдау.

Оқушыларға шығармашылық жұмысты орындауға арналған қажетті құрал- саймандарды таңдап, Мұғалім алдын-ала дайындаған тоқуға арналған түрлі станокті пайдалану.Қазіргі кезде қазақ қолөнершілерінің тоқуға арналған жұмыс құралдары өзгерген жоқ, бірақ бүгінгі күні түрлі балама құралдар- саймандар бар.

(Ж) Жасау.

Оқушыларды таңдалған құралды пайдалануда іс-әрекеттерге басымдық беріп, жұмысты орындауда кезеңдерді ұстанып жасау.

Қосалқы бөлшектерді негізге бекітуге назар аударыңыз әсіресе жіптерді дұрыс керіп ара-қашықтары бірдей болуын қадағалаңыз.

Бағалау дескрипторлары:

  • Ұқыптылық:
  • Ойма тесіктерді қолдану /тіліктер/ Негізгі керме жіптеріге арналған шегелер .
  • Бітуі 100%.

(Ф) Мұғалімнің басшылығымен жүргізілетін тәжірибе

Оқытушының оқушыларды тоқу үшін құрал- саймандарды жасау процесін бақылау.Оқушылар жасалу нәтижесін талдап және түсіндіру. Формативті бағалау процесінде жасалған жұмыстың нәтижелеріне сүйеніп нақтылау және түзету.

Дифференциация Оқушыға қолдау көрсетуде, мұғалімнен жеке кеңес алу мүмкіндігіне ие бола алады.

Станокте жұмыс жасау

http://www.diy.ru/post/6761/

 

раманы дайындау

https://www.mastera-rukodeliya.ru/tkachestvo/2511-izgotovlenie-ramyi-dlya-tkachestva.html

http://luntiki.ru/blog/masterclass/306.html

Сабақ соңы

 5 минут

Жұмысты аяқтағаннан кейін студенттерді тәжірибе нәтижелерімен бөлісуге және жұмысты алдын ала дайындалған дескриптор «Сэндвич» тәсілімен бағалау.

  • Не түсіндім,нені білдім.
  • Не түсініксіз болды

Нені дұрыстау қажет

Дифференциация – Сізге көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың оқу деңгейін қалай тексеруге болады?

Денсаулық және қауіпсіздік ережесі.

Дифференциация қолдау көрсету. Мұғалімнен жеке кеңес алу мүмкіндігі.

Мұғалім оқушыларды үйрету үшін құрал жасау процесін бақылау.

жасағанды талдау және түсіндіру. Формативті бағалау процесінде алынған аралық нәтижелерге негізделген қызметті түзету.

Қауіпсіздік ережелері мен өткір кескіш нысандардағы талаптар.

Сабаққа кері байланыс.

Сабақтың / мақсаттардың мақсаттары шынайы болған ба?

Барлық студенттер ОМ -ге жетті ме?

Егер жоқ болса, неге жоқ?

Сабақта дифференциация дұрыс па?

Сабақты уақытша кезеңдерде ұстап тұру керек пе?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

1: Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқу туралы ойлаңыз)?

2:

1: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)?

2:

Сабақ туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы сабақта не білдім, келесі сабақтарда не іздеймін?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
Пікір жазу