ХХ ғасырдың 60-70 жылдарында КСРО қандай экономикалық қиыншылықтарға тап болды ? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар : | Қатыспағандар : | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | ХХ ғасырдың 60-70 жылдарында КСРО қандай экономикалық қиыншылықтарға тап болды ? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.4.1.4 - себеп- салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: ХХ ғ 60-70ж КСРО-ның экономикалық қиыншылықтарға тап болуының себебін анықтайды Көпшілігі : КСРО-ның экономикалық қиыншылықтардың себеп-салдарлық байланысын ажыратады. Кейбірі : ХХ ғ 60-70 ж КСРО-дағы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды талдайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | ХХ ғасырдың 60-70 жылдарындағы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды талдайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдылары | Талдау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқылым: оқулықпен жұмыс жасайды Тыңдалым: сұрақтарға жауап беріп , пікірлерін білдіреді Жазылым: «Түртіп алу» стратегиясын қолданады. Термин сөздер КСРО, социализм, коммунизм, экономика, партия, совнархоз, КОКП, тоқырау, дотация, коньюнктура | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарихи концепт | себеп пен салдар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
| Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, презентациялар, бейнеролик | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Дүниежүзі тарихы, экономика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім
| КСРО-да әкімшіл-әміршіл жүйенің нығаюы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. «Өзіңізге тілегенді басқа адамға тілеңіз!» әдісі. Оқушылар бір-біріне тілек тілейді. Топтастыру: «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлінеді. Қағаз қиындыларын жинау арқылы тұлғаның суретіне қарай бөлінеді. І топ: «Сталин», І І топ: «Хрущев», ІІІ топ: « Брежнев» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 27 минут | Жаңа сабақ 1 тапсырма.«Джигсо» әдісі . Топтық жұмыс Оқылым: мәтінді оқушылар оқып алады. Тақырыптың мазмұнымен танысып, талдайды І топ- Хрущев саясатының дағдарысы ІІ топ: Реформа ұмтылыстарынан әкімшіл-әміршіл жүйе дағдарысына. Л.И.Брежневтің басқаруы ІІІ топ: Әскери өнеркәсіп маңыздылығының артуы. Экономиканың дамуы мен аграрлық сектордың төмендеу себептері Дескриптор: -Хрущев саясатының дағдарысын анықтайды. -реформа ұмтылыстарынан әкімшіл-әміршіл жүйе дағдарысын дәлелдейді. -әскери өнеркәсіп маңыздылығының артуын талдайды. ҚБ: «Ғажайып түс» әдісі Жасыл түс - жаңа идеялар байқадым Сары түс - мәліметтерге көңілім толды Қызыл түс –айтылған ой-пікірлер ерекше әсер етті 2 тапсырма. КСРО экономикасы Т кестесі
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» 3 тапсырма. Жеке жұмыс. «Сандар сөйлейді » әдісі
Дескриптор:
Бағалау. «Өзін-өзі бағалау» әдісі. Кері байланыс: «Ойды аяқта» | Оқулық, қима қағаз,плакаттар Постер, маркер АКТ,стикер, оқулық https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0603/0003af82-e758c908/640/img10.jpg | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 8 минут | Қорытындылау. 4 тапсырма КСРО-ның экономика,саяси, әлеуметтік, технологиялық дамуын талдайды. Дескриптор: -ХХ ғ 60-70 ж экономикалық қайшылықтардың әлеуметтік жағдайға тигізген әсері туралы 2 мысал келтіреді. -ХХ ғ 60-70 ж экономиканың ішкі-сыртқы саясатқа тигізген әсеріне 2 дәйек келтіреді. -ХХ ғ 60-70ж КСРО-дағы реформалардың экономикаға тигізген салдарын талдай отырып 2 мысал келтіреді. -ХХ ғ 60-70 ж ғылыми технологиялық революцияның экономикаға әсеріне 2 мысал келтіреді. Бағалау: «Бас бармақ» әдісі. Кері байланыс: «INSERT» әдісі
Рефлексия пирамидасы
Үй тапсырмасы: тест сұрақтарын дайындау | https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0603/0003af82-e758c908/640/img10.jpg | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
| Бағалау- сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Сабақ кезінде өмір қауіпсіздігі ережелерін қатаң ұстану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,қолжетімді болды ма ? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ма?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса , неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы болған екі нәрсе 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не ықпал етер еді? 1. 2. Сабақ барысында бүкіл сынып немесе жекелеген оқушылар туралы нені байқадым,анықтадым, нендей мәселеге назар аударуым қажет? 1. 2. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру