Неліктен фашизм Италия мен Германияда өрбіді? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6-бөлім. Еуропа елдеріндегі тоталитарлық режимдер | Мектеп: Атырау қаласы, ХББ НЗМ | |||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 8 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Неліктен фашизм Италия мен Германияда өрбіді? | |||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты | 8.1.2.1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеологиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау; 8.3.1.2 тоталитаризм, авторитаризм сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар Германия мен Италия туындаған мәселелер туралы болжамдар жасай алады, сонымен қатар мәтінді талдай алады және саясатты не үшін қолдайтын немесе қолдамайтындығына қорытынды жасай алады. Терминдер анықтамасы негізінде глоссарий құруға:фашизм, ұлтшылдық, ұлтжандылық, тоталитаризм, шовинизм (жазу дағдылары) - кеңес соцреализмінің көркемсурет жұмыстарын таңдау себептерін түсіндіре отырып, ауызша презентациялармен таныстыру (сөйлеу және тыңдау дағдылары) Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Фашистікидеология нәсілдік немесе ұлттық артықшылық идеясына сүйенеді … Тоталитарлық режимдерді орнату алғышарттары ... болды Сталиндік режимді насихаттау үшін … пайдаланды | |||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Толеранттылық, білім беру | |||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Ұсынылатын негізгі білімге Германия мен Италия тарихына және 19 ғасырда осы елдердегі ұлтшылдықтың дамуына қатысты 7-сыныпта дүниежүзілік тарихта қамтылған материалдар енеді. Оқушылар 8-сыныптың алдыңғы бөлімдері бойынша Бірінші дүниежүзілік соғыс пен Ұлы депрессияның салдары туралы білімдеріне сүйенеді. | |||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар - ХХ ғасырдың саяси бағыты ретінде фашизмнің негізгі ерекшеліктерін анықтайды; - Италия мен Германиядағы фашистік партиялардың жетістіктеріңің себептерін түсіндіреді; - фашистік режимнің әлеуметтік қолдауын анықтайды; - фашистер билікке келгеннен кейін құрылған саяси режимге түсінік береді. | |||||||||||||||||||||||
Негізгі түсініктер | Фашизм; нәсілшілдік; авторитаризм; тоталитаризм; ұлтшылдық; Ұлттық социализм; Фюрер, партияның сол қанаты; оң қанат, автократия; тәуелсіздік; инфляция | |||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білімдері | Ұсынылатын негізгі білімге Германия мен Италия тарихына және 19 ғасырда осы елдердегі ұлтшылдықтың дамуына қатысты 7-сыныпта дүниежүзілік тарихта қамтылған материалдар енеді. Оқушылар бірінші дүниежүзілік соғыс пен Ұлы депрессиядан кейінгі 8-сыныптың алдыңғы бөлімдерінде алған білімдеріне сүйенеді. | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | (Ж) Оқушыларға суреттерді көрсетіп, сұрақ қойыңыз: Суретші туралы не айта аласыз, және оның суреттерінен өмірге деген қандай көзқарасын байқадыңыз. Жауаптарын тыңдап, авторын көрсетіңіз. Ол туралы не білесіз? Мәлімдеме ұсыныңыз: «Егер уланған жемістерді ағаштан құлатса, аз нәрсеге қол жеткізуге болады. Бұл ағашты тамырымен жұлу әлдеқайда маңызды, бірақ бұл тек жақсылыққа әкеледі». американдық генерал Т. Тейлор Американдық генерал не туралы айтады? | http://www.kulturologia.ru/blogs/141109/11695/ Презентация | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Термин сөздерді анықтау «Фашизм», «Нацизм» 10 минут 15 минут Причины зарождения фашистского движения 10 минут Отношение социальных слоев | (К) Сыныптан фашизм және нацизм терминдерін қалай түсінетіндерін сұраңыз. Оқушыларға сұрақтар:
(Б) Фашизм мен нацизм деген не екенін түсіндіріп, оларға сипаттама беріңіз. Фашизм - тоталитарлық типтегі мемлекеттік режимнің бір түрі. Фашизмнің белгілері:
Нацизм - гитлерлік режимнің 1933-45 жылдардағы идеологиясы мен саясатының атауы. Белгілі бір ұлтты (нәсілді немесе адамдарды) әлемнің басына қоятын және бүкіл адамзатқа қарсы репрессиялық шараларды қолдануды қолдайтын дүниетаным. (И) (ф) Оқушылардың назарын сұраққа аудару. Ал сіз қалай ойлайсыз? Неліктен мұндай агрессивті идеология АҚШ, Англия және Францияда емес, Италияда және Германияда таралды? Оқушылардың кейбірін қажеттілігіне қарай тыңдаңыз. Әрі қарай, Италия мен Франциядағы фашистік ұйымдардың билікке келуіне себеп болған саяси мәселелерді түсіндіру бойынша жеке жұмыс ұйымдастырыңыз. 1 нұсұа (Қосымша 1) Бағалау критерииі Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін Италия мен Германия кездесетін кем дегенде 2 саяси проблеманы болжайды. Оқушыларға тапсырма: Кестені толтырыңыз:
Дифференциация: қабілетті оқушылар теориялық материалды қолданбай бұл тапсырманы орындайды, қабілеті төмен оқушыларға шағын көмекші материал беріледі. 2 нұсқа (Қосымша 2) Бағалау критерииі Қолдану Берілген кестеге есептердің дұрыс бөлінуін жасайды Талдау Ақпарат негізінде қорытынды жасай алады Тапсырма:
Оқушылардың жауаптарын талқылау және фактілермен салыстыру: (О) Фашистік Италия мен Германияның саяси жетекшілеріне және олардың қызметіне қисынды өту. Бенито Муссолини кім екенін және оның Италиядағы фашизмнің дамуына рөлі мен әсері туралы айтыңыз. Адольф Гитлер кім екенін және оның Германиядағы нацизмнің дамуына рөлі мен әсері туралы айтыңыз. (П) (ф) Оқушылар әлеуметтік топтардың Гитлер мен оның нацистік партиясының саясатына қатынасының сызбасын құрастырады. Оқушыларға тапсырма: (Қосымша3) Мәтінді мұқият оқып шығыңыз. 1-нұсқа оқушылары - «Гитлерді қолдайтын топтар» бағанын толтырады. 2-нұсқа оқушылары - «Гитлерді қолдамайтын топтар» бағанын толтырады. Барлық оқушылар - әр топтың уәждеріне негізделген ауызша түсініктеме дайындаңыз. Бағалау критерийлері 1. Гитлер мен оның нацистік партиясын қолдайтын әр түрлі топтарды анықтайды және диаграммада көрсетеді 2. Гитлерді және оның нацистік партиясын қолдамайтын әр түрлі топтарды диаграммада анықтайды және көрсетеді 3. Гитлер саясатына әр түрлі әлеуметтік қабаттардың қатынасының себептерін анықтайды
Өзара бағалау. (С) Сабақты қорытындылау. Оқушылармен тағы бір рет фашизм мен нацизм Италияда және Германияда неге таралды деген мәселені талқылаймыз. | Фашизмнің күшеюі Фашизм-тарих, шығу тегі, идеология, ілім. Германия және Италия. http://manger.ru/vsem/fash.htm Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі әлем husain-off.ru/hb2n/h2lekc15.html Неліктен кейбір жұмысшы адамдар фашистерді қолдады? Қайта құру http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/what-was-the-appeal-of-the-nazis/3266.html Небольшой фильм о том, как экономический кризис помог Гитлеру прийти к власти http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/how-the-depression-helped-hitler-come-to-power/2439.html Экономикалық дағдарыстың Гитлердің билікке келуіне қалай көмектескені туралы қысқаша фильм http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/history/tch_wjec/germany19291947/ http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/history/mwh/germany/ Италияда нацизмнің күшеюі туралы PowerPoint презентациясы http://www.slideshare.net/rakochy/the-rise-of-fascism-in-italy Нацистік мектептердегі білім туралы қысқа метражды фильм http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/indoctrination-in-nazi-germany/3282.html | ||||||||||||||||||||||
Рефлексия 5 мин | Рефлексия. Акро сөз Әр әріпке тақырыппен байланысты сөз ойлап табыңыз. Ф – фюрер А – Ш – И – З – М – | Слайд, презентация | ||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма | Қалауыңыз бойынша материал дайындаңыз. 1. Сурет - «Гитлердің билікке көтерілуі» тұжырымдамасы | |||||||||||||||||||||||
Дополнительная информация | ||||||||||||||||||||||||
Дифференциация | Бағалау - сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Здоровьесберегающие технологии | ||||||||||||||||||||||
Жылдам қабылдаушылар. (Қалиев С., Қанжекенова Д., Қасымова Қ.): Фашизм, нацизм, ұлтшылдық мәні бойынша. Орташа оқушы кесте, антоним-сөз тіркестерін толтырады Баяу оқушы: проблеманы тұжырымдау |
| Дұрыс отыру, нейро-гимнастика Үзіліс кезінде қауіпсіздікті сақтау | ||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін не білді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Менің саралауым нәтиже берді ме? Мен белгіленген мерзімге жеттім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| |||||||||||||||||||||||
Жалпы ұпай Сабақтың қандай екі жағы жақсы өтті (оқытуды да, оқуды да ойлаңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ойлаңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабаққа дайындалуға көмектесетін не білдім? |
Фашизм - бұл мемлекеттің жалпы күшіне, жеке тұлғаның қоғамға толық бағынуына негізделген саяси идеология. Бұл тенденция билеушінің жеке басына табынушылықтың, бірпартиялық басқару жүйесінің болуымен, бір ұлттың басқа халықтардан артықшылығының постуляциясымен сипатталады.
Толығырақ: http://thedifference.ru/otlichie-fashizma-ot-nacizma/
- 1. Қоғамның қалыптасуы. Егер фашизм мемлекеттің үстем функциясы арқылы ұлтты жаңадан тоқуға тырысатын болса, онда ұлтшылдық тек бір ұлттың басқалардан артықшылығын жариялайды, мұнда мемлекет «супермендерді» қорғау үшін репрессиялық аппарат болып табылады.
- 2. Шығу тегі. Ұлттық социализм көптеген саяси тенденциялар мен идеологиялардың, соның ішінде фашизмнің негізінде қалыптасты.
- 3. Ұлттық мәселе. Нацизм - саясат ретінде мысантропияны (антисемитизм, антисинизм) постулаттайтын идеология. Фашистік идеология әр түрлі ұлттар мен ұлыстардың өзара әрекеттесуі есебінен болса да мемлекетті нығайтуға және оның бұрынғы қуатын қалпына келтіруге бағытталған.
Толығырақ: http://thedifference.ru/otlichie-fashizma-ot-nacizma/
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?