Ойын процесіндегі шығармашылық әлуеттілік. Дене шынықтыру, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бөлім 7 –Спорт ойындарының тактикалық дағдылары.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ойын процесіндегі шығармашылық әлуеттілік

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.4.4. Дене жаттығуының сапасын жақсарту мақсатында баламалы ережелер мен құрылымдық әдістерін бағалау және түсіндіру

 Сабақтың мақсаты

  • Баламалы ережелер арасындағы байланысты көрсетумен құрылымдық әдістерін бағалау және түсіндіру.

Бағалау критерийі

1,Дене жаттығуының сапасын пайдала отырып баламалы ережелер мен құрылымдық әдістерін бағалау және түсіндіру,мысал келтіру

2, Спорттық ойындарды пайдаланып, баламалы ойындарға мысалдар келтіре отырып бағалау жұргізе алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Негізгі сөздер мен фразалар:

Бұның ішінде :

  • Командалық, топтық, жеке жұмыстар
  • Адал ойын
  • Қолдау, көмек
  • Басшылық қасиеттері
  • Коммуникация, ұйымдастыру

Пайдалы сынып диалогтары/жазбалары:

Талқылау сұрақтары:

  • Сіз басшылық қасиеттеріңізді қалайша жақсарта аласыз?
  • Танымал басшы болу үшін қандай басты қасиеттерге ие болу керек?
  • Адал ойын барасында команда қалайша біріге алады?
  • Ойын барысында туындаған қиыншылықтар болды ма, егер болса, оларды қалайша шештіңіз?

Құндылықтарға баулу

 

 

«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы». Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық,. Оқушыларды еңбекке баулу арқылы болашақта жұмысқа жарамды тұрмыстық құралдарын ойлап шығаруға уәждеу.

Пәнаралық байланыс

Өнер пәні: Тақырыбы Шығармашылық және қимыл әрекеті.

Алдыңғы білім

10.2.4.1. Адамгершілік құндылықтарды әділ ойында бағалау және талдау.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Сергіту сәті

Миға шабуыл

Жаһандық азаматтық

0-3 минут

Активити

Жалпы кешенді жаттығу.

3-10 минут

Сабақтың ортасы

10-20 минут

Қалыптастырушы бағала

20-25 минут

25-35 минут

. Ұйымдастыру:

  • Оқушыларды сапқа тұрғызу,Сәлемдесу;
  • Түгелдеу; сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттармен және жетістік критерилермен танысу. Спорттық киімін тексеру.

Жағымды ахуал қалыптастыру, тындау дағдыларын дамыту мақсатында Волейбол добымен .«Шаттық шеңберін» құрып, мұғалім оқушыларға, оқушылар бір – біріне допты бір- біріне берген кезде ізгі тілектерін айтып, сәттілік тілеу;

Көшбсшыға тән қасиеттер?

Футболда соңғы жылдардағы тактиклық өзгерістер

Мақсаты: оқушылардың тыңдалым, айтылым,ойлау дағдыларын қалыптастыру және өткен сабақты пысықтау;

Ойлау деңгейі: қолдану және талдау;

Жұмыс формасы:топтық;

Дағдыларын дамыту: тындалым, айтылым;

Бағалауды ұйымдастыру формасы: мұғалімнің бағалауы.

«Заряд алу» әдісі арқылы сергіту жаттығуын орындатқызу. Оқушыны ұқыптылыққа, мұқияттылыққа, сезімталдыққа үйрету.

Оқушылар шеңберге тұрып, көздерін жұмады. Бастапқы бастаушы қолды 1 рет қысады, екінші айналымда 2 рет қысады, соңында 3 рет қысады, бұл бастапқы бастаушыға барғанда қанша

Алдынғы материалды жинақтау

Деңгейлік тапсырмалар

Ойлау деңгейі: қолдану, талдау, жинақтау, бағалау;

Белсенді оқу әдісі: «Есептеу-білімді еселеу»;

Мақсаты: оқылған материалды жинақтау, оқушылардың тыңдалым, айтылым дағдыларын қалыптастыру;

Жұмыс формасы: жеке;

Дағдыларын дамыту: сыни ойлау,шапшаңдық, тындалым, айтылым;

Саралау: тапсырма. Оқушыларға қойылған жалпы мақсатқа сәйкес бірдей, алайда күрделілік дәрежесі әр-түрлі тапсырмаларды ұсыну арқылы саралау. Деңгейлік тапсырмаларды орындау барысында оқушылардың сабаққа деген қызығушылығы және ойлауы, ізденушілік қабілеті артады;

Бағалауды ұйымдастыру формасы: мұғалімнің бағалауы.

заряд жібергені бойынша қайта келу керек.

Бір орында: Оңға,солға,кері бұрылу.

2.Жүру:Қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру. Қолды жанға созып өкшемен жүру.Жартылай отырып, толық отырып жүру.

3.Жүгіру: Еркін жүгіру, тізені көтеріп жүгіру ,аяқты артқа сермеп жүгіру. Жүріске ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау. Бір орында жалпы дене шынықтыру жаттығуларын орындау.

1 Тапсырма

Сынып екі кішігірім топтарда баламалы ережемен доппен шектелген алаңқайда ойнайды. Допты бір-біріне тұрған күйде беруге болады. Ойыншылар алаңқайда тек доп болмаған жағдайда қозғала алады. Ұпайды допты анықталған жерге жеткізген команда алады. Анықталған жер – сызық сыртында (сызықты төсеніш, шеңбер алмастыра алады).Ойын соңында топта ойын құрылымдарын бағалайды және түсіндіреді.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Белгі

1. Дене жаттығуының сапасын пайдала отырып баламалы ережелер мен құрылымдық әдістерін бағалау және түсіндіру,мысал келтіру.

  • Топтық ойын кезіндегі тактикалық іс-әрекет құру ;
  • Топтық ойын кезіндегі тактикалық іс-әрекет қолдану ұғымын түсінедіреді;
  • Дене жаттығуының сапасын тұжырымдайды;
  • Топтық ойын кезіндегі тактикалық іс-әрекеттерді дер кезінде өзгерту заңдылықтарын салыстырады.

+

+

+

+

+

+

«Мадақтама» әдісі арқылы бағалау: «кереметсің», «жарайсың», «саған үміт артамын».

Топтық жұмыс

2 тапсырма

Оқушылар шабуылшы ойыншы қорғаушы ойыншы тобын бөлініп түрлі тактикамен стратегияларды қолданады. Ойыншылар рет-ретімен біртіндеп қорғаушы және шабуылшы әрекетін балама түрінде қолдана отырып ойнайды.Ойын соңында оқушылар бір-бірін бағалайды және бір,біріне баламаойын әрекетін түсіндіреді.

Ойлау деңгейі: қолдану, талдау, жинақтау, бағалау;

Белсенді оқу әдісі: «Жаңалық ашамыз»;

Мақсаты: Оқушылардың зерттеушілік дағдысын дамыту, өз ойын тәжірибе арқылы көрсету, дәлелдеу, тұжырымдау,сыни байыппен, шығармашылыққа және бірлесіп ұтымды ой айтуға бағыттау;

Жұмыс формасы: жеке, жұптық, топтық;

Дағдыларын дамыту: , тындалым,айтылым,сыни ойлау;

Саралау: дереккөздер, диалог және қолдау көрсету. Оқушының жұмыс жасау деңгейіне байланысты ұсынылатын ресурстарды біртекті етпей, оқушыларға түрлі ақпаратты қол жетімді ету шараларын ойластыру. Осы екі саралу түрлерін қолдана отырып ойын барысында көмек қажет ететін оқушылармен жұмыс жасау, себебі кез-келген білім алушы үшін маңызды ресурс – қағаз емес, электронды құрал емес, адами ресурс. Үлгерімі төмен оқушылар ақпаратты қарапайым тілмен түсіндіруді қажет етеді. Мұғалім әр оқушының даму траеториясын қалыптастыру үшін олардың қабілеті мен сүранысына сай тиімді кері байланыс ұсынады;

Бағалауды ұйымдастыру формасы: өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы. Топтарға тәжірибе тапсырмаларын беру.

Доп, ысқырық

35-37 минут

Кері байланыс

Қалыптастыруш бағалау

Бағалау критерийі

Дескриптор

Белгі

2. Спорттық ойындарды пайдала отырып, баламалы ойындарға мысалдар келтіре

отырып бағалау жұргізе алады.

  • Ойын барысында әр ойыншының жұмысын табады.
  • Аз жұмыс жасайтын тәсілдермен мен көп жұмыс жасайтын жаттығуларды ажырата алады.
  • Ойын кезіндегі іс-қимылдарды талдай алады.
  • Әр топ ойыннан соң бағалау жүргізе алады алады.

+

+

+

+

: «Қолмен белгі беру»

Түсінемін және түсіндіріп бере аламын

Бас бармағын жоғары көтеру арқылы

Мен әлі түсіне алмай отырмын   

Бас бармағын жанына қарату арқылы

Мен әлі сенімді емеспін          

Қолын бұлғау арқылы

Сабақтың соңы

Рефлексия

37-40 минут

«Мадақтама» әдісі арқылы бағалау: «кереметсің», «жарайсың», «саған үміт артамын».

Оқушылардың рефлексиясы.

«Insert» әдісін тақырыпты пысықтау кезінде пайдаланамын.

Білдім +

Басқаша ойлау -

V Білемін

? Білгім келеді

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

«Кестені толтыр» әдісі көмегімен мен оқушыларды «диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы сараладым. Себебі, үлгерімі төмен оқушылар ақпаратты қарапайым тілмен түсіндіруді қажет етеді. Мен әр оқушының даму траекториясын қалыптастыру үшін олардың қабілеті мен сүранысына сай тиімді кері байланыс ұсындым.

«Температураны өлшеу» әдісі көмегімен мен оқушыларға «диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы саралаймын. Себебі есеп шығару барысында бірнеше оқушыларға қосымша көмек қажет болады.

Осы саралу түрін қолдана отырып есеп шығару барысында көмек қажет ететін оқушылармен жұмыс жасаймын, себебі кез-келген білім алушы үшін маңызды ресурс – қағаз емес, электронды құрал емес, адами ресурс.

«Жаңалық ашамыз» әдісінде «дереккөздер», «диалог және қолдау көрсету» арқылы сараладым. Оқушының жұмыс жасау деңгейіне байланысты ұсынылатын ресурстарды біртекті етпей, оқушыларға түрлі ақпаратты қол жетімді ету шараларын ойластырдым. Осы екі саралу түрлерін қолдана отырып есеп шығару барысында көмек қажет ететін оқушылармен жұмыс жасадым, себебі үлгерімі төмен оқушылар ақпаратты қарапайым тілмен түсіндіруді қажет етеді. «Есептеу-білімді еселеу» әдісін қолдану барысында тапсырма саралау түрін қолдандым. Оқушыларға қойылған жалпы мақсатқа сәйкес бірдей, алайда күрделілік дәрежесі әр-түрлі тапсырмаларды ұсыну арқылы сараладым. Деңгейлік тапсырмаларды орындау барысында оқушылардың сабаққа деген қызығушылығы және ойлауы, ізденушілік қабілеті артады.

Мен сабақ барысында әр тапсырмадан сон, немесе тапсырма барысында қалыптастырушы бағалап және кері байланыс жүргізіп отырдым. Себебі әр оқушының әр сабақ кезеңдеріндегі оқу үлгерімін тексеріп, саралап тұру маңызды. Және оқу материалын меңгергендігі жөніндегі оъективті ақпарат алу, оқушының және мұғалімнің арасында кері байланысты орнату үшін қажет. Оқушыны әр уақытта тиісінше мадақтау сөздерін, уәж айтып тұру арқылы бағаладым.

+

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары Тәжірибелік жұмыс жасау барысында кабинетіндегі техника қауіпсіздігінің ережелерін сақтауын қатаң қадағалаймын.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу