Жарыс өткізу және төрешілікті ұйымдастыру. Дене шынықтыру, 11 сынып, сабақ жоспары.


  • Дене шынықтыру сабағының қысқа мерзімді жоспары №

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5-бөлім:Шаңғы/ кросс/ коньки дайындығы.

  • Мектеп:     
  • Күні:
  • Мұғалімнің аты-жөні:   
  • Сынып:      11
  • Қатысқандар саны:
  • Қатыспағандар саны:
  • Сабақ тақырыбы:
  • Жарыс өткізу және төрешілікті ұйымдастыру

Оқу мақсаты

11.3.1.1. Салауатты өмір салты мен дене белсенділігіне деген өз көзқарасын түсіндіру және нақтылау

 Сабақ мақсаттары

Десналықты нығайта отырып, әр - түрлі спорттық ойындарды ұйымдастыру және жарыс өткізу.

 Бағалау критерийлері

оқушылар:

  • Дене белсенділігі көмегімен денсаулықты нығайтуға бағытталған қауіпсіз сабақтар жиынтығын өткізеді.
  • Жас ерекшеліктерін ескере отырып дене қыздыру және қалпына келтіру жаттығуларын құрады, әр - түрлі жаттығуларды біріктіріп спорттық        ойындарды ұйымдастыру арқылы жарыс өткізу.

Тілдік    мақсаттар

 

Білім алушыларға арналған академиялық тілде жазылған тілдік мақсат мысалы, оқушыларға осы бөлімнің пәнді меңгеру мақсаттарына жетуге көмектесу үшін төменде беріліп отыр;

  • дене қыздыру, қалыпқа келтіру техникасы
  • «саты», «шырша» әдістерімен көтерілу
  • биік бағанадағы таудан түсу;

жасанды және табиғи кедергілер.

Құндылықтарды дарыту

 

Дене шынықтырудың пайдасының жалпы түсінігі мен ұғымының қалыптасуында маңызды ойлау операциялары: талдау, салыстыру, қорыту, қабілетіне қарай бағыттау.

 Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі, биология.

 АКТ қолдану дағдылары

АКТ қолдану қарастырылмаған

Бастапқы білім

 

Осы бөлімде шаңғы мен конькиде қозғалудың негізгі әдістерінің дағдыларын, өздігінен жұмыс жасау дағдыларын, жалпы төзімділікті арттыру және маңызды физикалық және моральды-еріктік қасиеттерін меңгеру қарастырылған.

Жоспарлардағы әрекеттер

Б = барлық сынып,    ЖЖ = жұптық жұмыс,    Тәж = оқушы тәжірибесі, ҚБ = қалыптастырушы бағалау, Т = топтық жұмыс, Ж = жеке жұмыс,К = оқытушы көрсетеді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-15 минут

15-20 мин.

Сәлемдесу. Спорттық киімдеріне назар аудару.    Сабақтың мақсаты мен ОМ    түсіндіру, өтілу барысымен таныстыру.                                                                                                                                        Қатардағы    жаттығулар.    Жүрістегі      жаттығулар. Жаттығуларды біркелкі, дұрыс орындау.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Жүрістегі жаттығулардан жүгірістегі жаттығуларға көшу.                                                          Баяу      жеңіл    жүгіру. Ара қашықтықты сақтау. Қол кеуденің алдында, аяқтың ұшымен жүгіру. Жүгірістегі    жаттығулар. Бірте-бірте ақырындап    жүріске    көшу. Кең    тыныс алу.    Жүрісте үш лекпен бұрылып үш      қатарға    тұру. Жалпы    дамыту, жетілдіру жаттығулары.                                                                                                              Арнайы денсаулықты нығайту, қозғалыс әрекеттерін құруға арналған бұлшық еттерді қыздыру жаттығуларын ұқыптылықпен қайталату. Аяқ, қол буындарына арналған жаттығулар кешенін жүйелі орындау.    . Мұғалім қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық жүргізеді. Оқушы назарын шаңғы немесе конькиді қалай алуды, инвентарь жағдайын күту туралы, сабақ орнына шаңғы мен конькиді әкеліп, киюі қалай жүзеге асатынын, және де сабақ кезіндегі өзін-өзі ұстауын және т.б. ескертіліп, түсіндіріледі. Сонымен бірге, климатқа сәйкес киім таңдау керектігі мен үсу және тоңудан сақтану керектігін түсіндіреді. Аталған әрекеттер бойынша қауіпсіздік техникасын қатаң ескерту.

Кең ойын алаңы. Мұғалім үшін ысқырық, секундомер

http://86.mchs.gov.ru/pressroom/news/item/2438588/

Сабақтың ортасы

20-35 мин.

Шаңғы дайындығы:

Оқушылар «жұлдызша» тәсілімен жылдам қарқында төбешікке көтерілу жаттығуын орындайды. Төбешіктен төмен тұрып түсу және «доғамен» тежелу.

Оқушылар бір айналым сырғи адымдап жүреді. Осыдан кейін жұптарға бөлініп, арнайы дайындық жаттығуларының кешенін орындайды.

1. Бір-біріне бетпе-бет немесе арқасымен тұрып, таяқшалардың ұштарынан ұстап, қолдарымен алма-кезек жұмыс жасайды;

2. Адымсыз жүрістің қимылын таяқпен және таяқсыз орындау;

3. Жұптарда бір-біріне арқасымен тұрып, таяқшалардың ұштарынан ұстап, бір мезгілдегі кезектесіп итерілулер.

4. Қарда шаңғымен желпуіш, сырнай, күн, қар «суреттерін салу».

Коньки дайындығы: (ЖЖ, Ж,) Оқушылар бір уақытылы екі адымды конькимен жүрісті жүріп аяқтарын жаттықтырып, денелерін қыздыру жаттығуларын орындау.

        Конькимен эстафеталық жүгіріс. Сыныпты оқушылар санына байланысты топқа бөліңіз. Оқушылар берілген жерге дейін жүгіреді. Арақашықтыққа бірінші жүгіріп болған команда жеңіске жетеді.

Эстафеталық жүгірудің түрі. Әр қатысушы оң және сол жағынан жалаушаларды айналып өтулері керек. Бұл жалаушалар әр команда алдына қойылады. Мақсатты түрде алдыға, артқа, адымдап жүгіру.

Оқушыларға тағы да оқыған элементтер бойынша жаттығу кешенін құрастыруды ұсыныңыз. Элементтер: тоқтау, «жарты соқа», «соқа» әдістері, коньки мен жүгіру.

Мұғалімге нұсқаулық: Шаңғы, коньки және кросс даярлығы негізгі міндеттерді шешетінін оқушылардың есіне салу: қозғалыс тәсілдерін оқу, оқушыларды сауықтыру және шынықтыру, маңызды физикалық қасиеттерді дамыту, адамгершілік-ерік қасиеттерін тәрбиелеу (батылдық, табандылық, тәртіптік және т.б.), таңдалған спорт түрлерімен шұғылдануға қызығушылық туғызу, өз бетімен айналысуға қадетті дағдылар мен ептіліктерді тәрбиелеу және т.б.

Сұраңыз: Тапсырма кезінде қандай қиындықтарға кезіктіңдер?

Әр жаттығу үшін үлкен бос кеңістік.

Мұғалім ысқырығы

Қажетті құрал-жабдықтар:

Шаңғы,коньки уақыт өлшеуіш.

Шаңғымен орындалатын жаттығуларға сілтеме:

http://sportlib.su/Annuals/Skiing/1985N2/p11-17.htm

https://www.youtube.com/watch?v=v_uA7e3Rbx0&nohtml5=False

Сабақтың соңы 35-40 минут

Кері байланыс. Сабақ соңында оқушылармен рефлексия жүргізіледі: Арнайы техникалық әдіс-тәсілдер орындау барысында бірлескен және жеке жұмыс кезінде жіберілген қателерге және жетістіктерге назар аудару, кері байланыс беру. Оқушылар таңдаған белгілі қозғалыс әрекеттерін қолдап, оңтайлы дағдыларды іске асыруға әдістемелік нұсқаулық беру.

Саралау – оқушыларға қалай    көбірек қолдау көрсетуді    жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Шаңғы даярлығына бағытталған қозғалыс әрекетін орындау    кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау және меңгеру. Бірлескен жұмыста шаңғы/кросс/коньки даярлығы бойынша арнайы жаттығуларды жалпылау. Дағдылары жақсы қалыптасқан білім алушыларды көмек ретінде төмендеу балаларға қосып бірлесе үйрену, қозғалыс үйлесімділігіне көңіл бөлу. Тапсырмалар нұсқаларының орындалу деңгейін күрделендіру. Шаңғы даярлығы барысында күшті дұрыс ұтымды жұмсауына, дұрыс тыныс алуына баса назар аудару..

Білім алушылар өз бетінше денені қыздыру және қалпына келтіру жаттығуларымен белсенді жұмыс істеуі. Өз бетінше жаттығулар жиынтығын орындау, өзіне тән ыңғайлы тәсілдерін байқатып көру. Қозғалыс әрекеттерінің белсенділігі. Қозғалыс әрекетін орындау    барысында бейресми қалыптастырушы бағалауларды жүргізу. Өзін-өзі бағалау, басқа орындаушылардың қозғалыс сапасына баға беру.

Сабақ барысында техника қауіпсіздік ережелерін ұстану, сақтау. Шаңғы даярлығы кезінде тәуекелдер мен қиындықтарды анықтап, меңгеру.

Спорттық құралдардың дұрыс орналасуына аса кең көлемде көңіл бөлу.                                                                                Дене қуатын үнемдеу шарттары.

Дұрыс тыныс алу.                                                        Демді ретке келтіру тәсілдерін пайдалану.

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыл ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Сабақ мақсаты негізгі бөлімдегі тапсырмалар сатылы қарапайымнан күрделену деңгейлеріне байланысты қойылған. Оқу мақсатының мағынасын оқушылар сабақ барысында техникалық қозғалыс әрекетін орындау арқылы анықтады. Қозғалыс әрекетін қайталау, қателерді түзету арқылы қол жеткізді. Әр тапсырмаға бөлінген уақыт жеткілікті болды. Әр түрлі деңгейдегі тапсырмалардың орындалуын бақылау, саралау. Қозғалыс үйлесімділігін, күшті дұрыс жұмсауын, дұрыс тыныс алуын назарда ұстау.Жоспарланған іс-әрекеттер кезеңдері бойынша толығымен меңгерілді. Жекелеген білім алушыларға дағдысын қалыптастыруға, дағдылануға тапсырмалар берілді, әр түрлі деңгейдегі қимыл-қозғалыстар қарастырылды.   

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Бірлескен және жеке жұмыстағы техникалық тапсырмалардың, шартына, мағынасына, сапасына көңіл бөлу. Топтың деңгейін, белсенділігін анықтау.

2: Денені қыздыру және қалпына келтіру жаттығуларының кешенінің сақталуы. Өзін-өзі бағалау. Жаттығулардағы белсенділік.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Саралап тапсырмалар беру. Түрлі деңгейдегі тапсырмалар. Қозғалыстың айырмашылығы.

2: Арнайы дайындық жаттығулары ықпал ететін факторларды ұстану. Тапсырманың мағынасын ашу. Танымдылығын дамыту. (Когнитив)

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?    Сыныптың белсенділігі, бірлескен және жеке жұмыстарда әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар беру, ұсыну әдістерін қарастыру. Денені қыздыру және қалпына келтіру компоненттеріне және техникалық әдіс дағдыларына байланысты сұрақтар қою. Қимыл-қозғалыстарды бірнеше рет қайталап көрсетуге мүмкіндік беру.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу